Taťjana Medvecká

Taťjana Medvecká

Datum narození: 10. 11. 1953
Místo narození: Praha
Profese: herečka, dabérka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Taťjana Medvecká, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie, zazářila ve vedlejší roli v dramatu Dům, za niž dostala Českého lva.

Od dětství recitovala a věnovala se baletu, navštěvovala také literárně dramatický kroužek na Lidové škole umění, její cesta ke studiu herectví byla tedy jasnou volbou. DAMU Taťjana Medvecká absolvovala v roce 1975 a tentýž rok se stala součástí Činohry Národního divadla.

Thálii má za Alžbětu a za Antonii

Ve své divadelní kariéře se Taťjana Medvecká stala dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie v kategorii Nejlepší česká činoherní herečka. V roce 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně a 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná.

Ve filmu na sebe Taťjana Medvecká poprvé upozornila ve snímku Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! (1976). Tam si zahrála po boku Jiřího Schmitzera. Dále se objevila třeba ve velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Nejvíce na sebe strhla pozornost snímkem Dům (2011), který jí vynesl Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Zahrála si v i řadě seriálů.

Medvecká dostala cenu za dabing

Pro svůj zajímavý hlas se Taťjana Medvecká stala vyhledávanou dabérkou. Podílela se na desítkách filmů. Jejím hlasem na české diváky promlouvá především americká herečka Susan Sarandon. V roce 1997 ji byla za dabing udělena Cena Františka Filipovského.

Během studií na DAMU se Taťjana Medvecká seznámila se svým budoucím manželem, scenáristou, dramaturgem a pedagogem na FAMU Jiřím Dufkem, jemuž porodila dvě dcery.    

 

Články o celebritě

Herecký bard Jan Vlasák slaví 80! Tajné oslavy s hereckou plejádou Herecký bard Jan Vlasák slaví 80! Tajné oslavy s hereckou plejádou Jan Vlasák, herec a dabér, který propůjčil svůj hlas stovkám oblíbených zahraničních postav, oslavil... číst článek
Film Děti Nagana: Čermákův knír, role pro Haška a symbolická premiéra Film Děti Nagana: Čermákův knír, role pro Haška a symbolická premiéra Rodinný film Děti Nagana připomene divákům atmosféru devadesátých let, konkrétně roku 1998, kdy češt... číst článek
Žádný sen není příliš velký! Rodinný film Děti Nagana bude plný 90. let, tvůrci představují oficiální upoutávku a plakát Žádný sen není příliš velký! Rodinný film Děti Nagana bude plný 90. let, tvůrci představují oficiální upoutávku a plakát Rodinný film Děti Nagana připomene divákům atmosféru devadesátých let, konkrétně roku 1998, kdy češt... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Rychlý
Petr Rychlý
zobrazit profil Jakub Janatka
Jakub Janatka
zobrazit profil Jitka Ježková
Jitka Ježková
zobrazit profil Helena Dvořáková
Helena Dvořáková
zobrazit profil Robert Bárta
Robert Bárta
zobrazit profil Ivana Andrlová
Ivana Andrlová
zobrazit profil Luba Skořepová
Luba Skořepová