Jiří Dolejš | Celebwiki.cz

Jiří Dolejš

Datum narození: 24.1.1961
Místo narození: Praha
Profese: politik KSČM, dlouholetý poslanec, ekonom
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Dolejš, který se krátce ohřál v totalitní KSČ, se na řadu let usadil v křesle ve Sněmovně za KSČM. Byl i pražským zastupitelem.

Po absolvování Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Dolejš na své alma mater čtyři roky vyučoval. Poté nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV, kde působil v letech 1984 až 1990. V té době vstoupil do KSČ (v lednu 1989).

JIŘÍ DOLEJŠ A ÚPLATKÁŘSKÁ AFÉRA

Po Sametové revoluci Jiří Dolejš zůstal členem nástupnické KSČM a krátce pracoval v Ústavu hospodářské politiky. V komunálních volbách 1994 i 1998 byl za komunisty zvolen do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Posléze opakovaně kandidoval neúspěšně.

Poslanecký mandát Jiří Dolejš poprvé získal roku 2002. Ve Sněmovně setrval do srpna 2013. Od října téhož roku, po předčasných volbách, které se konaly po pádu vlády Petra Nečase, se do křesla v dolní komoře vrátil, kdy díky preferenčním hlasům přeskočil pražskou lídryni KSČM Martu Semelovou, stejně jako ve volbách 2017.

Komunista Jiří Dolejš projevil svůj zájem i o křeslo v horní komoře. Poprvé kandidoval ve volbách 2012. Postoupil do druhého kola, v němž ho v boji o funkci v Senátu porazila Daniela Filipiová (ODS).

O JIŘÍM DOLEJŠOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2006 byl Jiří Dolejš napaden a zbit skupinou násilníků, podle mínění komunisty šlo o politicky motivovaný útok.

Otec Jiřího Dolejše byl policista dělnického původu, tehdy člen Sboru národní bezpečnosti, matka se živila jako úřednice. Oba byli v KSČ.

Jiří Dolejš je rozvedený. S právničkou Lenkou Dolejšovou, s níž byl ženatý v letech 1988 až 2000, má dcery Markétu a Vendulu.

 

Články o celebritě

Politici na dovolené: Kdo ukázal vnady, kdo vyrazil k moři a kdo byl bez signálu?  Politici na dovolené: Kdo ukázal vnady, kdo vyrazil k moři a kdo byl bez signálu? Vládní prázdniny končí až za týden, premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) už… číst článek
Politici zásobují sociální sítě fotkami z dovolené: Jak si užívájí letní dny? Politici zásobují sociální sítě fotkami z dovolené: Jak si užívájí letní dny? Sluníčko a úsměvy. Tak si teď užívají volno naši politici. Po roce, co se ukazovali vybledlí, vystresovaní… číst článek
Boj o stravenky: Schillerová to schytala od ČSSD a odborů, Kalousek opatrně chválí Boj o stravenky: Schillerová to schytala od ČSSD a odborů, Kalousek opatrně chválí Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) rozčeřila „prázdninové“ politické vody návrhem své… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
zobrazit profil Jiří Kulhánek
Jiří Kulhánek
zobrazit profil Ivo Vondrák
Ivo Vondrák
zobrazit profil Marek Ženíšek
Marek Ženíšek
zobrazit profil Tomáš Vandas
Tomáš Vandas
zobrazit profil Peter Hromádka
Peter Hromádka
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová