Miroslav Krobot | Celebwiki.cz

Miroslav Krobot

Datum narození: 12. 11. 1951
Místo narození: Šumperk
Profese: herec, režisér, dramatik, pedagog
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Miroslav Krobot je umělecký vedoucí Dejvického divadla, režisér, herec, dramatik, pedagog, organizátor a manažer v jedné osobě.

Miroslava Krobota lákala divadelní prkna už jako malého chlapce. Od roku 1975 studoval režii na brněnském JAMU a poté začal působit v Západočeském divadle v Chebu. Zde si poprvé vyzkoušel postupy autorského divadla. Velkých úspěchů se dočkal i na pražských prknech Národního či někdejšího Realistického divadla, stejně tak jako v někdejším Divadle Vítězného února v Hradci Králové.

MIROSLAV KROBOT - PROČ SE NIKDY NESMĚJE?

Od roku  1990 vyučoval Miroslav Krobot na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, kde se jeho žáky stali Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová nebo třeba Jiří Macháček. Se svými žáky založil divadelní soubor v Dejvickém divadle, díky kterému se stalo jedním z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Režíroval inscenace jako Revizor, Tři sestry nebo Příběhy obyčejného šílenství, ve kterých si sám zahrál.

Na filmovém plátně debutoval v roce 2005 právě ve filmu Příběhy obyčejného šílenství, který byl adaptací na jeho původní divadelní hru. Za ztvárnění této role dostal Miroslav Krobot Českého lva. Následně si střihl menší roli v dramatu Restart, kde hlavní roli ztvárnila jeho dcera Lenka Krobotová. Miroslava Krobota známe také jako cholerického řidiče Karla z filmu Účastníci zájezdu, kde si zahrál spolu s Pavlem Liškou, Evou Holubovou nebo Annou Polívkovou.

Velký úspěch sklidil Miroslav Krobot díky filmu Man from London, který soutěžil i na festivalu v Cannes. Jeho filmovou ženu zde hrála anglická herečka Tilda Swinton.

O MIROSLAVU KROBOTOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Krobot patří k velmi uznávaným českým hercům a umělcům vůbec. Mezi jeho poslední filmové role patří role ve filmech Alois Nebel, Ve stínu kde si zahrál s Ivanem Trojanem, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, kde si zahrál po boku Ondřeje Vetchého nebo Jakuba Koháka, Revival, Hořící keř nebo seriál Čtvrtá hvězda, který vysílá Česká televize.

Miroslav Krobot je držitelem Ceny Alfréda Radoka v kategorii inscenace roku za dílo Aki Kaurismäki: Muž bez minulosti (2010) a Brian (2012).

Manželkou Miroslava Krobota je herečka Hana Doulová, s níž má kromě dcery Lenky ještě dva syny.

 

Články o celebritě

Herec Martin Myšička: Chtěl jsem být jako Tomáš Holý! Herec Martin Myšička: Chtěl jsem být jako Tomáš Holý! Už dvaadvacet let hraje v Dejvickém divadle, které má stále vyprodáno, a v posledních letech také st... číst článek
Dyk, Geislerová, Liška a 5 tisíc lidí volá po konci Staňka. Autoři petice šli za šéfy vlády Dyk, Geislerová, Liška a 5 tisíc lidí volá po konci Staňka. Autoři petice šli za šéfy vlády Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se ve čtvrtek dostala na stůl výzva za odvolání ministra kultury A... číst článek
Seriál Vodník zdrojem napětí i kontroverze: Bylo už Dejvického divadla moc? Seriál Vodník zdrojem napětí i kontroverze: Bylo už Dejvického divadla moc? Nová česká minisérie Vodník, detektivní příběh s velice brutální vraždou hned v úvodu, která se vyše... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Zuzana Slavíková
Zuzana Slavíková
zobrazit profil Vojtěch Dyk
Vojtěch Dyk
zobrazit profil Ilja Prachař
Ilja Prachař
zobrazit profil Bohumil Klepl
Bohumil Klepl
zobrazit profil Jaromír Nosek
Jaromír Nosek
zobrazit profil Petra Jungmanová
Petra Jungmanová
zobrazit profil Filip Tomsa
Filip Tomsa
zobrazit profil Simona Stašová
Simona Stašová