Martin Straka

Datum narození: 3. 9. 1972
Přezdívka: Stračena
Místo narození: Plzeň
Váha: 79 kg
Výška: 176 cm
Profese: Hokejový útočník, majitel klubu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Symbol plzeňského hokeje Martin Straka byl členem zlaté hokejové generace. Olympijský vítěz z Nagana (1998) a střelec zlatého gólu ve finále extraligy (2013) dobyl i slavnou NHL, kde odehrál přes tisícovku zápasů.

Hokejový srdcař Martin Straka nazul poprvé brusle v Plzni. Ve svých dvaceti letech naskočil do kanadskoamerické NHL, kde v týmech Pittsburgh, Ottawa, New York Islanders, Florida, Los Angeles a New York Rangers odehrál celkem 1060 utkání. V zámořské soutěži nasbíral 787 kanadských bodů (283+504). V dresu Tučňáků a Jezdců si zahrál s parťákem Jaromírem Jágrem.

Hvězdný centr Martin Straka se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl svými financemi západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě.

To dokázal hokejový velikán ve finálovém utkání extraligy proti Zlínu (2013). Stračena rozhodl sedmé utkání v prodloužení zlatým gólem a vystřelil tak Západočechům historicky první titul. Mistrovský pohár zvedl Martin Straka nad hlavu ve čtyřiceti letech a konečně tak dosáhl mety, která ho neustále motivovala, aby mezi mantinely vydržel tak dlouho.

Plzeňský hrdina Martin Straka sbíral úspěchy i v národním týmu. Byl u historického olympijského zlata v Naganu (1998) a také u zisku bronzových medailí na olympiádě v Turíně (2006). Dlouho musel čekat na triumf z mistrovství světa, šampionem se stal až v roce 2005.

Hokejová legenda zamávala fanouškům v jedenačtyřiceti letech rozlučkovou exhibicí společně s dalším šampionem z Nagana Jaroslavem Špačkem. Bývalý kapitán a tahoun plzeňských Indiánů Martin Straka má dvě dcery Beatu a Agátu.

 

Články o celebritě

Jeřábek v rodné Plzni. Čekal jsem cokoliv, za skandování děkuji Jeřábek v rodné Plzni. Čekal jsem cokoliv, za skandování děkuji Čekal cokoliv. I pískot a nadávky. Obránce Jakub Jeřábek (31) hrál poprvé na půdě svého rodného klub... číst článek
Jaromír Jágr oporou mamince: Dojemné loučení  se zesnulým tatínkem Jaromír Jágr oporou mamince: Dojemné loučení se zesnulým tatínkem Něco končí, aby něco mohlo začít. A tak to chodí na tom světě, což poznal i truchlící hokejový matad... číst článek
Nový kouč Plzně: Kořínek se drží kořenů. Na velkou šanci čekal dlouho Nový kouč Plzně: Kořínek se drží kořenů. Na velkou šanci čekal dlouho Šlo to ráz na ráz. V neděli se Petr Kořínek (55) dozvěděl, že má převzít plzeňský tým, v pondělí už ... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lukáš Filip
Lukáš Filip
zobrazit profil Roman Hamrlík
Roman Hamrlík
zobrazit profil Štěpán Koreš
Štěpán Koreš
zobrazit profil Oscar Pistorius
Oscar Pistorius
zobrazit profil David Vaněček
David Vaněček
zobrazit profil Andy Murray
Andy Murray
zobrazit profil Adam Kotzmann
Adam Kotzmann
zobrazit profil Lenka Antošová
Lenka Antošová