Helena Kružíková

Helena Kružíková

Datum narození: 17. 11. 1928
Místo narození: Třebíč
Profese: herečka, dabérka, pedagožka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herečka Helena Kružíková patřila k oporám Národního divadla Brno. Věnovala se i filmu a dabingu. Za celoživotní mistrovství ve svých oborech obdržela i cenu Thálie a cenu Františka Filipovského.

Dva roky Helena Kružíková studovala na brněnské konzervatoři. V roce 1948 celý tehdejší studijní ročník přešel na nově zřízenou JAMU, kterou roku 1950 ukončila jako jedna z jejích prvních absolventek.

Takřka 40 let strávila v Národním divadle Brno

Hned po studiu Helena Kružíková získala angažmá v Městském oblastním divadle Český Těšín. Roku 1951 se stala součástí činoherního souboru Státního divadla v Brně (dnes Národní divadlo Brno), kde ztvárnila řadu výrazných postav a patřila k jeho předním členům. Naposledy zde hrála v roce 1990.

Na filmovém plátně Helena Kružíková debutovala roku 1953 v drobných dívčích rolích v budovatelských filmech Olověný chléb a Přicházejí z tmy.

V dalších desetiletích Helena Kružíková dostala několik rolí matek, a to ve snímcích Vysoká zeď, První den mého syna, Čtyři sváteční dny nebo Náš dědek Josef. Druhou sudičku si zahrála v televizní pohádce Třetí sudička. Svou poslední roli ztvárnila v dramatu Tchyně a uzený (2011).

Spolupracovala s krajskými studii Československého rozhlasu, a to jako herečka, recitátorka a moderátorka. Helena Kružíková byla též úspěšnou dabérkou.

V letech 1974 až 1991 Helena Kružíková vyučovala herectví na hudebně dramatickém oddělení Konzervatoře Brno.

V roce 1998 byla Heleně Kružíkové udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra obdržela v říjnu 2019.

 

Další Herci

zobrazit profil Bolek Polívka
Bolek Polívka
zobrazit profil Kingsley Ben-Adir
Kingsley Ben-Adir
zobrazit profil Eva Josefíková
Eva Josefíková
zobrazit profil Kateřina  Janečková
Kateřina Janečková
zobrazit profil Olivia Colman
Olivia Colman
zobrazit profil Vera Farmiga
Vera Farmiga