Taťjana Medvecká | Celebwiki.cz

Taťjana Medvecká

Datum narození: 10.11.1953
Místo narození: Praha
Profese: česká herečka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Taťjana Medvecká je česká filmová i divadelní herečka a dabérka. Je držitelkou ocenění Českého lva a dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie.

Taťjana Medvecká od dětství recitovala a věnovala se baletu, navštěvovala také literárně dramatický kroužek na Lidové škole umění, její cesta ke studiu herectví byla tedy jasnou volbou. DAMU absolvovala v roce 1975 a tentýž rok se stala součástí činohry Národního divadla. Ve své divadelní kariéře se stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná.

Taťjana Medvecká na sebe v českém filmu poprvé upozornila ve snímku Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Tam si zahrála po boku Jiřího Schmitzera. Dále se objevila třeba ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Nejvíce na sebe strhla pozornost snímkem Dům (2011), který jí vynesl ocenění Český lev v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Od roku 2014 hraje v seriálu První republika.

Pro svůj zajímavý hlas má Taťjana Medvecká své pevné místo v českém dabingu. Podílela se na desítkách filmů. Jejím hlasem na české diváky promlouvá především americká herečka Susan SarandonV roce 1997 ji byla za dabing udělena cena Františka Filipovského.

Během svých studií na DAMU se seznámila se svým současným manželem, scénáristou, dramaturgem a pedagogem na FAMU Jiřím Dufkem, s nímž má dvě dcery.    

 

Články o celebritě

Tohle je krásná Jana Preissová? Podívejte se, co s ní udělali! Tohle je krásná Jana Preissová? Podívejte se, co s ní udělali! Vždy oplývala půvaby, ovšem teď ji bude hyzdit plnovous! Herečka Jana Preissová (71) známá coby maminka… číst článek
Taťjana Medvecká: Proč nemá maturitu? Taťjana Medvecká: Proč nemá maturitu? Hvězda Národního divadla Taťjana Medvecká (66) přiznala, že kvůli herectví neudělala maturitu! Když… číst článek
Schmitzer slaví 70. narozeniny: 70 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Schmitzer slaví 70. narozeniny: 70 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Osobitý herec a velmi netradiční písničkář Jiří Schmitzer včera oslavil 70. narozeniny. „Už si nepotřebuju… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Robert Jašków
Robert Jašków
zobrazit profil Martina Randová
Martina Randová
zobrazit profil Martin Sitta
Martin Sitta
zobrazit profil Jiří Voskovec
Jiří Voskovec
zobrazit profil Matěj Anděl
Matěj Anděl
zobrazit profil Jiří Wohanka
Jiří Wohanka
zobrazit profil Milena Dvorská
Milena Dvorská
zobrazit profil Hedy Lamarr
Hedy Lamarr