Jiří Brady

Datum narození: 9. 2. 1928
Datum úmrtí: 12. 1. 2019
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: bojovník za lidská práva
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jiří Brady, podnikatel českého původu žijící v Kanadě, proslul jako neúnavný bojovník za lidská práva. Pomáhal emigrantům a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Roku 1949 emigroval do Rakouska a o dva roky později do Kanady. Byl velkou záštitou pro další emigranty, jimž pomáhal nejen prostřednictvím instalatérské firmy, již se mu podařilo založit. V Česku se jeho jméno začalo skloňovat ve všech pádech v říjnu 2016, a to v souvislosti s Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident Miloš Zeman podle slov tehdejšího ministra Daniela Hermana (KDÚ-ČSL) udělení ocenění jeho strýci Jiřímu Bradymu podmínil tím, že se jako šéf resortu kultury nesejde s dalajlámou.

AFÉRA KOLEM ŘÁDU PRO JIŘÍHO BRADYHO

Jiří Brady, který se stal velkým bojovníkem za lidská práva, šířil svědectví o hrůzách holocaustu. Vycházel mj. ze svých bohatých zkušeností. Jako dítě ze židovské rodiny se s vyhlazováním nežádoucích etnik setkal na vlastní kůži.

Nejprve byla gestapem zadržena jeho matka Markéta a deportována do Ravensbrücku. Krátce nato i otec Karel, který zahynul v červenci 1942 v Osvětimi. Jiří Brady a jeho o tři roky mladší sestra Hana žili poté krátkou dobu u tety a strýce (katolíci). Jejich deportace do Terezína se uskutečnila v květnu 1942. Na podzimu 1944 je nacisté rozdělili a odvezli do Osvětimi. Hana ještě téhož roku zemřela v plynové komoře. Jiří Brady byl převezen do pobočného tábora Gliwice. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout a v květnu se dostal k příbuzným v Novém Městě. Až od nich se dozvěděl, že jeho rodiče jsou po smrti.

VŠE O JIŘÍM BRADYM NAJDETE ZDE

Český emigrant Jiří Brady se stal držitelem ocenění: Order of Ontario (2008) a Záslužný řád Spolkové republiky Německo (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland, 2013).

V Kanadě se Jiří Brady oženil a měl čtyři děti – tři syny a dceru.

Jiří Brady zemřel 12. ledna 2019. Bylo mu 90 let.

 

Články o celebritě

„Hnus k blití.“ Zeman to schytal za přijetí šéfa KSČM během výročí, Ovčáčka štvou pokrytci „Hnus k blití.“ Zeman to schytal za přijetí šéfa KSČM během výročí, Ovčáčka štvou pokrytci Zatímco si lidé na řadě míst Česka připomínali tento týden 51. výročí vpádu sovětských tanků a 50. v... číst článek
Šmarda se Babišovi znelíbil. Přítel Sobotky stál za Bradym (†90) a má tři děti Šmarda se Babišovi znelíbil. Přítel Sobotky stál za Bradym (†90) a má tři děti Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda je pro premiéra Andreje Babiše (ANO) od víkendu... číst článek
Staněk skončí, vyhověl Zeman Hamáčkovi. Ministr se očichal a odchod ČSSD dál hrozí Staněk skončí, vyhověl Zeman Hamáčkovi. Ministr se očichal a odchod ČSSD dál hrozí Schůzka šéfa ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) s prezidentem v Lánech prol... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Vladimír Šafránek
Vladimír Šafránek
zobrazit profil Jitka Kocurová
Jitka Kocurová
zobrazit profil Markéta Konvičková
Markéta Konvičková
zobrazit profil Ondřej Soukup
Ondřej Soukup
zobrazit profil Tomáš Rolinek
Tomáš Rolinek
zobrazit profil Irena Storová
Irena Storová
zobrazit profil Ondřej Profant
Ondřej Profant
zobrazit profil Nina Nováková
Nina Nováková