Wayne Gretzky | Celebwiki.cz

Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Jako Tampa! TOP výbuchy v 1. kole NHL: kocovina Detroitu i hrdina Quick Jako Tampa! TOP výbuchy v 1. kole NHL: kocovina Detroitu i hrdina Quick Totální výbuch! I tak se dá nazvat konec Tampy Bay v prvním kole play off NHL proti Columbusu. Suverén… číst článek
Po české době ruská nadvláda. Jak se Ovečkin a spol. měnili a obsadili NHL? Po české době ruská nadvláda. Jak se Ovečkin a spol. měnili a obsadili NHL? V éře kolem Nagana sedli na trůn v NHL Češi. Jaromír Jágr s Dominikem Haškem získávali nejprestižnější… číst článek
Radil vypráví o cestě do NHL. Jaké to je hrát s hvězdami a proč změnil styl? Radil vypráví o cestě do NHL. Jaké to je hrát s hvězdami a proč změnil styl? Ta změna je na něm hodně vidět. V Evropě byl Lukáš Radil elegán, mistr čistého hokeje, užíval si… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Alina Kabajevová
Alina Kabajevová
zobrazit profil Olda Bražina
Olda Bražina
zobrazit profil Patrik Gedeon
Patrik Gedeon
zobrazit profil František Rajtoral
František Rajtoral
zobrazit profil Jakub Nosek
Jakub Nosek
zobrazit profil Jiří Veselý
Jiří Veselý
zobrazit profil Dyjan Carlos de Azevedo
Dyjan Carlos de Azevedo
zobrazit profil Miroslav Cipra
Miroslav Cipra