David Novotný

Datum narození: 12.6.1969
Místo narození: Brandýs nad Labem
Profese: herec a dabér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

David Novotný je český herec a dabér, kterého můžeme pravidelně vídat na prknech Dejvického divadla a v seriálu Čtvrtá hvězda.

David Novotný vystudoval Státní konzervatoř v Praze a své angažmá započal v divadle v Českých Budějovicích, kde si zahrál řadu významných rolí. Od roku 1998 působí jako herec na půdě Dejvického divadla.

Kromě divadla se David Novotný objevil i na filmových plátnech a televizních obrazovkách. Mezi nejvýraznější herecké role patří postava Bedřicha Mrtvého z filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět.

O pár let později si zahrál ve filmech Jedna ruka netleská nebo Non plus ultras.  David Novotný působí v Dejvickém divadle spolu s Miroslavem Krobotem, se kterým hraje v seriálu Čtvrtá hvězda, Okresní přebor – Poslední západ Pepika Hnátka nebo Hořící keř. Zahrál si také v divadelní hře Revizor, kterou Miroslav Krobot režíroval.

David Novotný je držitelem Ceny Alfréda Radoka za inscenaci Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti.

To, že David Novotný umí hrát nejen v komediích, dokázal v thrillerovém dramatu Roberta Sedláčka Pravidla lži, kde vytvořil postavu Karla. Z novějších snímků zapůsobil například v poetickém příběhu O rodičích a dětech jakožto syn Josefa Somra nebo v dramatu Hořící keř. V televizním cyklu České století, které se snaží natradiční a napůl dokumentární a napůl hranou formou přiblížit klíčové okamžiky českých dějin 20. století, zahrál David Novotný komunistu Rudolfa Slánského. Mohli jsme ho vídat i v seriálech Třetí patro (1985), Dlouhá míle (1989), Škola Na Výsluní (2006), Přešlapy (2009), nebo Čapkovy kapsy (2011).

Kromě herectví se David Novotný věnuje také dabingu. Jeho hlas můžeme slyšet ve filmech Neříkejte mamince, že pečovatelka zemřela (1991) nebo Všichni moji blízcí (1998).

 

Články o celebritě

Zákulisí seriálu Bohéma: Z Javorského byl Burian za 30 minut, říká umělecký maskér Martin Valeš Zákulisí seriálu Bohéma: Z Javorského byl Burian za 30 minut, říká umělecký maskér Martin Valeš Vladimír Javorský jako Vlasta Burian, David Novotný v roli Jaroslava Marvana, Saša Rašilov coby Oldřich… číst článek
Judit Bárdos ze seriálu Bohéma prozradila, že Nataša Gollová byla předlohou její role! Judit Bárdos ze seriálu Bohéma prozradila, že Nataša Gollová byla předlohou její role! Seriál Bohéma odhaluje životní osudy a příběhy hvězd stříbrného plátna čtyřicátých let minulého století.… číst článek
Nový seriál Bohéma: Utajované osudy Buriana, Nového, Marvana... Nový seriál Bohéma: Utajované osudy Buriana, Nového, Marvana... Z pláten kin je znal každý, avšak o jejich soukromém životě, jak se zachovali lidsky ve víru divokého… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Renée Zellweger
Renée Zellweger
zobrazit profil Barbora Černá
Barbora Černá
zobrazit profil Adéla Gondíková
Adéla Gondíková
zobrazit profil Zdeněk  Žák
Zdeněk Žák
zobrazit profil Milo Ventimiglia
Milo Ventimiglia
zobrazit profil Vojtěch Havelka
Vojtěch Havelka
zobrazit profil Michal Pešek
Michal Pešek
zobrazit profil Johnny Galecki
Johnny Galecki