Miroslav Hanuš

Datum narození: 22. 5. 1963
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Miroslav Hanuš, který se proslul jako bodrý starosta Hložánek v Ulici či nadutý major Korejs v Případech 1. oddělení, se věnuje také divadlu, kde i režíruje.

Syn známého urologa a učitelky češtiny a tělocviku nepatří do žádného rodu Hanušů. „Maminka se za svobodna jmenovala Železníková, tatínek Plecháč, a protože se nemohli shodnout, do jakého kovu půjdou, našli úplně nové příjmení - Hanuš,“ prozradil herec a režisér Miroslav Hanuš v rozhovoru pro Divadelní noviny.

MIROSLAV HANUŠ - PROČ DOSTÁVÁ ROLE KRETÉNŮ?

Na přání rodičů šel studovat vnitřní obchod na Vysoké škole ekonomické. Už během prvního ročníku zjistil, že si svou budoucnost představuje jinak, a přihlásil se ke zkouškám na DAMU. Neuspěl, přesto se nehodlal snů o herectví vzdát, a nastoupil do Vinohradského divadla alespoň jako kulisák. K dalším zkouškám na divadelní akademii se hlásil již coby jevištní mistr. Vše dopadlo, jak mělo, a Miroslav Hanuš začal vysněná studia.

Fanynky mu na děkovčky nosily jídlo

Po absolutoriu nastoupil do Středočeského divadla v Kladně. „V té době jsme na Kladně byli za hvězdy a já sám jsem měl několik fanynek, které mé herectví oceňovaly tím, že mi na jeviště neposílaly kytky, ale jídlo,“ zavzpomínal Miroslav Hanuš na své začátky. „Jedna třeba pekla vynikající buchty, ale stalo se, že jsem dostal při děkovačce v troj-kastrůlku moravského vrabce, prostě kompletní menu.“

Aby měl Miroslav Hanuš jako umělec co nabídnout, naučil se zpívat, tancovat a stepovat. Umí i hrát na klavír, saxofon, bicí, kytaru a akordeon. Divadlu naprosto propadl. Jednou se dokonce z přepracování na jevišti zhroutil.

Starostou v seriálech Ulice a Vzteklina

Miroslav Hanuš je krom hereckých schopností uznáváný režisér. Např. jeho dramatizace a režie románu Pan Kaplan má třídu rád se stala v Divadle ABC hitem.

Širokému publiku je však Miroslav Hanuš znám zejména jako velký herec malých rolí. Zahrál si nesympatického majora Korejse v seriálu Případy 1. oddělení, v němž září jako rovnocenný herecký partner skvělých filmových hvězd, jakými jsou Bolek Polívka, Ondřej Vetchý či Miroslav Vladyka, nebo bodrého starostu Tondu Hložánka v nekonečné novácké Ulici.

Dále se Miroslav Hanuš objevil v seriálech Atentát, Já, Mattoni, Četníci z LuhačovicSvět pod hlavou, Specialisté, Vodník nebo Vzteklina, kde ztvárnil další postavu starosty.

Hanuš dostal Cenu filmové kritiky

Své zásadní filmové role se Miroslav Hanuš dočkal v dramatu Nikdy nejsme sami (2016), kde klíčové postavy ztvárnili Lenka Vlasáková a Karel Roden. Miroslav Hanuš zabodoval rolí vedlejší, ze níž dostal Cenu filmové kritiky v kategorii Nejlepší herec. Za svůj výkon byl nominován na Českého lva.

O MIROSLAVU HANUŠOVI ČTĚTE ZDE>> 

Manželkou Miroslava Hanuše je choreografka a pedagožka DAMU Jana Hanušová. Mají spolu tři děti. Dcera Eliška Hanušová Bašusová je také herečka.

 

Články o celebritě

Hanuš z Případů 1. oddělení v obležení krásných žen: Tyhle všechny jsou moje! Hanuš z Případů 1. oddělení v obležení krásných žen: Tyhle všechny jsou moje! Bývalý šéf mordparty z Případů 1. oddělení Miroslav Hanuš (59) se dme pýchou. Vedle sebe má totiž hn... číst článek
Finta Miroslava Hanuše z Případů 1. oddělení: Polepšil si o dva záběry! Díky nástěnce Finta Miroslava Hanuše z Případů 1. oddělení: Polepšil si o dva záběry! Díky nástěnce Tak dlouho zůstával Miroslav Hanuš (59) na place dobrovolně přesčas, až se ho scenáristům Případů 1.... číst článek
Miroslav Hanuš o své postavě z Případů 1. oddělení: Korejs? Dobrej chlap Miroslav Hanuš o své postavě z Případů 1. oddělení: Korejs? Dobrej chlap Postava majora Josefe Korejse z Případů 1. oddělení je pro jeho představitele Miroslava Hanuše (58) ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Simona Vrbická Koptová
Simona Vrbická Koptová
zobrazit profil Eva Holubová
Eva Holubová
zobrazit profil Pavel Dytrt
Pavel Dytrt
zobrazit profil Zuzana Kanócz
Zuzana Kanócz
zobrazit profil Filip Čáp
Filip Čáp
zobrazit profil Soňa Valentová
Soňa Valentová
zobrazit profil Cristiano Donati
Cristiano Donati
zobrazit profil Eva Elsnerová
Eva Elsnerová