Dana Syslová | Celebwiki.cz

Dana Syslová

Datum narození: 11. 11. 1945
Místo narození: Praha
Profese: herečka, dabérka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herečka Dana Syslová za svou kariéru ztvárnila desítky rolí. Na TV se zabydlela v seriálech, a to mj. v Ulici. Za mistrovské výkony v dabingu obdržela dvě Ceny Františka Filipovského.

Po absolvování DAMU Dana Syslová působila bezmála tři desetiletí v Městských divadlech pražských. Pak hrála v řadě divadel, mj. v Divadle na Jezerce, Divadle na Vinohradech, Divadle v Řeznické, Divadle Viola, v Divadle U Hasičů, Divadelní společnosti Háta, aby se roku 2017 opět vrátila na prkna Městských divadel pražských.

DANA SYSLOVÁ - JEJÍ OTEC BEZE STOPY ZMIZEL

První televizní roli Dana Syslová dostala ještě jako studentka DAMU od režiséra Antonína Moskalyka v inscenaci Metelice (1963). Ústřední postavy ve filmu se dočkala v romantickém dramatu Nevěsta k zulíbání (1980) po boku Milana Kňažka.

Objevila se v desítkách filmových i televizních rolí. Vytvořila řadu nezapomenutelných postav maminek, např. v rodinné veselohře Bota jménem Melichar (1983), či babiček, jako v komedii Špunti na vodě (2017). Zde jejího muže ztvárnil Arnošt Goldflam a syny obdařené neposednými potomky Hynek Čermák a Jiří Langmajer.

Zahrála si v bezmála třech desítkách seriálů. Výraznější role Dana Syslová dostala v Ordinaci v růžové zahradě a v Ulici TV Nova. Svéráznou Evelínu, matku doktora Šebka, jehož hrál Roman Zach, ztvárnila v Ordinaci, kde jejího partnera zpodobnil Pavel Nový. Po boku bručouna Peška alias Rudolfa Hrušínského v roli Amálky krotila jeho nezvedenou vnučku v podání Šárky Vaculíkové.

O DANĚ SYSLOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Hlasem Dany Syslové pravidelně promlouvají Susan Sarandon či Helen Mirren, občas též Diane Keaton, Meryl Streep nebo Liz Taylor. Za dabování postavy inspektorky v podání Jane Tennison v seriálu Hlavní podezřelý získala Cenu Františka Filipovského 2006. Roku 2014 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Dana Syslová se roku 1969 provdala za o 19 let staršího herce Vlastimila Haška (†64), s ním měla syny Jiřího (†25) a Daniela. Manžel měl problémy se srdcem a na infarkt jí v náručí zemřel v dubnu 1992. Stejný rok se oběsil jejich syn Jiří, který neunesl smrt otce. Dana Syslová se též potýkala s rakovinou.

 

 

 

 

Články o celebritě

"Pitaval Pekař" alias Vlastimil Hašek (†63): Oběsil se mu syn, měl ho se slavnou herečkou "Pitaval Pekař" alias Vlastimil Hašek (†63): Oběsil se mu syn, měl ho se slavnou herečkou Nechyběl snad v žádné komedii Václava Vorlíčka – herec s brýlemi jako dna od popelníků Vlastimil Haš... číst článek
Jitka Smutná: Marie z Ulice je žena v nejlepších letech, šedesátka není žádný věk Jitka Smutná: Marie z Ulice je žena v nejlepších letech, šedesátka není žádný věk Nedávno naskočila Jitka Smutná (67) do nekonečného seriálu Ulice, který ji baví. Hodně. A v Divadle ... číst článek
Osudy psů slavných: Huga Brodský věnoval, než se zastřelil. Gottova Stella musela načas z domu kvůli nemoci Osudy psů slavných: Huga Brodský věnoval, než se zastřelil. Gottova Stella musela načas z domu kvůli nemoci O tom, že pes je přítel člověka, netřeba polemizovat. Svoje o tom ví i české celebrity, které dokazu... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Aleš Háma
Aleš Háma
zobrazit profil Scott Patterson
Scott Patterson
zobrazit profil Martin Preiss
Martin Preiss
zobrazit profil Veronika Senciová
Veronika Senciová
zobrazit profil Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová
zobrazit profil Gabriela Mikulková
Gabriela Mikulková
zobrazit profil Ivo Niederle
Ivo Niederle