Taťjana Medvecká | Celebwiki.cz

Taťjana Medvecká

Datum narození: 10.11.1953
Místo narození: Praha
Profese: česká herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Taťjana Medvecká je česká filmová i divadelní herečka a dabérka. Je držitelkou ocenění Českého lva a dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie.

Taťjana Medvecká od dětství recitovala a věnovala se baletu, navštěvovala také literárně dramatický kroužek na Lidové škole umění, její cesta ke studiu herectví byla tedy jasnou volbou. DAMU absolvovala v roce 1975 a tentýž rok se stala součástí činohry Národního divadla. Ve své divadelní kariéře se stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná.

Taťjana Medvecká na sebe v českém filmu poprvé upozornila ve snímku Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Tam si zahrála po boku Jiřího Schmitzera. Dále se objevila třeba ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Nejvíce na sebe strhla pozornost snímkem Dům (2011), který jí vynesl ocenění Český lev v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Od roku 2014 hraje v seriálu První republika.

Pro svůj zajímavý hlas má Taťjana Medvecká své pevné místo v českém dabingu. Podílela se na desítkách filmů. Jejím hlasem na české diváky promlouvá především americká herečka Susan SarandonV roce 1997 ji byla za dabing udělena cena Františka Filipovského.

Během svých studií na DAMU se seznámila se svým současným manželem, scénáristou, dramaturgem a pedagogem na FAMU Jiřím Dufkem, s nímž má dvě dcery.    

 

Články o celebritě

Palusgu alias policistu Nováčka nepoznáte: Sundal 30 kilo! Palusgu alias policistu Nováčka nepoznáte: Sundal 30 kilo! Kostymérka musela shánět menší uniformu. Zdeněk Palusga (63), který v seriálu Policie Modrava představuje… číst článek
Nova odtajnila podzimní trumfy: Nechybí kriminálky, Tvář a spousta seriálů Nova odtajnila podzimní trumfy: Nechybí kriminálky, Tvář a spousta seriálů Televize Nova pro diváky nachystala na podzim celou řadu zajímavých pořadů, od zábavných hudebních… číst článek
Pohřeb Václava Postráneckého (†75): SMRT SI PŘEDPOVĚDĚL PŘED ROKEM! Pohřeb Václava Postráneckého (†75): SMRT SI PŘEDPOVĚDĚL PŘED ROKEM! Národní divadlo se ve středu dopoledne loučilo s Václavem Postráneckým (†75). Herec, který 7. května… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miroslav Šimůnek
Miroslav Šimůnek
zobrazit profil Bruna Marquezine
Bruna Marquezine
zobrazit profil Martin Hofmann
Martin Hofmann
zobrazit profil Cameron Diaz
Cameron Diaz
zobrazit profil Tomáš Juřička
Tomáš Juřička
zobrazit profil Ladislav Smoljak
Ladislav Smoljak
zobrazit profil Jaroslava Hanušová
Jaroslava Hanušová
zobrazit profil Matěj  Hádek
Matěj Hádek