Jiří Dolejš | Celebwiki.cz

Jiří Dolejš

Datum narození: 24. 1. 1961
Místo narození: Praha
Profese: politik KSČM, dlouholetý poslanec, ekonom
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Dolejš, který se krátce ohřál v totalitní KSČ, se na řadu let usadil v křesle ve Sněmovně za KSČM. Byl i pražským zastupitelem.

Po absolvování Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Dolejš na své alma mater čtyři roky vyučoval. Poté nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV, kde působil v letech 1984 až 1990. V té době vstoupil do KSČ (v lednu 1989).

JIŘÍ DOLEJŠ A ÚPLATKÁŘSKÁ AFÉRA

Po Sametové revoluci Jiří Dolejš zůstal členem nástupnické KSČM a krátce pracoval v Ústavu hospodářské politiky. V komunálních volbách 1994 i 1998 byl za komunisty zvolen do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Posléze opakovaně kandidoval neúspěšně.

Poslanecký mandát Jiří Dolejš poprvé získal roku 2002. Ve Sněmovně setrval do srpna 2013. Od října téhož roku, po předčasných volbách, které se konaly po pádu vlády Petra Nečase, se do křesla v dolní komoře vrátil, kdy díky preferenčním hlasům přeskočil pražskou lídryni KSČM Martu Semelovou, stejně jako ve volbách 2017.

Komunista Jiří Dolejš projevil svůj zájem i o křeslo v horní komoře. Poprvé kandidoval ve volbách 2012. Postoupil do druhého kola, v němž ho v boji o funkci v Senátu porazila Daniela Filipiová (ODS).

O JIŘÍM DOLEJŠOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2006 byl Jiří Dolejš napaden a zbit skupinou násilníků, podle mínění komunisty šlo o politicky motivovaný útok.

Otec Jiřího Dolejše byl policista dělnického původu, tehdy člen Sboru národní bezpečnosti, matka se živila jako úřednice. Oba byli v KSČ.

Jiří Dolejš je rozvedený. S právničkou Lenkou Dolejšovou, s níž byl ženatý v letech 1988 až 2000, má dcery Markétu a Vendulu.

 

Články o celebritě

Kalousek zuří: „Obelhávají nás.“ Babiš se nepohodl s KSČM kvůli schodku 500 miliard Kalousek zuří: „Obelhávají nás.“ Babiš se nepohodl s KSČM kvůli schodku 500 miliard Kolem navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard je pořádně živo. Šéf KSČM Vojtěch Filip v út... číst článek
Kalousek: „Rozhodují komunisté.“ Nouzový stav do 17.5., Babišově vládě selhal plán o hlas Kalousek: „Rozhodují komunisté.“ Nouzový stav do 17.5., Babišově vládě selhal plán o hlas Ve Sněmovně bylo opět pořádně rušno. Vláda Andreje Babiše (ANO) žádala prodloužit nouzový stav do 25... číst článek
Vondráček dotáhl Topolánka a ukázal ve Sněmovně prostředníček. Babiš: To se fakt nepovedlo Vondráček dotáhl Topolánka a ukázal ve Sněmovně prostředníček. Babiš: To se fakt nepovedlo Hnutí ANO přišlo do politiky, protože mělo už dost toho, co předvádějí tradiční politické strany. To... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomio  Okamura
Tomio Okamura
zobrazit profil Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
zobrazit profil Radim Bača
Radim Bača
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Terezie Holovská
Terezie Holovská
zobrazit profil Jaromír Kalina
Jaromír Kalina