Petr Oliva

Datum narození: 14.2.1943
Datum úmrtí: 9.2.2019
Profese: herec, dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Petr Oliva se televizním divákům vryl do paměti jako bývalý voják a zarytý zastánce komunistického režimu plk. Kalina v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Po absolvování pražské DAMU hrál Petr Oliva a vojenské základní službě v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1964 až 1966) nastoupil do svého prvního angažmá v Divadle J. Průchy v Kladně (1966 až 1972).

PETR OLIVA A OPERACE PÁTEŘE

Posléze Petr Oliva na dvacet let zakotvil v pražském Divadle E. F. Buriana. Diváci jej měli možnost vidět také v Divadle U Hasičů, Divadle U Valšů, Divadle Blaník v Divadle Radka Brzobohatého (např. představení Cyrano, Tančízna, Klec bláznů).

V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, které ovšem nemělo dlouhého trvání, Petr Oliva sám přiznal vlastní nedostatek manažerských schopností.

PROČ PETR OLIVA ZAVRHL SVÉ DĚTI

Na filmovém plátně Petr Oliva debutoval ve válečném dramatu Jiřího Sequense st. Atentát (1964), kde hlavní role ztvárnili Radoslav Brzobohatý, Rudolf Jelínek, Ladislav Mrkvička a Luděk Munzar. První velká role přišla v komedii Půlnoční kolona (1972), a to po boku Ladislava Potměšila, Jaromíra Hanzlíka a Jiřího Krampola.

Na televizní obrazovce Petr Oliva hrál v desítkách televizních inscenací, pohádek a také v řadě seriálů (Třicet případů majora Zemana, Okres na severu, Sanitka, Pojišťovna štěstí, Vyprávěj, Policie Modrava či Ordinace v růžové zahradě 2, kde dostal roli plukovníka Kaliny, bývalého vojáka z povolání a zastánce minulého režimu).

Petr Oliva se proslavil též v dabingu. Svůj hlas propůjčil mj. Pierru Richardovi, Paolo Villaggimu Robertu Redfordovi či Bodiemu z dnes již kultovního britského seriálu Profesionálové.

O PETRU OLIVOVI ČTĚTE ZDE

První manželkou Petra Olivy byla herečka Regina Rázlová, s níž měl syna Lukáše (*1973) a dceru Adélu (*1977), druhou též kolegyně z branže, a to Dagmar Čárová. S ní zplodil syna Pavla (*1986).

Petr Oliva zemřel 9. února 2019. Bylo mu 75 let.

 

Články o celebritě

Rodina herce Petra Olivy (†75) rozhodla jasně: Veřejný pohřeb nebude! Rodina herce Petra Olivy (†75) rozhodla jasně: Veřejný pohřeb nebude! Herec a dabér Petr Oliva (†75) zemřel v sobotu ráno na následky rozsáhlého zápalu plic. Jeho kamarádi… číst článek
Odešel král dabérů Petr Oliva (†75): Proč mu nevadily role komunistů? Odešel král dabérů Petr Oliva (†75): Proč mu nevadily role komunistů? Za totality zářil v několika komunistických seriálech, což mu někteří lidé až do smrti vyčítali!… číst článek
Příčina smrti herce Petra Olivy (†75) odhalena: Zabila ho nemoc, s kterou bojoval od mládí! Příčina smrti herce Petra Olivy (†75) odhalena: Zabila ho nemoc, s kterou bojoval od mládí! Celé roky ho mučilo astma a dýchací problémy se mu také staly osudnými. Petr Oliva (†75) včera ráno… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Catherine Deneuve
Catherine Deneuve
zobrazit profil Zdena Hadrbolcová
Zdena Hadrbolcová
zobrazit profil Jaroslav Satoranský
Jaroslav Satoranský
zobrazit profil Oldřich Nový
Oldřich Nový
zobrazit profil Nikol Štíbrová
Nikol Štíbrová
zobrazit profil Pavel Skřípal
Pavel Skřípal
zobrazit profil Ulrich Thein
Ulrich Thein
zobrazit profil Tomáš Krejčíř
Tomáš Krejčíř