Jan Potměšil | Celebwiki.cz

Jan Potměšil

Datum narození: 31. 3. 1966
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Potměšil měl v roce 1989 těžkou autonehodu, po níž skončil na vozíku. Přesto se nevzdal a je stále ceněným divadelním i filmovým hercem.

Hvězdnou kariéru charizmatického Jana Potměšila nastartoval v jeho pouhých jednadvaceti letech film Bony a klid (1987). Zahrál si tehdy mladíka, jenž naletěl vekslákům. V témže roce oslovil všechny, kdo mají rádi příběhy s happy endem, v pohádce Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde hráli Michaela Kuklová a Helena Růžičková.

JAN POTMĚŠIL - SOUD S POLICISTOU NA VOZÍKU

Před kamerou se Jan Potměšil objevil již dávno předtím, než si zahrál hlavní roli v již zmíněných oblíbených snímcích. Jako malý kluk se předvedl v tehdy úspěšném seriálu Žena za pultem (1977). Zde hráli: Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Dana Medřická, Jana Boušková, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Jaromír Hanzlík či Lenka Termerová. Hlavní roli si Jan Potměšil zahrál v roce 1979, a to v rodinné komedii Neohlížej se, jde za námi kůň!

Bezvadně nastartovanou hereckou kariéru zbrzdil rok 1989, kdy utrpěl vážná zranění při autonehodě, po níž skončil na invalidním vozíku. Lékaři nevěřili, že přežije, natož že se vrátí ke své profesi. Ale stalo se. Jan Potměšil, ač nadosmrti upoután na vozík, dokázal vyhrát nad nepřízní osudu. A tak nadále makal a za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. získal cenu Alfréda Radoka. Jan Potměšil je dlouholetým členem spolku Kašpar, kde ztvárnil role v mnoha inscenacích (Višňový sad, Růže pro Algernon, Othello, Romeo a Julie, Běsi, Zrada, Audience, Hledám tě v tomto městě, Dopisy, Rozmarné léto, Draci noci, O políbeném drakovi).

Vrátil se i na televizní obrazovku. Hrál zdravotně handicapovaného veterináře v seriálu O zvířatech a lidech (1993), následoval krimi seriál Detektiv Martin Tomsa (1994) s Markem Vašutem, psychologický snímek Kruh (2001), krimipříběh podle skutečné události Bolero (2004). Sám sebe si zahrál v novácké Pojišťovně štěstí (2004). Roli dostal ve filmové pohádce Tři srdce (2007) či ve snímku Bony a klid 2 (2014) s Jakubem Prachařem a Romanem Skamene.

Jan Potměšil se narodil v sportovní rodině. Otec Jaroslav Potměšil byl lyžařský trenér; matka i jeho mladší sestra Klára (narozena 1972) rády sportovaly. Už v dětství oba sourozenci lyžovali, plavali, jezdili na kolech.

Po letech osamění (po autonehodě) se Jan Potměšil seznámil s novinářkou Radkou Prchalovou (1968), s níž se v roce 2004 oženil. Za svého přijal jejího syna Šimona (2000), v roce 2006 se manželům narodil syn Honzík.

 

Články o celebritě

Ekonom Sedláček pochoval svou ženu Markétu (†43): Z obřadu na jednokolce odjel na pivo! Ekonom Sedláček pochoval svou ženu Markétu (†43): Z obřadu na jednokolce odjel na pivo! „Kvůli kruté nemoci odešla na místo, odkud se lidé nevracejí.“ Nejtěžší dny svého života prožívá zná... číst článek
„Volala mi, že se se mnou loučí,“ prozradil po smrti Fischerové (†72) režisér Kačer „Volala mi, že se se mnou loučí,“ prozradil po smrti Fischerové (†72) režisér Kačer Zesnulá herečka a občanská aktivistka Táňa Fischerová byla podle zpěvačky Marty Kubišové neobyčejně ... číst článek
Šéfdramaturg ze StarDance Potměšil: Už ví, kdo vyhraje finále? Kubařová, Ruml nebo Vágner? Šéfdramaturg ze StarDance Potměšil: Už ví, kdo vyhraje finále? Kubařová, Ruml nebo Vágner? Už dnes večer se dozvíme, kdo se stane králem či královnou jubilejní desáté řady StarDance! Vedoucí ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Petr Haničinec
Petr Haničinec
zobrazit profil Klára Cibulková
Klára Cibulková
zobrazit profil Mark  Wahlberg
Mark Wahlberg
zobrazit profil Cristiano Donati
Cristiano Donati
zobrazit profil Trudie Styler
Trudie Styler
zobrazit profil Miriam Kantorková
Miriam Kantorková
zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil Jiřina Švorcová
Jiřina Švorcová