Jiří Dolejš

Datum narození: 24. 1. 1961
Místo narození: Praha
Profese: politik KSČM, ekonom
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik KSČM Jiří Dolejš, který se krátce ohřál v totalitní KSČ, byl v letech 2002 až 2021 poslancem.

Po absolvování Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Dolejš na své alma mater čtyři roky vyučoval. Poté nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV, kde působil v letech 1984 až 1990. V té době vstoupil do KSČ (v lednu 1989).

JIŘÍ DOLEJŠ A ÚPLATKÁŘSKÁ AFÉRA

Po Sametové revoluci Jiří Dolejš zůstal členem nástupnické KSČM a krátce pracoval v Ústavu hospodářské politiky. V komunálních volbách 1994 i 1998 byl za komunisty zvolen do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Posléze opakovaně kandidoval neúspěšně.

Poslanecký mandát Jiří Dolejš poprvé získal roku 2002. Ve Sněmovně setrval do srpna 2013. Od října téhož roku, po předčasných volbách, které se konaly po pádu vlády Petra Nečase, se do křesla v dolní komoře vrátil, kdy díky preferenčním hlasům přeskočil pražskou lídryni KSČM Martu Semelovou, stejně jako ve volbách 2017. Ve volbách 2021 strana ze Sněmovny vypadla.

Komunista Jiří Dolejš projevil svůj zájem i o křeslo v horní komoře. Kandidoval ve volbách 2012. Postoupil do druhého kola, v němž ho v boji o funkci v Senátu porazila Daniela Filipiová (ODS).

Po volebním propadáku začala strana šetřit. Bez práce v květnu 2023 tak Jiří Dolejš zůstal po téměř 32 letech. Na cestu dostal odstupné a ve straně podle svých slov míní nadále zůst.

O JIŘÍM DOLEJŠOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 2006 byl Jiří Dolejš napaden a zbit skupinou násilníků, podle mínění komunisty šlo o politicky motivovaný útok.

Otec Jiřího Dolejše byl policista dělnického původu, tehdy člen Sboru národní bezpečnosti, matka se živila jako úřednice. Oba byli v KSČ.

Jiří Dolejš je rozvedený. S právničkou Lenkou, s níž byl ženatý v letech 1988 až 2000, má dcery Markétu a Vendulu.

 

Články o celebritě

Česko po volbách: Šlechtová s novým tetováním, Dolejš bez práce a Schillerová najednou v ANO Česko po volbách: Šlechtová s novým tetováním, Dolejš bez práce a Schillerová najednou v ANO Stará Sněmovna je minulostí, ať žije nová. Staří poslanci už vyklidili kanceláře, stěhují se do nich... číst článek
KSČM v propadlišti dějin: Dostane miliony, prodávat nemovitosti dle Dolejše nemusí KSČM v propadlišti dějin: Dostane miliony, prodávat nemovitosti dle Dolejše nemusí Takový debakl komunistů nepředpovídaly ani předvolební průzkumy, které většinou očekávaly umístění p... číst článek
Hrad prolomil mlčení o Zemanově stavu: Babiš přivezl dárky a květiny, Schillerová se modlí Hrad prolomil mlčení o Zemanově stavu: Babiš přivezl dárky a květiny, Schillerová se modlí Pražský hrad po téměř třech dnech prolomil mlčení o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Hospi... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Petr Krčál
Petr Krčál
zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Hana Naiclerová
Hana Naiclerová
zobrazit profil Boris Johnson
Boris Johnson
zobrazit profil Libor Hoppe
Libor Hoppe
zobrazit profil Richard Brabec
Richard Brabec