Lubomír Kostelka | Celebwiki.cz

Lubomír Kostelka

Datum narození: 31.3.1927
Datum úmrtí: 28.11.2018
Místo narození: Přerov
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herec Lubomír Kostelka se jak na televizní obrazovce, tak na filmovém plátně objevil v desítkách vedlejších a epizodních rolí. V České televizi uváděl dětský pořad Kouzelná školka.

Po studiích na JAMU Lubomír Kostelka krátce působil v Divadle v Českém Těšíně, odkud byl vyhozen po ohromné pijatice. Posléze hrál v Divadle bratří Mrštíků v Brně, u Jana Wericha v Divadle ABC, v pražské Laterně magice či v Hudebním divadle v Karlíně. Kromě Jana Wericha se Lubomír Kostelka přátelil s hereckými esy, jimiž byly Jaroslav Marvan a Vladimír Menšík. S ním se potkal na strojní průmyslovce; právě on ho přesvědčil, aby se stal hercem.

LUBOMÍR KOSTELKA - PROČ DAL KOŠEM TROŠKOVI

Na filmovém plátně Lubomír Kostelka debutoval roku 1957, a to v krátkometrážní komedii Konec jasnovidce, kde se objevil po boku herců jako Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Josef Kemr, František Filipovský, Vladimír Menšík či Miroslav Horníček, a v psychologickém dramatu Škola otců. V něm se potkal s Rudolfem Hrušínským či Stellou Zázvorkovou.

V českém filmu a televizi ztvárnil desítky vedlejších a menších rolí. Ústřední postavy, Lemuela Gullivera, se Lubomír Kostelka dočkal ve filmovém podobenství Případ pro začínajícího kata (1969), které režisér Pavel Juráček natočil podle předlohy Jonathana Swifta. Snímek byl ale bolševickými cenzory označen za kontroverzní a skončil na dvacet let v trezoru.

O LUBOMÍRU KOSTELKOVI ČTĚTE ZDE>>

Prostor dostal i po Sametové revoluci 1989. Výraznou úlohu dědy Jeřábka Lubomír Kostelka dostal v rodinném seriálu Ranč U zelené sedmy (1998). Jednu z hlavních rolí si zahrál v televizním snímku Čerte, tady straší! (1998). V roce 1999 vzal v České televizi práci, která ho zaměstnávala dalších třináct let - jednalo se o úlohu dědy Lubinu v dětském pořadu Kouzelná školka. Naposledy si zahrál dědka Frantu v komediích Zdeňka Trošky Babovřesky (2013) a Babovřesky 2 (2014).

Lubomír Kostelka, o němž ČT roku 2009 natočila dokument z cyklu Neobyčejné životy, byl dvakrát ženatý. V druhém manželství se mu narodil syn Martin, který vystudoval medicínu.

Herec a dabér Lubomír kostelka zemřel 28. listopadu 2018. Bylo mu 91 let.

 

Články o celebritě

Pohřeb »dědy Lubina« Kostelky (†91): Přišli dva kolegové z Kouzelné školky! Pohřeb »dědy Lubina« Kostelky (†91): Přišli dva kolegové z Kouzelné školky! V sobotu od 14 hodin se ve středočeském Kamberku konalo poslední rozloučení s dědou Lubinem z Kouzelné… číst článek
Lubomír Kostelka (†91): Pohřeb bude za týden! Lubomír Kostelka (†91): Pohřeb bude za týden! Přestože se Lubomír Kostelka (†91) narodil v Přerově, podstatnou část života spojil se středočeským… číst článek
Pohřeb Lubomíra Kostelky (†91): Syn učinil překvapivé rozhodnutí Pohřeb Lubomíra Kostelky (†91): Syn učinil překvapivé rozhodnutí Už je jasno o tom, kdy a kde proběhne poslední rozloučení s Lubomírem Kostelkou (†91), milovaným… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Barbora Hrzánová
Barbora Hrzánová
zobrazit profil Lucie Žáčková
Lucie Žáčková
zobrazit profil Julius Neumann
Julius Neumann
zobrazit profil Dakota Johnson
Dakota Johnson
zobrazit profil Alena Karešová
Alena Karešová
zobrazit profil Libuše Švormová
Libuše Švormová
zobrazit profil Vladimír Brabec
Vladimír Brabec
zobrazit profil Romana Goščíková
Romana Goščíková