Jiří Brady | Celebwiki.cz

Jiří Brady

Datum narození: 9. 2. 1928
Datum úmrtí: 12. 1. 2019
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: bojovník za lidská práva
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jiří Brady, podnikatel českého původu žijící v Kanadě, proslul jako neúnavný bojovník za lidská práva. Pomáhal emigrantům a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Roku 1949 emigroval do Rakouska a o dva roky později do Kanady. Byl velkou záštitou pro další emigranty, jimž pomáhal nejen prostřednictvím instalatérské firmy, již se mu podařilo založit. V Česku se jeho jméno začalo skloňovat ve všech pádech v říjnu 2016, a to v souvislosti s Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident Miloš Zeman podle slov tehdejšího ministra Daniela Hermana (KDÚ-ČSL) udělení ocenění jeho strýci Jiřímu Bradymu podmínil tím, že se jako šéf resortu kultury nesejde s dalajlámou.

AFÉRA KOLEM ŘÁDU PRO JIŘÍHO BRADYHO

Jiří Brady, který se stal velkým bojovníkem za lidská práva, šířil svědectví o hrůzách holocaustu. Vycházel mj. ze svých bohatých zkušeností. Jako dítě ze židovské rodiny se s vyhlazováním nežádoucích etnik setkal na vlastní kůži.

Nejprve byla gestapem zadržena jeho matka Markéta a deportována do Ravensbrücku. Krátce nato i otec Karel, který zahynul v červenci 1942 v Osvětimi. Jiří Brady a jeho o tři roky mladší sestra Hana žili poté krátkou dobu u tety a strýce (katolíci). Jejich deportace do Terezína se uskutečnila v květnu 1942. Na podzimu 1944 je nacisté rozdělili a odvezli do Osvětimi. Hana ještě téhož roku zemřela v plynové komoře. Jiří Brady byl převezen do pobočného tábora Gliwice. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout a v květnu se dostal k příbuzným v Novém Městě. Až od nich se dozvěděl, že jeho rodiče jsou po smrti.

VŠE O JIŘÍM BRADYM NAJDETE ZDE

Český emigrant Jiří Brady se stal držitelem ocenění: Order of Ontario (2008) a Záslužný řád Spolkové republiky Německo (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland, 2013).

V Kanadě se Jiří Brady oženil a měl čtyři děti – tři syny a dceru.

Jiří Brady zemřel 12. ledna 2019. Bylo mu 90 let.

 

Články o celebritě

Láska „tasil“ 57 důvodů k žalobě na Zemana. „Propaganda,“ směje se Ovčáček Láska „tasil“ 57 důvodů k žalobě na Zemana. „Propaganda,“ směje se Ovčáček Senátor Václav Láska (Senátor 21) zveřejnil seznam údajných pochybení prezidenta Miloše Zemana za po... číst článek
Zemřel Jiří Brady (†90): Zeman ho odmítl vyznamenat! Zemřel Jiří Brady (†90): Zeman ho odmítl vyznamenat! Na srdeční selhání ve věku 90 let zemřel pamětník holocaustu Jiří Brady. Emigrant z Česka, který žil... číst článek
Zeman se vysmál kauze telefonů z Číny, Babiš se diví. A Trump zvažuje plošný zákaz Huawei Zeman se vysmál kauze telefonů z Číny, Babiš se diví. A Trump zvažuje plošný zákaz Huawei Kauza čínských telefonů Huawei rezonuje na sklonku roku v české i zahraniční politice.  Andrej Babiš... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Monika Horváthová
Monika Horváthová
zobrazit profil Aleš Juchelka
Aleš Juchelka
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Petr Rímský
Petr Rímský
zobrazit profil Josef Vágner
Josef Vágner
zobrazit profil Lisa Kudrow
Lisa Kudrow
zobrazit profil Ladislav Doležal
Ladislav Doležal
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská