Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953
Přezdívka: Mirek
Místo narození: Ostrava
Profese: písničkář, textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaromír Nohavica je významný český písničkář, textař a skladatel. Rodák z Ostravy je zároveň kvůli přiznané spolupráci s StB kontroverzní postavou.

Jaromír Nohavica měl svoji pěveckou kariéru jasně nalajnovanou od mládí. První píseň napsal už v osmi letech. Na kytaru, svůj nejoblíbenější nástroj, pak hraje už od svých třinácti.

Jaromír Nohavica nebyl zrovna pilný student. Svá studia přerušil, vystřídal také několik zaměstnání, aby se nakonec stal tím, čím vždy chtěl – volným textařem. V tomto oboru se proslavil například spoluprací s Marií Rottrovou, psal také pro Věru Špinarovou a další známé zpěvačky.

Postupně se Jaromír Nohavica stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české hudební album od roku 1989 jeho Divné století. Akademie populární hudby jej zase zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 do Síně slávy.

Jaromír Nohavica je ovšem zároveň velmi kontroverzní postavou. Po odtajnění spolupracovníků komunistické StB se zjistilo, že měl pod krycím jménem Mirek donášet na své kolegy. Sám Nohavica spolupráci přiznal, ovšem zdůraznil, že neříkal nic, co už by StB nevěděla a že nikomu neubližoval. Některé materiály ovšem hovoří o opaku. Mnoho lidí především zasáhlo údajné donášení na zpěváka Karla Kryla. Kolega písničkář Jaroslav Hutka o něm dokonce složil píseň Udavač z Těšína.

Přesto ale dále patří Jaromír Nohavica mezi nejpopulárnější české hudebníky. V roce 2002 ho režisér Petr Zelenka obsadil do hlavní role ve filmu Rok ďábla, kde si Nohavica zahrál sám sebe. Za hudbu k tomuto filmu pak dostal spolu se skupinou Čechomor Českého lva.

Mezi nejoblíbenější koníčky Jaromíra Nohavici patří fotbal. Písničkář je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava, pro který také složil klubovou hymnu „Baníčku my jsme s tebou“. Velký vztah má také k samotnému městu Ostrava. Jaromír Nohavica je ženatý, s manželkou Martinou má dvě děti – Jakuba a Lenku.

 

Články o celebritě

Premiéra filmu Muzzikanti: Ženatý Nohavica s neznámou kráskou! Premiéra filmu Muzzikanti: Ženatý Nohavica s neznámou kráskou! Pražská premiéra filmu Muzzikanti, v němž si hlavní roli zahrál herec Pavel Kříž (55), přilákala… číst článek
Patrik Děrgel z V.I.P. vražd: Dostal zákaz zpěvu! Patrik Děrgel z V.I.P. vražd: Dostal zákaz zpěvu! Jako kapitán Beran na obrazovkách Primy opět vyšetřuje V.I.P. vraždy. Ve svém volném čase herec Patrik… číst článek
Bestiální vražda zpěvačky, která svět naučila tančit lambadu: Loalwa Braz (†63) upálili zaživa! Bestiální vražda zpěvačky, která svět naučila tančit lambadu: Loalwa Braz (†63) upálili zaživa! Nebýt Lambady, megahitu kapely Kaoma z roku 1989, nejspíš by popularita Loalwy Braz (†63) nepřekročila… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Freddie Mercury
Freddie Mercury
zobrazit profil Ike Turner
Ike Turner
zobrazit profil Karolína Chytilová
Karolína Chytilová
zobrazit profil Petr Spálený
Petr Spálený
zobrazit profil Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
zobrazit profil Olga Lounová (roz. Pytlounová)
Olga Lounová (roz. Pytlounová)
zobrazit profil Vladimír Mišík
Vladimír Mišík
zobrazit profil Elvis Presley
Elvis Presley