Petr Svojtka

Petr Svojtka

Datum narození: 25. 9. 1946
Datum úmrtí: 8. 5. 1982
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Svojtka byl populární divadelní, filmový i seriálový herec, který rád riskoval a provokoval. Vystudoval DAMU a měl tři děti s třemi různými ženami.

Petr Svojtka tíhl k divadlu už od mládí. První herecké role získal už během studia na DAMU. V Divadle Jiřího Wolkera se předvedl v pohádce Pták Ohnivák či tragédii Romeo a Julie. Do Národního divadla přešel v roce 1975 po osmi letech. Na jeho scéně se objevil v dramatech Milenci v kiosku, Král Lear nebo Ohlédni se v davu.

Petr Svojtka si zahrál ve filmové pohádce Malá mořská víla, televizní Královské hře nebo seriálech Žena za pultem a Arabela. Ve Třech oříšcích pro Popelku nadaboval postavu prince, kterého ztvárnil Pavel Trávníček. Předaboval také prince v pohádce Princ a Večernice, kterého hrál Juraj Ďurdiak.

Petr Svojtka miloval adrenalin. Vyhledával nebezpečí. Pro zábavu lozil po zábradlí na mostě nebo vyskakoval z jedoucí tramvaje. Jeden z kaskadérských kousků ho stál v květnu roku 1982 život. Zahynul tragicky pod vlivem alkoholu pod jednou z pražských tramvají v zastávce Botanická zahrada, když se vezl na spřáhlech mezi spojenými vozy. 

Petr Svojtka byl i přes své buřičství členem KSČ. V roce 1971 se za něj vdala herečka Kateřina Macháčková, s níž vychovával syna Petra, nynějšího divadelního režiséra. Herečka Jana Boušková, jeho druhá manželka, mu porodila syna Jana. Jeho dcerou je také herečka Jana Janěková.

 

Články o celebritě

Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor! Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor! Kdo by nemiloval české pohádky... a ještě ke všemu na Vánoce. Ale nezajímá nás jen osud hodné Popelk... číst článek
Zadlužená hvězda Ordinace Gajerová bez práce: Kvůli covidu jsem zase u kytiček! Zadlužená hvězda Ordinace Gajerová bez práce: Kvůli covidu jsem zase u kytiček! V létě po roce opustila zalévání květin ve velké firmě v centru Prahy a naplno se po koronavirové pa... číst článek
Polibek mužů v norské Popelce: Cenzura, nebo zmatky kolem více verzí filmu? Distributor promluvil Polibek mužů v norské Popelce: Cenzura, nebo zmatky kolem více verzí filmu? Distributor promluvil Remake populární česko-německé pohádky Tři oříšky pro Popelku, kterého se chopili Norové, se ještě a... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Eva Horská
Eva Horská
zobrazit profil Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka
zobrazit profil Václav Helšus
Václav Helšus
zobrazit profil Jaroslav Marvan
Jaroslav Marvan
zobrazit profil Petra Špalková
Petra Špalková
zobrazit profil Barbora Poláková
Barbora Poláková
zobrazit profil Veronika Freimanová
Veronika Freimanová
zobrazit profil Tereza Pokorná
Tereza Pokorná