Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Osmany Laffita trpěl v nové pohádce: Ušil si na sebe past! Osmany Laffita trpěl v nové pohádce: Ušil si na sebe past! Na nohách piškoty jako pro baletku, na hlavě paruka à la francouzský král Ludvík XIV. Na zkoušce… číst článek
Vysoká hra Zdeňka Haníka: Od Fergusona k Facebooku Vysoká hra Zdeňka Haníka: Od Fergusona k Facebooku Zdá se vám spojení v nadpisu nepatřičné? Dovedli byste odhadnout, co jednoho z nejlepších fotbalových… číst článek
Syn Věry Špinarové (†65) Adam Pavlík: S mámou končím! Syn Věry Špinarové (†65) Adam Pavlík: S mámou končím! Nejtěžší životní krok udělal syn Věry Špinarové (†65) a její kapelník Adam Pavlík (43). Rozhodl se,… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Michal David
Michal David
zobrazit profil Martin Chodúr
Martin Chodúr
zobrazit profil Petr Kutheil
Petr Kutheil
zobrazit profil Daniel Landa
Daniel Landa
zobrazit profil Kamil Střihavka
Kamil Střihavka
zobrazit profil Jessie J
Jessie J
zobrazit profil Vlastimil Horváth
Vlastimil Horváth
zobrazit profil Frank Sinatra
Frank Sinatra