Boris Rösner | Celebwiki.cz

Boris Rösner

Datum narození: 25. 1. 1951
Datum úmrtí: 31. 5. 2006
Místo narození: Opava
Profese: herec, režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Díky drsnému vzhledu hrál padouchy a zločince. Hlasem zkušeného barda dostával Boris Rösner diváky i jako dabér. Téměř dvacet let působil na hlavní scéně českého divadla.

Už jako kluk přišel kvůli střepu z rozbité žárovky o oko. Jeho matka Jarmila Horská byla herečka, otec Mirko Čech skládal hudbu a dirigoval. Hned po DAMU, kde dokončil studium v roce 1973, nastoupil Rösner  v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Poté strávil jedno desetiletí na prknech Městských divadel pražských. Od roku 1987 bylo jeho hereckým domovem Národní divadlo. Hostoval i Pod Palmovkou a na dalších scénách.

Boris Rösner se předvedl jako Saileri v hudebním Amadeovi, jako Indián v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo jako Edmund v Shakespearově Králi Learovi. Ve filmu a televize se proslavil díky komediím Vrchní, prchni!Chobotnice z druhého patra či Černí baroni, kde si zahrál s Miroslavem Donutilem.

Svou osobností ovládl i rozhlas. Za dabing ke snímku Na východ od ráje získal Boris Rösner Cenu Františka Filipovského. Vyhrál i divadelní Cenu Alfreda Radoka a Thálii, kterou získal společně s Vandou Hybnerovou. K tomu mu byla udělena in memoriam Medaile Za zásluhy. Na Divadelní akademii učil od roku 1989. Své životní vzpomínky sešil do memoárů Souboje Borise Rösnera a Boris Rösner: Život jako divadlo.

Alice Andrýsková s ním má dceru Gabrielu. Jeho milenkou byla prý herečka Jitka Asterová. Přední pedagog a jedinečný herec Boris Rösner zemřel posledního května roku 2006 na rakovinu.

 

Články o celebritě

Sympaťák Jiří Hána o ženách a svádění: Pozor, jsem lovec! Sympaťák Jiří Hána o ženách a svádění: Pozor, jsem lovec! Nová hvězda seriálu Specialisté, herec Jiří Hána (42), je televizním divákům známý z mnoha seriálů, ... číst článek
Sováka s Kemrem rozdrtila Norisová! Chalupáři už netáhnou, porazila je Modrava Sováka s Kemrem rozdrtila Norisová! Chalupáři už netáhnou, porazila je Modrava Nedělní večer ukázal, co je českému divákovi bližší – zdali česká klasika v podobě stokrát reprízova... číst článek
Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Minulý víkend zemřel jeden z posledních velkých herců slavné éry Národního divadla Luděk Munzar (†85... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kateřina Brožová
Kateřina Brožová
zobrazit profil Gabriela Mikulková
Gabriela Mikulková
zobrazit profil Zdeněk Piškula
Zdeněk Piškula
zobrazit profil Rudolf Jelínek
Rudolf Jelínek
zobrazit profil Ondřej Sokol
Ondřej Sokol
zobrazit profil Veronika Žilková
Veronika Žilková
zobrazit profil Klaudia Dudová
Klaudia Dudová
zobrazit profil Marika Šoposká
Marika Šoposká