Wayne Gretzky | Celebwiki.cz

Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Legendární Phil Taylor v Praze! O šipkách na olympiádě i 16 titulech z MS Legendární Phil Taylor v Praze! O šipkách na olympiádě i 16 titulech z MS Šipkařské legendy. Jinak nelze pojmenovat čtveřici hráčů tohoto čím dál populárnějšího sportu Phil… číst článek
Gretzky je jasný, ale kdo byl Hlinka? Mladíci před turnajem pátrali Gretzky je jasný, ale kdo byl Hlinka? Mladíci před turnajem pátrali Před rokem prošel tradiční turnaj hokejistů do osmnácti let změnou, do názvu turnaje pojmenovaného… číst článek
Zeman šil do „internetových blbečků“. Kvůli kritice Jágra za cestu do Číny Zeman šil do „internetových blbečků“. Kvůli kritice Jágra za cestu do Číny Na jeho zatím poslední a celkově již páté návštěvě Číny doprovázel Miloše Zemana do Pekingu i věhlasný… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
zobrazit profil Gabriela  Jílková
Gabriela Jílková
zobrazit profil Marek Jankulovski
Marek Jankulovski
zobrazit profil Jana Novotná
Jana Novotná
zobrazit profil Veronika Zvařičová
Veronika Zvařičová
zobrazit profil Sergio Ramos García
Sergio Ramos García
zobrazit profil Haris Harba
Haris Harba
zobrazit profil Barbora Špotáková
Barbora Špotáková