Jiří Hromada | Celebwiki.cz

Jiří Hromada

Datum narození: 14. 6. 1958
Místo narození: Chomutov
Profese: herec, dabér, gay aktivista, politik
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Jiří Hromada, který proslul zejména svým angažmá v gay a lesbickém hnutí, jehož byl několik let prezidentem, se stal jedním z neobsazovanějších českých dabérů.

Obor herectví na pražské DAMU Jiří Hromada studoval v ročníku mj. s Danou Batulkovou, Bohumilem Kleplem či Dušanem Sitkem. Po absolutoriu získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde účinkoval deset sezón, a to do roku 1991. Od Sametové revoluce působil i ve vedení divadla.

JIŘÍ HROMADA ZHUBAL A ZAJÁSAL, ŽE SI NA NĚJ VIDÍ

Po uzavření Divadla E. F. Buriana Jiří Hromada, především vlivem svého angažmá v gay a lesbickém hnutí, jehož byl několik let prezidentem, omezil divadelní činnost na záskoky a věnoval se dabingu. Zařadil se mezi neobsazovanější české dabéry, namluvil na devět tisíc postav a komentářů. Roky spolupracoval s rozhlasem.

Před filmovou kamerou Jiří Hromada debutoval drobnou rolí v komedii Dneska přišel nový kluk (1981). Dále se objevil v celovečerních snímcích Copak je to za vojáka... (1987), Čekání na Patrika (1988) a Kluci z hor (2018).

V letech 1992 až 1997 byl Jiří Hromada šéfredaktorem kulturně společenského časopisu pro gay a lesbickou komunitu SOHO revue. Dále mj. šéfoval nakladatelství Orbis či měsíčníku Gayčko, působil jako poradce někdejších ministrů Džamily Stehlíkové a Michaela Kocába. V letech 2011 až 2017 zastával post prezidenta Herecké asociace.

Opakovaně, ale neúspěšně, se Jiří Hromada pokoušel vstoupit do politiky. Kandidoval ještě do někdejší Sněmovny národů Federálního shromáždění za Hnutí za občanskou svobodu, posléze do Senátu a pak i do Sněmovny jako bezpartijní za Stranu zelených.

O JIŘÍM HROMADOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT minoritu. Roku 2009 se Jiří Hromada umístil v čele žebříčku (před druhým Janisem Sidovským a třetím Ferem Feničem) nejvlivnějších homosexuálů v oblasti českých médií, politiky, kultury a byznysu sestaveném Magazínem Colour Planet. Vydal paměti Prezident, nebo buzerant? (2014).

 

Články o celebritě

Pohřeb Svatopluka Matyáše (†90): Skromný profík s velkým srdcem, zaznělo na obřadu Pohřeb Svatopluka Matyáše (†90): Skromný profík s velkým srdcem, zaznělo na obřadu V obřadní síni motolského krematoria v Praze se příbuzní a nejbližší přátelé přišli rozloučit se zes... číst článek
Pohřeb Táni Fischerové (†72): Bílá rakev i slzy Havlové! Harapes řekl, co se mu na ní nelíbilo Pohřeb Táni Fischerové (†72): Bílá rakev i slzy Havlové! Harapes řekl, co se mu na ní nelíbilo S oblíbenou herečkou a politickou aktivistkou Táňou Fischerovou (†72) se v pražském krematoriu ve St... číst článek
 Mega trapas Vojty Dyka: Teď už ho nespasí ani svěcená voda Mega trapas Vojty Dyka: Teď už ho nespasí ani svěcená voda Informace je opravdu dobré ověřovat. Spoléhat se jen na šuškandu okolí, se může někdy opravdu krutě ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Aleš Petráš
Aleš Petráš
zobrazit profil Radek Holub
Radek Holub
zobrazit profil Stanislav Remunda
Stanislav Remunda
zobrazit profil Jana Kovalčiková
Jana Kovalčiková
zobrazit profil Helena Kružíková
Helena Kružíková
zobrazit profil Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka
zobrazit profil Pavla Dostálová
Pavla Dostálová