Helena Kružíková | Celebwiki.cz
Helena Kružíková

Helena Kružíková

Datum narození: 17. 11. 1928
Místo narození: Třebíč
Profese: herečka, dabérka, pedagožka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herečka Helena Kružíková, která léta vyučovala na hudebně dramatickém oddělení Konzervatoře Brno, obdržela v roce 2019 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Dva roky Helena Kružíková studovala na brněnské konzervatoři. V roce 1948 celý tehdejší studijní ročník přešel na nově zřízenou JAMU, kterou roku 1950 ukončila jako jedna z jejích prvních absolventek.

Hned po studiu Helena Kružíková získala angažmá v Městském oblastním divadle Český Těšín. Od roku 1951 byla po celou dobu své profesní kariéry přední členkou činoherního souboru Státního divadla v Brně (dnes Národní divadlo Brno), kde ztvárnila řadu výrazných postav.

Na filmovém plátně Helena Kružíková debutovala roku 1953 v drobných dívčích rolích v budovatelských filmech Olověný chléb a Přicházejí z tmy.

V dalších desetiletích Helena Kružíková dostala několik rolí matek, a to ve snímcích Vysoká zeď, První den mého syna, Čtyři sváteční dny nebo Náš dědek Josef. Druhou sudičku si zahrála v televizní pohádce Třetí sudička. Svou poslední roli ztvárnila v dramatu Tchyně a uzený (2011).

Spolupracovala s krajskými studii Československého rozhlasu, a to jako herečka, recitátorka a moderátorka. Helena Kružíková byla též úspěšnou dabérkou.

V letech 1974 až 1991 Helena Kružíková vyučovala herectví na hudebně dramatickém oddělení Konzervatoře Brno.

V roce 1998 byla Heleně Kružíkové udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra obdržela v říjnu 2019.

 

Další Herci

zobrazit profil Tomáš Petřík
Tomáš Petřík
zobrazit profil Jitka Asterová
Jitka Asterová
zobrazit profil Hana Doulová Krobotová
Hana Doulová Krobotová
zobrazit profil Michaela Kudláčková
Michaela Kudláčková
zobrazit profil Přemysl Pálek
Přemysl Pálek
zobrazit profil Filip Březina
Filip Březina
zobrazit profil Luba Skořepová
Luba Skořepová
zobrazit profil Pavel Kříž
Pavel Kříž