Jan Vondráček | Celebwiki.cz

Jan Vondráček

Datum narození: 16. 8. 1966
Místo narození: Praha
Profese: herec a dabér
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Herec a dabér Jan Vondráček je za své výkony držitelem hned několika cen. Za roli Lelia ve Lháři získal rovněž Cenu Alfréda Radoka.

Hlas Jana Vondráčka se v poslední době televizním divákům vryl do paměti díky seriálu Mentalista, kde mluví hlavní postavu Patrika Janea. V roce 2010 obdržel za tento dabérský výkon diváckou Cenu Františka Filipovského. Jan Vondráček namluvil desítky dalších postav v nejrůznějších filmech (Kmotr II, Liška a pes, Bídníci, Kajínek nebo Merlin) a seriálech (kromě Mentalisty vzpomeňme na Simpsnovi, Ztraceni nebo Pohotovost). Dabuje například herce, jako jsou Chris O'Dowd a Bradley Cooper. Je skvělým dabérem, který umí střídat odlišné hlasy a zpívat i se změněným hlasem, což předvedl při namlouvání audiokazety Hobit - podle předlohy J. R. R. Tolkiena -, kde je mnoho písní i postav, přesto ji Jan Vondráček dokázal namluvit i nazpívat sám.

JAN VONDRÁČEK – KAMARÁD VRAHA MRÁZKA

Cesta Jana Vondráčka k herectví nebyla jednoduchá. Jeho otec byl sice vášnivý ochotník a syna dal do dramatického kroužku, což však k přijetí na konzervatoř nestačilo. Studoval tedy gymnázium a hrál a zpíval s vlastní kapelou. K divadlu se vrátil během vojny, kde účinkoval v Armádním uměleckém souboru. Po vojně se na konzervatoř dostal a vystudoval i DAMU (absolvoval v roce 1994). Působil v Divadle Rozmanitostí či v Dejvickém divadle, až zakotvil v Divadle v Dlouhé. Zde patří Jan Vondráček k nepřehlédnutelným postavám, a to nejen díky své výšce. Hrál například jednu z hlavních rolí v Dostojevského Běsech, a to spolu s Davidem Prachařem, dále v Mannově Kouzelném vrchu nebo postavu Lelia ve Lháři, za níž získal Cenu Alfréda Radoka. Jan Vondráček získal již tři ceny za herecký výkon na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích - za Lelia ve Lháři, za Pana Jana v inscenaci Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, za Pulce v Lidské tragikomedii.

Jan Vondráček hrál v desítkách snímků jak televizních, tak filmových a v řadě seriálů. Debutoval v komedii Hynka Bočana Šéfe, vrať se! (1984), který byl hvězdně obsazen: Petr Nárožný, Karel Heřmánek, Naďa Konvalinková, Jiřina Bohdalová, Jaroslava Kretschmerová, Laďka Kozderková, Zdeněk Srstka a další. Objevil se v Sametových vrazích (2005) po boku Michala Dlouhého, Jana Dolanského, Richarda Krajča, Alice Bendové a Lucie Benešové. Hrál ve filmech Lidice, Alois Nebel či Případ Kmotra s Ondřejem Vetchým v hlavní roli. Ze seriálů připomeňme České století, Život a doba soudce A. K. (hlavní postavu ztvárnil David Švehlík), Vraždy v kruhu (s Ivanem Trojanem), Policie Modrava či v životopisné sérii Marka Najbrta Já, Mattoni.

Herec a dabér Jan Vondráček je ženatý (manželka Kateřina Vondráčková). Má dva syny Vojtěcha a Kryštofa, který je hudebník.

 

Další Herci

zobrazit profil Michaela Badinková
Michaela Badinková
zobrazit profil Otakar Brousek starší
Otakar Brousek starší
zobrazit profil Petra Vajdová
Petra Vajdová
zobrazit profil Glenne Headly
Glenne Headly
zobrazit profil Jared  Padalecki
Jared Padalecki
zobrazit profil Petra Hřebíčková
Petra Hřebíčková
zobrazit profil Viktor Dvořák
Viktor Dvořák