Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Bary, Bary, ještě nejsi starý. Ukázalo se, že Petržela to s ním nezvládl Bary, Bary, ještě nejsi starý. Ukázalo se, že Petržela to s ním nezvládl Největší událostí kola bylo řádění Milana Baroše. Dát hattrick je nádherná věc. A vstřelit ho v šestatřiceti… číst článek
Holzer odmítl Jablonec, Pelta ho chválil. Evropu si chce zahrát za Baník Holzer odmítl Jablonec, Pelta ho chválil. Evropu si chce zahrát za Baník Už jen hodiny zbývají do oficiálního oznámení pikantního přestupu Daniela Holzera ze Sparty do Baníku.… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Aneta Langerová
Aneta Langerová
zobrazit profil Soňa Červená
Soňa Červená
zobrazit profil Pavla Břínková
Pavla Břínková
zobrazit profil Vojta Nedvěd
Vojta Nedvěd
zobrazit profil Michaela Zemánková
Michaela Zemánková
zobrazit profil Bill Kaulitz
Bill Kaulitz
zobrazit profil Petra Janů
Petra Janů
zobrazit profil Ewa Farna
Ewa Farna