Martin Straka | Celebwiki.cz

Martin Straka

Datum narození: 3.9.1972
Přezdívka: Stračena
Místo narození: Plzeň
Váha: 79 kg
Výška: 176 cm
Profese: Hokejový útočník, majitel klubu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Symbol plzeňského hokeje Martin Straka byl členem zlaté hokejové generace. Olympijský vítěz z Nagana (1998) a střelec zlatého gólu ve finále extraligy (2013) dobyl i slavnou NHL, kde odehrál přes tisícovku zápasů.

Hokejový srdcař Martin Straka nazul poprvé brusle v Plzni. Ve svých dvaceti letech naskočil do kanadskoamerické NHL, kde v týmech Pittsburgh, Ottawa, New York Islanders, Florida, Los Angeles a New York Rangers odehrál celkem 1060 utkání. V zámořské soutěži nasbíral 787 kanadských bodů (283+504). V dresu Tučňáků a Jezdců si zahrál s parťákem Jaromírem Jágrem.

Hvězdný centr Martin Straka se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl svými financemi západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě.

To dokázal hokejový velikán ve finálovém utkání extraligy proti Zlínu (2013). Stračena rozhodl sedmé utkání v prodloužení zlatým gólem a vystřelil tak Západočechům historicky první titul. Mistrovský pohár zvedl Martin Straka nad hlavu ve čtyřiceti letech a konečně tak dosáhl mety, která ho neustále motivovala, aby mezi mantinely vydržel tak dlouho.

Plzeňský hrdina Martin Straka sbíral úspěchy i v národním týmu. Byl u historického olympijského zlata v Naganu (1998) a také u zisku bronzových medailí na olympiádě v Turíně (2006). Dlouho musel čekat na triumf z mistrovství světa, šampionem se stal až v roce 2005.

Hokejová legenda zamávala fanouškům v jedenačtyřiceti letech rozlučkovou exhibicí společně s dalším šampionem z Nagana Jaroslavem Špačkem. Bývalý kapitán a tahoun plzeňských Indiánů Martin Straka má dvě dcery Beatu a Agátu.

 

Články o celebritě

Šéfka Sparty exkluzivně: o plánech, nadšení z Tona i Brošově konci Šéfka Sparty exkluzivně: o plánech, nadšení z Tona i Brošově konci Po nástupu do funkce se nezastavila, práce bylo až na půdu. Barbora Snopková Haberová je od května… číst článek
Zlatý kapitán Výborný. Jak dnes žije? Jde podnikat i bez černot, říká Zlatý kapitán Výborný. Jak dnes žije? Jde podnikat i bez černot, říká Byl nedílnou součástí zlaté party. Někdejší hokejový útočník David Výborný (44) startoval na dvanácti… číst článek
Hledání elitního centra. Vypadá to na Simona. Co jiné možnosti pro MS? Hledání elitního centra. Vypadá to na Simona. Co jiné možnosti pro MS? Bývala to parádní česká disciplína. Centr. Ten, který tvoří lajnu. Hokejový mozek. Růžička, Dopita,… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Nikola  Sudová
Nikola Sudová
zobrazit profil Michal Jordán
Michal Jordán
zobrazit profil David Svoboda
David Svoboda
zobrazit profil Ondřej Štěpánek
Ondřej Štěpánek
zobrazit profil Petr Frydrych
Petr Frydrych
zobrazit profil Petr Holík
Petr Holík
zobrazit profil Theodor Gebre Selassie
Theodor Gebre Selassie
zobrazit profil Kateřina  Cachová
Kateřina Cachová