Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Šílená čísla! Arizona drtí NHL v oslabení. Překoná historický rekord? Šílená čísla! Arizona drtí NHL v oslabení. Překoná historický rekord? Zní to až neuvěřitelně. Arizona si po 19 zápasech drží v NHL fantastická čísla při vlastním oslabení,… číst článek
TOP 5 nových jmen v extralize: nový lídr Komety, Hudáček i slovinský gólman TOP 5 nových jmen v extralize: nový lídr Komety, Hudáček i slovinský gólman Konečně je to tady! Už v pátek 14. září odstartuje hokejová extraliga a s ní i oblíbená soutěž Sazka… číst článek
Vykašlal se na jeho dceru, Gretzky zuří: Drogy, léčebna a nakonec útěk za jinou! Vykašlal se na jeho dceru, Gretzky zuří: Drogy, léčebna a nakonec útěk za jinou! Našel si jinou a zahodil vztah s dcerou slavného hokejisty Wayna Gretzkyho! Golfista Dustin Johnson… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Imrich Bugár
Imrich Bugár
zobrazit profil Lukáš Helešic
Lukáš Helešic
zobrazit profil Leoš Čermák
Leoš Čermák
zobrazit profil Martin Latka
Martin Latka
zobrazit profil Wayne Rooney
Wayne Rooney
zobrazit profil Karel Jarolím
Karel Jarolím
zobrazit profil Marieke Vervoortová
Marieke Vervoortová
zobrazit profil Michal Krčmář
Michal Krčmář