Wayne Gretzky | Celebwiki.cz

Wayne Gretzky

Datum narození: 26. 1. 1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Bizarní sestava snů podle fanoušků: Jágr, Gretzky a jinak samí Lotyši! Bizarní sestava snů podle fanoušků: Jágr, Gretzky a jinak samí Lotyši! Hlasování fanoušků o nejlepší hokejovou šestici všech dob ovládli legendární Kanaďan Wayne Gretzky, ... číst článek
Gretzky: Rekord? Chci Ovečkinovi potřást rukou první. Ale třeba odejde... Gretzky: Rekord? Chci Ovečkinovi potřást rukou první. Ale třeba odejde... Nejlepší střelec NHL všech dob Wayne Gretzky věří, že Alexander Ovečkin má pořád velkou šanci překon... číst článek
Bitva legend! Gretzky vyzval Ovečkina a chce vyhrát. Rus je spíš na střílečky Bitva legend! Gretzky vyzval Ovečkina a chce vyhrát. Rus je spíš na střílečky Téměř veškerý sport už stojí více jak měsíc. Vzrušení z velkých bitev se sportovní hvězdy snaží fano... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Gabriela Soukalová, provdaná Koukalová
Gabriela Soukalová, provdaná Koukalová
zobrazit profil David Beckham
David Beckham
zobrazit profil Juraj Valach
Juraj Valach
zobrazit profil Ladislav Šmíd
Ladislav Šmíd
zobrazit profil Pavel Francouz
Pavel Francouz
zobrazit profil David Egydy
David Egydy
zobrazit profil Martin Štěpánek
Martin Štěpánek
zobrazit profil Filip Nepejchal
Filip Nepejchal