Bohdan Sláma režisér | Celebwiki.cz

Bohdan Sláma

Datum narození: 29.5.1967
Místo narození: Opava
Profese: režisér, scenárista, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér a scenárista Bohdan Sláma natočil řadu filmů, které si získaly jak oblibu diváků, tak úspěch u kritiky. Českými lvy byly oceněny jeho snímky Štěstí, Venkovský učitel či Bába z ledu.

Po studiu Stavební fakulty ČVUT se Bohdan Sláma jako asistent režie podílel na komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Pár let nato sám absolvoval režii na pražské FAMU.

BOHDAN SLÁMA – JEHO ŠVEJKEM BUDE LIŠKA?

Celovečerní debut Bohdana Slámy Divoké včely (2001) znamenal Českého lva pro Zuzanu Kronerovou coby nejlepší herečku ve vedlejší roli. Jeho drama Štěstí (2005) získalo hned sedm Českých lvů, mj. za nejlepší film, režii a scénář. Snímek byl oceněn i v zahraničí, např. na festivalech v San Sebastianu a v Aténách.

Ani Venkovský učitel (2007) neodešel s prázdnou. Českého lva dostal Bohdan Sláma za scénář a Zuzana Bydžovská jako nejlepší herečka v hlavní roli. Příběhu Čtyři slunce (2017) se z 13 nominací podařilo proměnit jednu. Sošku obdržela Klára Melíšková za vedlejší roli. Bohdan Sláma dostal Cenu české filmové kritiky za scénář.

Romantické komediální drama Bohdana Slámy Bába z ledu (2017) s Pavlem Novým a Zuzanou Kronerovou v hlavních rolích bylo na Českého lva nominováno v 15 kategoriích. Proměnilo jich šest, mj. se stalo nejlepším filmem. Sošky krále zvířat dostal Bohdan Sláma za režii i scénář a za své výkony též oba hlavní přestavitelé.

Kromě sběru cen za své celovečerní filmy se Bohdan Sláma prosadil též jako spoluautor úspěšných seriálů, jakými jsou Život a doba soudce A. K. nebo Kancelář Blaník.

O své zkušenosti a znalosti se Bohdan Sláma rozhodl podělit s dalšími generacemi, a stal se pedagogem a posléze šéfem Katedry režie pražské FAMU.

O BOHDANU SLÁMOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Mirkou, která pracuje jako knižní editorka, žije Bohdan Sláma na statku v jižních Čechách. Mají čtyři adoptované syny.

 

Články o celebritě

Pravda o Černých vdovách: Sexy vražedkyně přijely z Finska! Pravda o Černých vdovách: Sexy vražedkyně přijely z Finska! Nedělní premiéru nového primáckého seriálu Černé vdovy si nenechalo ujít přes půldruhého milionu… číst článek
Čvančarová a spol. v novém seriálovém hitu: PRAVDA O OSUDU ČERNÝCH VDOV! Čvančarová a spol. v novém seriálovém hitu: PRAVDA O OSUDU ČERNÝCH VDOV! Přes půldruhého milionu diváků si v neděli večer nenechalo ujít start nového primáckého seriálu Černé… číst článek
Černé vdovy s Čvančarovou vyhodily do vzduchu i konkurenci! Bába z ledu ani The Voice neměly šanci Černé vdovy s Čvančarovou vyhodily do vzduchu i konkurenci! Bába z ledu ani The Voice neměly šanci Nedělní večer byl na televizních obrazovkách ve znamení nového primáckého seriálu Černé vdovy! Jitka… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Ivan Passer
Ivan Passer
zobrazit profil Peter Krištúfek
Peter Krištúfek
zobrazit profil Jiří Blažek
Jiří Blažek
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Tomáš Lipský
Tomáš Lipský
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Adam Skala
Adam Skala