David Novotný

Datum narození: 12.6.1969
Místo narození: Brandýs nad Labem
Profese: herec a dabér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

David Novotný je český herec a dabér, kterého můžeme pravidelně vídat na prknech Dejvického divadla a v seriálu Čtvrtá hvězda.

David Novotný vystudoval Státní konzervatoř v Praze a své angažmá započal v divadle v Českých Budějovicích, kde si zahrál řadu významných rolí. Od roku 1998 působí jako herec na půdě Dejvického divadla.

Kromě divadla se David Novotný objevil i na filmových plátnech a televizních obrazovkách. Mezi nejvýraznější herecké role patří postava Bedřicha Mrtvého z filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět.

O pár let později si zahrál ve filmech Jedna ruka netleská nebo Non plus ultras.  David Novotný působí v Dejvickém divadle spolu s Miroslavem Krobotem, se kterým hraje v seriálu Čtvrtá hvězda, Okresní přebor – Poslední západ Pepika Hnátka nebo Hořící keř. Zahrál si také v divadelní hře Revizor, kterou Miroslav Krobot režíroval.

David Novotný je držitelem Ceny Alfréda Radoka za inscenaci Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti.

To, že David Novotný umí hrát nejen v komediích, dokázal v thrillerovém dramatu Roberta Sedláčka Pravidla lži, kde vytvořil postavu Karla. Z novějších snímků zapůsobil například v poetickém příběhu O rodičích a dětech jakožto syn Josefa Somra nebo v dramatu Hořící keř. V televizním cyklu České století, které se snaží natradiční a napůl dokumentární a napůl hranou formou přiblížit klíčové okamžiky českých dějin 20. století, zahrál David Novotný komunistu Rudolfa Slánského. Mohli jsme ho vídat i v seriálech Třetí patro (1985), Dlouhá míle (1989), Škola Na Výsluní (2006), Přešlapy (2009), nebo Čapkovy kapsy (2011).

Kromě herectví se David Novotný věnuje také dabingu. Jeho hlas můžeme slyšet ve filmech Neříkejte mamince, že pečovatelka zemřela (1991) nebo Všichni moji blízcí (1998).

 

Články o celebritě

Prales v přímém přenosu, I. A třída ve Vroutku zažije svátek. I s tiskovkami Prales v přímém přenosu, I. A třída ve Vroutku zažije svátek. I s tiskovkami Komu by se chtělo o víkendu zabloudit do pralesa? Exkurze do fotbalového pralesa ale může být docela… číst článek
SKANDÁL Novotného z Kriminálky Anděl: Ponižování už šetří policie! SKANDÁL Novotného z Kriminálky Anděl: Ponižování už šetří policie! V oblíbeném seriálu ztvárnil herec policistu, teď se o něho zajímají policisté skuteční. V centru… číst článek
Herec Michal Dlouhý (48): Co práskl o novém seriálu? Herec Michal Dlouhý (48): Co práskl o novém seriálu? Uhlazený bonviván, lamač dívčích srdcí, který případy řeší tak nějak mimochodem. V novém seriálu,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Roman Štabrňák
Roman Štabrňák
zobrazit profil David Suchařípa
David Suchařípa
zobrazit profil Ondřej Malý
Ondřej Malý
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Kristýna Fuitová Nováková
Kristýna Fuitová Nováková
zobrazit profil Pavel Liška
Pavel Liška
zobrazit profil Robert Jašków
Robert Jašków
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý