Miroslav Krobot | Celebwiki.cz

Miroslav Krobot

Datum narození: 12.11.1951
Místo narození: Šumperk
Profese: herec, režisér, dramatik, pedagog
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Miroslav Krobot je umělecký vedoucí Dejvického divadla, režisér, herec, dramatik, pedagog, organizátor a manažer v jedné osobě.

Miroslava Krobota lákala divadelní prkna už jako malého chlapce. Od roku 1975 studoval režii na brněnském JAMU a poté začal působit v Západočeském divadle v Chebu. Zde si poprvé vyzkoušel postupy autorského divadla. Velkých úspěchů se dočkal i na pražských prknech Národního či někdejšího Realistického divadla, stejně tak jako v někdejším Divadle Vítězného února v Hradci Králové.

MIROSLAV KROBOT - PROČ SE NIKDY NESMĚJE?

Od roku  1990 vyučoval Miroslav Krobot na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, kde se jeho žáky stali Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová nebo třeba Jiří Macháček. Se svými žáky založil divadelní soubor v Dejvickém divadle, díky kterému se stalo jedním z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Režíroval inscenace jako Revizor, Tři sestry nebo Příběhy obyčejného šílenství, ve kterých si sám zahrál.

Na filmovém plátně debutoval v roce 2005 právě ve filmu Příběhy obyčejného šílenství, který byl adaptací na jeho původní divadelní hru. Za ztvárnění této role dostal Miroslav Krobot Českého lva. Následně si střihl menší roli v dramatu Restart, kde hlavní roli ztvárnila jeho dcera Lenka Krobotová. Miroslava Krobota známe také jako cholerického řidiče Karla z filmu Účastníci zájezdu, kde si zahrál spolu s Pavlem Liškou, Evou Holubovou nebo Annou Polívkovou.

Velký úspěch sklidil Miroslav Krobot díky filmu Man from London, který soutěžil i na festivalu v Cannes. Jeho filmovou ženu zde hrála anglická herečka Tilda Swinton.

O MIROSLAVU KROBOTOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Krobot patří k velmi uznávaným českým hercům a umělcům vůbec. Mezi jeho poslední filmové role patří role ve filmech Alois Nebel, Ve stínu kde si zahrál s Ivanem Trojanem, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, kde si zahrál po boku Ondřeje Vetchého nebo Jakuba Koháka, Revival, Hořící keř nebo seriál Čtvrtá hvězda, který vysílá Česká televize.

Miroslav Krobot je držitelem Ceny Alfréda Radoka v kategorii inscenace roku za dílo Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti (2010) a Brian (2012).

Manželkou Miroslava Krobota je herečka Hana Doulová, s níž má kromě dcery Lenky ještě dva syny.

 

Články o celebritě

Zdeňka Žádníková-Volencová o Zkáze Dejvického divadla: Velký úlet teprve uvidíte! Zdeňka Žádníková-Volencová o Zkáze Dejvického divadla: Velký úlet teprve uvidíte! Po nečekaně úspěšném seriálu Most! nasadila Česká televize další nekorektní »šrapnel« Zkáza Dejvického… číst článek
Dejvické divadlo zkázu konkurenci nepřineslo! Bylo až trojkou večera Dejvické divadlo zkázu konkurenci nepřineslo! Bylo až trojkou večera Česká televize včera odvysílala první díl komediálního seriálu Zkáza Dejvického divadla, který nasadila… číst článek
Zkáza Dejvického divadla je tu! Jak si povede nástupce seriálu MOST? Zkáza Dejvického divadla je tu! Jak si povede nástupce seriálu MOST? České televizi se během osmi týdnů vysílání podařilo ze seriálu MOST! udělat celorepublikový fenomén.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ha Thanh Nguyen Špetlíková
Ha Thanh Nguyen Špetlíková
zobrazit profil Lumír Olšovský
Lumír Olšovský
zobrazit profil Lukáš Langmajer
Lukáš Langmajer
zobrazit profil Ondřej Brousek
Ondřej Brousek
zobrazit profil Jaroslav Plesl
Jaroslav Plesl
zobrazit profil Natálie Halouzková
Natálie Halouzková
zobrazit profil Catherine Zeta-Jones
Catherine Zeta-Jones
zobrazit profil Jiří Laštovka
Jiří Laštovka