Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Nepoučitelný Jágr hrál přátelák a zase ve »skořápce«! Minule to tvrdě odnesl Nepoučitelný Jágr hrál přátelák a zase ve »skořápce«! Minule to tvrdě odnesl Nedá si pokoj a hazarduje se svým zdravím i nadále! Hokejista Jaromír Jágr (46) naskočil v dresu… číst článek
Legenda Mikita: ikona Chicaga a inovátor, ke konci života ztratil paměť Legenda Mikita: ikona Chicaga a inovátor, ke konci života ztratil paměť Ze slovenské vesnice Sokolče se Stan Mikita dostal mezi… číst článek
Otec a syn v Kometě? Barinka junior zvolil Kanadu, nahradí tam Zadinu Otec a syn v Kometě? Barinka junior zvolil Kanadu, nahradí tam Zadinu V minulém ročníku oblékli dres Olomouce otec a syn Galvasové, před nadcházející sezonou se možnost… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Tomáš Necid
Tomáš Necid
zobrazit profil Matěj Vydra
Matěj Vydra
zobrazit profil Marek Štěch
Marek Štěch
zobrazit profil Nikola Mazurová
Nikola Mazurová
zobrazit profil Jan Kubičík
Jan Kubičík
zobrazit profil Gabriela Capová
Gabriela Capová
zobrazit profil Jan Škarnitzl
Jan Škarnitzl
zobrazit profil Ana Ivanovič
Ana Ivanovič