Oprah Winfrey | Celebwiki.cz

Oprah Winfrey

Datum narození: 29.1.1954
Místo narození: Kosciusko, Mississippi, USA
Profese: moderátorka, herečka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Oprah Winfrey je slavná americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu O Magazine. Dle časopisu Forbes je nejvlivnější světovou celebritou.

Oprah Winfrey vystudovala Tennessee State University. Svou kariéru začala v devatenácti letech jako rozhlasová novinářka, ale brzy se uplatnila jako TV reportérka v nashvillské stanici WTVF-TV. Po různých štacích zakotvila v chicagské WLS-TV, aby tu uváděla ranní talk show AM Chicago, která se stala nejsledovanější ve své kategorii měsíc poté, co ji převzala.

Za necelý rok byla show přejmenována na The Oprah Winfrey Show a prodloužena na celou hodinu. Tento její pořad se od své premiéry 1986 stal nejsledovanějším programem v TV historii a získal více než tři desítky cen Emmy (z toho 7 pro moderátorku).

Oprah Winfrey prohlásila, že ji sexuálně obtěžoval její bratranec, strýc a rodinný přítel a to do doby, kdy jí bylo devět let. Poprvé toto prohlásila před svými diváky v roce 1986 v epizodě svého televizního pořadu, kdy se diskutovalo o pohlavním zneužívání. 

Oprah Winfrey se jako herečka ukázala v seriálech Saturday Night Live (1986) nebo v The Fresh Prince of Bel-Air (1990), s Willem Smithem v hlavní roli. Zaujala především v melodramatickém snímku podle románu Alice Walkerové Purpurová barva, který režíroval slavný režisér Steven Spielberg. Za svůj výkon v úloze vzdorné černošky Sofie byla v roce 1985 nominována na Oscara a Zlatý glóbus.

Oprah Winfrey patří od 80. let mezi nejúspěšnější umělce černé pleti. Především v Americe patří k nejoblíbenějším moderátorům společně s Larry Kingem nebo Ellen Degeneres. Je také na vrcholu žebříčků, co se vlivu a bohatství týče. Magazín Forbes ji označil za nejvlivnější světovou celebritu. Ve své show měla mnoho známých osobností.

Jejími hosty byly herecká esa jako Johnny Depp, Brad Pitt, Julia Roberts nebo Jennifer Aniston. Mnohokrát i zpěvačka Celine Dion, tragicky zesnulá princezna Diana, ale i někdejší úspěšný cyklista Lance Armstrong, který se v její show otevřeně přiznal k dopingu.    

Oprah Winfrey je považována za nejbohatší afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob. Její fanoušci chtěli, aby Oprah v roce 2004 i 2008 kandidovala na úřad prezidenta Spojených států. Oprah se však k tomu nikdy nevyjádřila. V amerických prezidentských volbách 2008 využil této její popularity demokratický kandidát Barack Obama, kterého otevřeně podporovala.

 

Články o celebritě

Bratr (†32) »oživlého Kena« zemřel za podivných okolností ve vězení! Rodina se bouří Bratr (†32) »oživlého Kena« zemřel za podivných okolností ve vězení! Rodina se bouří Mladší bratr plastikového Kena Justina Jedlicy (38) Jordan (†32) zemřel ve vězení a jeho rodina nyní… číst článek
S Meghan je to jinak! Oprah konečně řekla, jak je to s vévodkyní S Meghan je to jinak! Oprah konečně řekla, jak je to s vévodkyní Vévodkyně Meghan Markleová (37) by měla každým dnem porodit (pokud se tak už nestalo) svého prvního… číst článek
To se Meghan líbit nebude! Harry má jinou ženu a dělá s ní to, co ona nesmí To se Meghan líbit nebude! Harry má jinou ženu a dělá s ní to, co ona nesmí Princ Harry (34) a královna talk show a srdcí divaček po celém světě Oprah Winfreyová (65) společně… číst článek

Další Moderátoři

zobrazit profil Martin Veselovský
Martin Veselovský
zobrazit profil Michal Jančařík
Michal Jančařík
zobrazit profil Marcela Skřivánková
Marcela Skřivánková
zobrazit profil Jana Adamcová Nováková
Jana Adamcová Nováková
zobrazit profil Iveta Toušlová
Iveta Toušlová
zobrazit profil Zdeněk Pohlreich
Zdeněk Pohlreich
zobrazit profil Roman  Šmucler
Roman Šmucler