Wayne Gretzky

Wayne Gretzky

Datum narození: 26. 1. 1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Někteří asi nevědí... Moderátor ČT se diví číslu Vlkanovy. Proč si ho vzal? Někteří asi nevědí... Moderátor ČT se diví číslu Vlkanovy. Proč si ho vzal? Ne, není to přízemní záležitost. Zeptejte se sportovců. Magie čísel na dresech je tuze zapeklitá i s... číst článek
Rusové opět pálí do Haška, nyní za Jaškina: Idol, který se změnil v šaška Rusové opět pálí do Haška, nyní za Jaškina: Idol, který se změnil v šaška Tepání mezi Rusy a legendárním gólmanem má pokračování. Poté, co se Dominik Hašek opřel do českého ú... číst článek
1998 - Senzační hokejové zlato z olympijského Turnaje století v Naganu  1998 - Senzační hokejové zlato z olympijského Turnaje století v Naganu Byla to největší senzace v dějinách českého sportu. Úspěch, který nabídl vzácné okamžiky sdíleného c... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd
zobrazit profil Tomáš Pilík
Tomáš Pilík
zobrazit profil Čestmír Kožíšek
Čestmír Kožíšek
zobrazit profil Dmitrij Prokopcov
Dmitrij Prokopcov
zobrazit profil Jaroslav Bednář
Jaroslav Bednář
zobrazit profil Lenka Antošová
Lenka Antošová
zobrazit profil Stanislav Řezáč
Stanislav Řezáč
zobrazit profil Jakub Nosek
Jakub Nosek