Miloň Čepelka

Datum narození: 23. 9. 1936
Místo narození: Pohoří u Opočna
Profese: herec, básník, prozaik, textař, scenárista, moderátor
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Herec Miloň Čepelka se proslavil v Divadle Járy Cimrmana, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Úspěch sklízel také v rozhlase.

Po Vysoké škole pedagogické v Praze, kde studoval obor český jazyk a literatura, Miloň Čepelka tři roky učil na základní škole v Novém Kníně. V roce 1961 nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu.

MILOŇ ČEPELKA - ROZHOVOR NEJEN O ŽENSKÝCH ROLÍCH

Roku 1967 se Miloň Čepelka stal jedním ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou fiktivního českého génia Járy Cimrmana. V divadle často ztvárňoval ženské postavy.

Objevil se též na televizní obrazovce. Kromě záznamů z Divadla Járy Cimrmana to byly komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje!, Jiřího Menzela Na samotě u lesa nebo Petra Nikolaeva Báječná léta pod psa.

Básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog Miloň Čepelka napsal několik televizních a rozhlasových her, zábavných a literárních pořadů, básnických sbírek, novel, knihu pohádek a řadu písňových textů.

Po Sametové revoluci se Miloň Čepelka vrátil do Českého rozhlasu, odkud byl nucen roku 1969 odejít. Tam připravoval pořad Dechovková hitparáda, dále moderoval mj. Knižní hitparádu na Country radiu, relaci Dechovka, to je moje na ČRo České Budějovice a ČRo Region Jihlava nebo Písničky s Miloněm na Radiu dechovka.

O MILOŇOVI ČEPELKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Hanou Šotovou Miloň Čepelka vychoval syny Jana a Josefa.

 

Články o celebritě

Dlouho skrývané tajemství cimrmanologa Zdeňka Svěráka: Koupil auto od Havla! Dlouho skrývané tajemství cimrmanologa Zdeňka Svěráka: Koupil auto od Havla! Ještě za totality odkoupil Zdeněk Svěrák (85) zachovalého „golfa“ od bývalého prezidenta Václava Hav... číst článek
Čepelka přišel o životní roli: Sebral mu ji Abrhám! Čepelka přišel o životní roli: Sebral mu ji Abrhám! Hostem dnešních 7 pádů je další herec z Cimrmanů Miloň Čepelka (85), který je Svěrákovým celoživotní... číst článek
Nečekaná slova na oslavě Čepelky z Cimrmanů. MŮŽE ZA TO MOJE ŽENA! Nečekaná slova na oslavě Čepelky z Cimrmanů. MŮŽE ZA TO MOJE ŽENA! Mezi pětaosmdesátníky ho přivítal celoživotní kolega a přítel Zdeněk Svěrák (85). Ten Miloně Čepelku... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Reidinger
Petr Reidinger
zobrazit profil Kristýna Hrušínská
Kristýna Hrušínská
zobrazit profil Patrik Holubář
Patrik Holubář
zobrazit profil Ondřej Brzobohatý Gregor
Ondřej Brzobohatý Gregor
zobrazit profil Jiří Hrzán
Jiří Hrzán
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Ayelet Zurerová
Ayelet Zurerová