Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Jaroslav Plesl (44) o novém seriálu Zkáza Dejvického divadla: Psychopata jsem studoval! Jaroslav Plesl (44) o novém seriálu Zkáza Dejvického divadla: Psychopata jsem studoval! Letos slaví Jaroslav Plesl (44) jistou plnoletost. V Dejvickém divadle hraje už 18 let. Jako jeden… číst článek
Šárka Kubelková po smrti manžela: Konečně důvod k radosti! Šárka Kubelková po smrti manžela: Konečně důvod k radosti! Bývalá moderátorka Áčka, Snídaně s Novou nebo 13. komnaty Šárka Kubelková Volemanová (44), které… číst článek
Zemřel režisér, moderátor a komentátor Záruba (†71): Moderoval i Televizní klub mladých! Zemřel režisér, moderátor a komentátor Záruba (†71): Moderoval i Televizní klub mladých! Zemřel Dalibor Záruba (†71), ostravský režisér, producent, redaktor, spisovatel, scenárista, kameraman,… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Eminem (Marshall Matthers)
Eminem (Marshall Matthers)
zobrazit profil Jana Fabiánová
Jana Fabiánová
zobrazit profil José Carreras
José Carreras
zobrazit profil Věra Špinarová
Věra Špinarová
zobrazit profil Marek Ztracený
Marek Ztracený
zobrazit profil Michal David
Michal David
zobrazit profil Petr Sepéši
Petr Sepéši
zobrazit profil Aleš  Brichta
Aleš Brichta