Lešek Semelka

Datum narození: 24. 11. 1946
Místo narození: Pardubice
Profese: zpěvák, skladatel, klavírista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Lešek Semelka, nevlastní otec zpěvačky Heleny Zeťové, se proslavil především se skupinou Blue Effect, která za svou existenci vystřídala několik názvů.

V mládí se učil hrát na klavír a na violoncello. Kariéru Leška Semelky v popmusic odstartoval rok 1968, kdy se stal členem skupiny Cardinals. V roce 1970 vystřídal Vladimíra Mišíka v kapele Blue Effect.

LEŠEK SEMELKA UTEKL PŘED BLBÝMI KECY

V průběhu své existence kapela Blue Effect poůživala různé varianty svého názvu: The Special Blue Effect, The Blue Effect, Modrý efekt, M Efekt či M. Efekt. V ní Lešek Semelka působil pět let. Za tu dobu skupina vydala alba Nová syntéza a Nová syntéza 2.

Semelka vystupoval s Březinovou

V roce 1975 Lešek Semelka založil vlastní jazz-rockové uskupení Bohemia. V letech 1978 až 1981 hrál opět s Blue Effectem. Poté založil S.L.S. (Společnost Leška Semelky), s nímž natočil jednu desku. V roce 1985 se skupina rozpadla. Posléze vystupoval se zpěvačkou Marcelou Březinovou.

Po Sametové revoluci 1989 se Lešek Semelka angažoval v Občanském fóru.

V roce 2001 Lešek Semelka vydal vlastní album Můj věk, zahrál si i ve třech muzikálech Michala Davida Kleopatra (Apollodoros), Tři mušketýři (král Ludvík XIII, Porthos) a Angelika (Lorraine). Roku 2009 se stal členem souboru RockOpera.

V roce 2013 prodělal mozkovou mrtvici a s manželkou Alenou se odstěhoval na vesnici. Lešek Semelka shodil 15 kilo, přestal pít alkohol a změnil životosprávu. S muzikou úplně neskončil, občas se objevil na soukromých akcích.

O LEŠKU SEMELKOVI ČTĚTE ZDE>>

Z prvního manželství má Lešek Semelka dceru Helenu Semelkovou a syna Leška Semelku ml., v druhém vyženil zpěvačku Helenu Zeťovou.

 

Další Hudebníci

zobrazit profil Šimon Ornest
Šimon Ornest
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát
zobrazit profil Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica
zobrazit profil Robert Burian
Robert Burian
zobrazit profil Aleš Lehký
Aleš Lehký
zobrazit profil Petr Kužvart
Petr Kužvart