Helena Kružíková | Celebwiki.cz
Helena Kružíková

Helena Kružíková

Datum narození: 17. 11. 1928
Místo narození: Třebíč
Profese: herečka, dabérka, pedagožka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herečka Helena Kružíková, která léta vyučovala na hudebně dramatickém oddělení Konzervatoře Brno, obdržela v roce 2019 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Dva roky Helena Kružíková studovala na brněnské konzervatoři. V roce 1948 celý tehdejší studijní ročník přešel na nově zřízenou JAMU, kterou roku 1950 ukončila jako jedna z jejích prvních absolventek.

Hned po studiu Helena Kružíková získala angažmá v Městském oblastním divadle Český Těšín. Od roku 1951 byla po celou dobu své profesní kariéry přední členkou činoherního souboru Státního divadla v Brně (dnes Národní divadlo Brno), kde ztvárnila řadu výrazných postav.

Na filmovém plátně Helena Kružíková debutovala roku 1953 v drobných dívčích rolích v budovatelských filmech Olověný chléb a Přicházejí z tmy.

V dalších desetiletích Helena Kružíková dostala několik rolí matek, a to ve snímcích Vysoká zeď, První den mého syna, Čtyři sváteční dny nebo Náš dědek Josef. Druhou sudičku si zahrála v televizní pohádce Třetí sudička. Svou poslední roli ztvárnila v dramatu Tchyně a uzený (2011).

Spolupracovala s krajskými studii Československého rozhlasu, a to jako herečka, recitátorka a moderátorka. Helena Kružíková byla též úspěšnou dabérkou.

V letech 1974 až 1991 Helena Kružíková vyučovala herectví na hudebně dramatickém oddělení Konzervatoře Brno.

V roce 1998 byla Heleně Kružíkové udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra obdržela v říjnu 2019.

 

Další Herci

zobrazit profil Martina Krátká
Martina Krátká
zobrazit profil Shia LaBeouf
Shia LaBeouf
zobrazit profil Roman Skamene
Roman Skamene
zobrazit profil Marla Maples
Marla Maples
zobrazit profil Jana Plodková
Jana Plodková
zobrazit profil Peter Krause
Peter Krause
zobrazit profil Věra Galatíková
Věra Galatíková
zobrazit profil Renata Prokopová
Renata Prokopová