Helena Štáchová | Celebwiki.cz

Helena Štáchová

Datum narození: 18. 11. 1944
Datum úmrtí: 22. 3. 2017
Místo narození: Praha
Profese: loutkoherečka, režisérka, scénáristka, spisovatelka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Loutkoherečka Helena Štáchová, zpěvačka, scenáristka a režisérka, byla přes dvacet let ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka. V televizi si její hlas diváci oblíbili díky Líze Simpsonové, kterou dabovala.

Po maturitě byla Helena Štáchová přijata na pedagogickou fakultu, kam však nenastoupila, a posléze se stala elévkou v Divadle Spejbla a Hurvínka (S+H). Po roce začala studovat Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování, ve svých 22 letech, nastoupila jako stálá členka S+H.

Roku 1967 převzala po Boženě Welekové loutku Máničky a stala se její výhradní interpretkou. V roce 1971 byla speciálně pro ni vytvořena role Mániččiny „bábinky“, paní Kateřiny Hovorkové. Pro divadlo později začala hry také psát a režírovat.

Po smrti svého manžela, ředitele divadla Miloše Kirschnera, Helena Štáchová pokračovala v úspěších S+H s kolegou Martinem Kláskem. Nahrávky divadla získaly 33 zlatých, 25 platinových a jednu diamantovou desku. Jako ředitelka v srpnu 2008 vyhrála pro divadlo osmiletý soudní spor s městem Plzeň o práva na postavy Spejbla a Hurvínka.

Helena Štáchová působila též v televizi, dabingu a rozhlase. Propůjčila hlas Líze Simpsonové z kreslené rodiny Simpsonových, dabovala např. také Míšu Kuličku. Učila na DAMU, napsala devět knih, 54 scénářů, sedm her pro dospělé a devět pro děti.

Roku 2013 si pro Divadlo S+H odnesla cenu Thálie. Téhož roku obdržela Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. V dubnu 2016 u příležitosti Hurvínkových 90. narozenin Helena Štáchová převzala certifikát o čestném členství v Herecké asociaci.

O HELENĚ ŠTÁCHOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Za o 16 let staršího Miloše Kirschnera se Helena Štáchová provdala v roce 1972. Po jeho smrti se umělkyniným partnerem stal politolog Zdeněk Zbořil. Roku 2004, dvacet let poté, co při autonehodě přišla o obličej, jí byl diagnostikován lymfom. Zemřela ve věku 72 let na rakovinu. Skonala v noci z 21. na 22. března 2017 v rodinném kruhu.

 

Články o celebritě

Hvězda Tarzana i Krejzových Korolová: Čeká první dítě! Hvězda Tarzana i Krejzových Korolová: Čeká první dítě! Už začíná čtvrtý měsíc těhotenství. Ivana Korolová (31) dotočila seriál Krejzovi, nazpívala první só... číst článek
Smrt dítěte i znetvořený obličej! 75. narozenin se „Mánička“ Štáchová (†72) nedožila Smrt dítěte i znetvořený obličej! 75. narozenin se „Mánička“ Štáchová (†72) nedožila Legendární loutkoherečka a režisérka Helena Štáchová (†72), která propůjčovala svůj hlas Máničce, je... číst článek
Tajný pohřeb Jany Drbohlavové (†78): Najednou se přestala hýbat, popsal Županič Tajný pohřeb Jany Drbohlavové (†78): Najednou se přestala hýbat, popsal Županič Rodina, kolegové a přátelé se dnes od 14 hodin v pražském krematoriu ve Strašnicích rozloučili s Jan... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Bohdan Karásek
Bohdan Karásek
zobrazit profil Kateřina Krakowská
Kateřina Krakowská
zobrazit profil Daniel Dangl
Daniel Dangl
zobrazit profil Nikola Márová
Nikola Márová
zobrazit profil Alexandre Katsapov
Alexandre Katsapov
zobrazit profil Katarína Štumpfová
Katarína Štumpfová
zobrazit profil Štěpánka Pučálková
Štěpánka Pučálková