Miroslav Hanuš | Celebwiki.cz

Miroslav Hanuš

Datum narození: 22. 5. 1963
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Herec Miroslav Hanuš, který se před kamerou proslavil jako bodrý starosta Hložánek v Ulici či nadutý major Korejs v Případech 1. oddělení, se věnuje především divadlu, kde i režíruje.

Syn známého urologa a učitelky češtiny a tělocviku nepatří do žádného rodu Hanušů. „Maminka se za svobodna jmenovala Železníková, tatínek Plecháč, a protože se nemohli shodnout, do jakého kovu půjdou, našli úplně nové příjmení – Hanuš,“ prozradil herec a režisér Miroslav Hanuš v rozhovoru pro Divadelní noviny.

MIROSLAV HANUŠ - PROČ DOSTÁVÁ ROLE KRETÉNŮ?

Na přání rodičů šel studovat vnitřní obchod na Vysoké škole ekonomické. Už během prvního ročníku zjistil, že si svou budoucnost představuje jinak a přihlásil se ke zkouškám na DAMU. Neuspěl, přesto se nehodlal snů o herectví vzdát a nastoupil do Vinohradského divadla alespoň jako kulisák. Následovala rychlá kariéra a k dalším zkouškám na divadelní akademii se hlásil coby jevištní mistr. Vše dopadlo, jak mělo, a Miroslav Hanuš začal vysněná studia.

Po absolutoriu nastoupil do Středočeského divadla v Kladně. „V té době jsme na Kladně byli za hvězdy a já sám jsem měl několik fanynek, které mé herectví oceňovaly tím, že mi na jeviště neposílaly kytky, ale jídlo,“ zavzpomínal Miroslav Hanuš na své začátky. „Jedna třeba pekla vynikající buchty, ale stalo se, že jsem dostal při děkovačce v troj-kastrůlku moravského vrabce, prostě kompletní menu.“

Aby měl jako umělec co nabídnout, naučil se zpívat, tancovat a stepovat. Umí i hrát na klavír, saxofon, bicí, kytaru a akordeon. Divadlu naprosto propadl. Jednou se dokonce z přepracování na jevišti zhroutil.

O MIROSLAVU HANUŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Miroslav Hanuš je krom hereckých schopností uznáván i pro režisérský talent. Například jeho dramatizace a režie románu Pan Kaplan má třídu rád se stala v Divadle ABC diváckým hitem.

Širokému publiku je však Miroslav Hanuš znám zejména jako velký herec malých rolí. Zahrál si nesympatického majora Korejse v seriálu Případy 1. oddělení, v němž září jako rovnocenný herecký partner skvělých filmových hvězd, jakými jsou Bolek Polívka, Ondřej Vetchý či Miroslav Vladyka, nebo bodrého komunálního politika Tondu Hložánka v nekonečné novácké Ulici. Dále se objevil v seriálech Atentát, Já, Mattoni, Četníci z Luhačovic či Svět pod hlavou.

Své zásadní filmové role se Miroslav Hanuš dočkal v dramatu Nikdy nejsme sami (2016), kde klíčové postavy ztvárnili Lenka Vlasáková a Karel Roden. Miroslav Hanuš zabodoval rolí vedlejší, ze níž dostal Cenu filmové kritiky - byl vyhodnocen nejlepším hercem roku. Za svůj výkon získal též nominaci na Českého lva 2017.  

Manželkou Miroslava Hanuše je choreografka a pedagožka DAMU Jana Hanušová.

 

Články o celebritě

Měsíc na lůžku kvůli koronaviru? Hvězdu Ulice Jitku Smutnou skolila nemoc! Měsíc na lůžku kvůli koronaviru? Hvězdu Ulice Jitku Smutnou skolila nemoc! Zatímco si celé Česko dělá těžkou hlavu s koronavirovým onemocněním, herečka Jitka Smutná (67), hvěz... číst článek
Godla z Mostu! podstoupil test na koronavirus: Už má výsledky! Godla z Mostu! podstoupil test na koronavirus: Už má výsledky! Herec Zdeněk Godla, který se proslavil rolí popeláře Franty ve veleúspěšném seriálu Most! a nyní zář... číst článek
Stálice Novy zmizí z obrazovky! Zapomeňte na Ulici, Ordinaci i Specialisty Stálice Novy zmizí z obrazovky! Zapomeňte na Ulici, Ordinaci i Specialisty Tak tohle je novinka, která příznivce televizní stanice Nova rozhodně nepotěší: ze svého vysílání pl... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lída Němečková
Lída Němečková
zobrazit profil Aleš Kubát
Aleš Kubát
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Vilma Cibulková
Vilma Cibulková
zobrazit profil Filip Čapka
Filip Čapka
zobrazit profil Marie Kyselková
Marie Kyselková
zobrazit profil Sylvester Stallone
Sylvester Stallone