Tomáš Březina

Tomáš Březina

Datum narození: 21. 2. 1957
Přezdívka: Betonový král
Místo narození: Praha
Profese: podnikatel, stavař
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Tomáš Březina, přezdívaný Betonový král, v dubnu 2022 oznámil, že se rozhodl kandidovat v prezidentských volbách 2023. Ministerstvo vnitra mu boj o Hrad zatrhlo.

Po matematickém gymnáziu Tomáš Březina absolvoval Fakultu stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Posléze pracoval mj. jako projektant, mistr či referent v několika firmách.

V roce 1990 Tomáš Březina založil společnost BEST, vyrábějící betonové stavební prvky. Coby její ředitel a stoprocentní vlastník si vysloužil přezdívky Betonový král a Betonový Baťa. Roku 2021 firmu prodal stavebninám DEK, které vlastní miliardář Vít Kutnar.

Tomáš Březina byl poslancem

Do politiky, a to hned do vysoké, Tomáš Březina vstoupil v parlamentních volbách 1996, v nichž za ODS získal křeslo ve Sněmovně. Ze strany modrého ptáka odešel v lednu 1998, přešel do Unie svobody a v únoru z osobních důvodů rezignoval na poslanecký mandát.

V roce 2007 se Tomáš Březina stal Podnikatelem roku a následně reprezentoval ČR v mezinárodním kole této soutěže v Monte Carlu, kde neuspěl. V roce 2011 se stal prezidentem České asociace betonářů.

Březina si rozmyslel volby za ANO

Návrat do politiky Tomáš Březina zvažovala před předčasnými parlamentními volbami 2013, po pádu vlády Petra Nečase, a to jako nestraník za ANO 2011. Měl být lídrem středočeské kandidátky. Nakonec si to ale rozmyslel s odůvodněním, že hnutí Andreje Babiše není dostatečně pravicové.

Svůj záměr zabojovat ve volbách 2023 o post na Hradě Tomáš Březina oznámil v dubnu 2022 a zahájil sběr 50 tisíc podpisů od občanů. Na svých webových stránkách se označil za reprezentanta tiché většiny.

Jak Tomáš Březina uvedl, kampaň financoval z vlastních zdrojů. Po odevzdání 73 tisíc podpisů od občanů mu ministertvo vnitra kandidaturu neumožnilo, jelikož uznalo jen něco málo přes 45 tisíc z nich.

Tomáš Březina je ženatý. S manželkou Hanou vychoval syna Tomáše a dcery Johanu a Terezu.

 

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Adam Mišík
Adam Mišík
zobrazit profil Jiří Navrátil
Jiří Navrátil
zobrazit profil Haris Harba
Haris Harba
zobrazit profil Petr Hannig
Petr Hannig
zobrazit profil Radek Meidl
Radek Meidl
zobrazit profil Zdeněk Merta
Zdeněk Merta
zobrazit profil Petr Liška
Petr Liška
zobrazit profil princ Philip
princ Philip