Boris Rösner | Celebwiki.cz

Boris Rösner

Datum narození: 25.1.1951
Datum úmrtí: 31.5.2006
Místo narození: Opava
Profese: herec, režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Díky drsnému vzhledu hrál padouchy a zločince. Hlasem zkušeného barda dostával Boris Rösner diváky i jako dabér. Téměř dvacet let působil na hlavní scéně českého divadla.

Už jako kluk přišel kvůli střepu z rozbité žárovky o oko. Jeho matka Jarmila Horská byla herečka, otec Mirko Čech skládal hudbu a dirigoval. Hned po DAMU, kde dokončil studium v roce 1973, nastoupil Rösner  v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Poté strávil jedno desetiletí na prknech Městských divadel pražských. Od roku 1987 bylo jeho hereckým domovem Národní divadlo. Hostoval i Pod Palmovkou a na dalších scénách.

Boris Rösner se předvedl jako Saileri v hudebním Amadeovi, jako Indián v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo jako Edmund v Shakespearově Králi Learovi. Ve filmu a televize se proslavil díky komediím Vrchní, prchni!Chobotnice z druhého patra či Černí baroni, kde si zahrál s Miroslavem Donutilem.

Svou osobností ovládl i rozhlas. Za dabing ke snímku Na východ od ráje získal Boris Rösner Cenu Františka Filipovského. Vyhrál i divadelní Cenu Alfreda Radoka a Thálii, kterou získal společně s Vandou Hybnerovou. K tomu mu byla udělena in memoriam Medaile Za zásluhy. Na Divadelní akademii učil od roku 1989. Své životní vzpomínky sešil do memoárů Souboje Borise Rösnera a Boris Rösner: Život jako divadlo.

Alice Andrýsková s ním má dceru Gabrielu. Jeho milenkou byla prý herečka Jitka Asterová. Přední pedagog a jedinečný herec Boris Rösner zemřel posledního května roku 2006 na rakovinu.

 

Články o celebritě

Sováka s Kemrem rozdrtila Norisová! Chalupáři už netáhnou, porazila je Modrava Sováka s Kemrem rozdrtila Norisová! Chalupáři už netáhnou, porazila je Modrava Nedělní večer ukázal, co je českému divákovi bližší – zdali česká klasika v podobě stokrát reprízovaných… číst článek
Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Poslední dramatické chvilky života hereckých legend: Jak odcházejí BARDI Minulý víkend zemřel jeden z posledních velkých herců slavné éry Národního divadla Luděk Munzar (†85).… číst článek
Štabrňák z Ordinace si naoko stěžuje: Pletou si mě s... Štabrňák z Ordinace si naoko stěžuje: Pletou si mě s... Bydlí v domečku za Prahou, může dopřát rodině jednu z nejluxusnějších dovolených na Maledivách. Roman… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Július Satinský
Július Satinský
zobrazit profil Colin Farrell
Colin Farrell
zobrazit profil Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer
zobrazit profil Anastasia Hagen
Anastasia Hagen
zobrazit profil Hana Tomáš Briešťanská
Hana Tomáš Briešťanská
zobrazit profil Sofie  Karochová Filippi
Sofie Karochová Filippi
zobrazit profil Helena Dvořáková
Helena Dvořáková