Bohdan Sláma | Celebwiki.cz

Bohdan Sláma

Datum narození: 29. 5. 1967
Místo narození: Opava
Profese: režisér, scenárista, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér a scenárista Bohdan Sláma natočil řadu filmů, které si získaly jak oblibu diváků, tak úspěch u kritiky. Českými lvy byly oceněny jeho snímky Štěstí, Venkovský učitel či Bába z ledu.

Po studiu Stavební fakulty ČVUT se Bohdan Sláma jako asistent režie podílel na komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Pár let nato sám absolvoval režii na pražské FAMU.

BOHDAN SLÁMA – JEHO ŠVEJKEM BUDE LIŠKA?

Celovečerní debut Bohdana Slámy Divoké včely (2001) znamenal Českého lva pro Zuzanu Kronerovou coby nejlepší herečku ve vedlejší roli. Jeho drama Štěstí (2005) získalo hned sedm Českých lvů, mj. za nejlepší film, režii a scénář. Snímek byl oceněn i v zahraničí, např. na festivalech v San Sebastianu a v Aténách.

Ani Venkovský učitel (2007) neodešel s prázdnou. Českého lva dostal Bohdan Sláma za scénář a Zuzana Bydžovská jako nejlepší herečka v hlavní roli. Příběhu Čtyři slunce (2017) se z 13 nominací podařilo proměnit jednu. Sošku obdržela Klára Melíšková za vedlejší roli. Bohdan Sláma dostal Cenu české filmové kritiky za scénář.

Romantické komediální drama Bohdana Slámy Bába z ledu (2017) s Pavlem Novým a Zuzanou Kronerovou v hlavních rolích bylo na Českého lva nominováno v 15 kategoriích. Proměnilo jich šest, mj. se stalo nejlepším filmem. Sošky krále zvířat dostal Bohdan Sláma za režii i scénář a za své výkony též oba hlavní přestavitelé.

Kromě sběru cen za své celovečerní filmy se Bohdan Sláma prosadil též jako spoluautor úspěšných seriálů, jakými jsou Život a doba soudce A. K. nebo Kancelář Blaník.

O své zkušenosti a znalosti se Bohdan Sláma rozhodl podělit s dalšími generacemi, a stal se pedagogem a posléze šéfem Katedry režie pražské FAMU.

O BOHDANU SLÁMOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Mirkou, která pracuje jako knižní editorka, žije Bohdan Sláma na statku v jižních Čechách. Mají čtyři adoptované syny.

 

Články o celebritě

Mrazivý zážitek Pavla Lišky: Hnali se na něj divočáci! Nebo to bylo jinak? Mrazivý zážitek Pavla Lišky: Hnali se na něj divočáci! Nebo to bylo jinak? Herec Pavel Liška (48) má podle všeho smůlu na divoká zvířata. Že by za to mohlo jeho příjmení? Témě... číst článek
Za sousedku z Vlastníků získala Klára Melíšková čtvrtého Českého lva Za sousedku z Vlastníků získala Klára Melíšková čtvrtého Českého lva Herečka Klára Melíšková, která kromě svých výkonů před kamerou a na divadelních prknech upoutala poz... číst článek
„Nafrněná“ Bára Poláková: Odhalila svůj svérázný lék na duševní pohodu! „Nafrněná“ Bára Poláková: Odhalila svůj svérázný lék na duševní pohodu! Zpěvačka Bára Poláková (35) se nezdá. Dvojnásobná maminka a životní partnerka herce Pavla Lišky (47)... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Simona Matásková
Simona Matásková
zobrazit profil Viktor Polesný
Viktor Polesný
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock