Jan Birke

Jan Birke

Datum narození: 1. 6. 1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Jan Birke byl v letech 2013 až 2021 poslancem. Poté se strana do dolní komory již nedostala.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Birkemu pomohly preferenční hlasy

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

JAN BIRKE BYL ADEPTEM NA MINISTRA KULTURY

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

Jan Birke kvůli nemoci přestal kouřit

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji a poslanecký mandát obhájil.

Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Do parlamentních voleb 2021 strana Jana Birkeho opět vyslala jako svou jedničku královéhradecké kandidátky. Neuspěl. Strana totiž z dolní komory vypadla.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

 

 

 

Články o celebritě

Hamáček oznámil vedení ČSSD rezignaci, Maláčová ho chce nahradit. Špidla přidal radu Hamáček oznámil vedení ČSSD rezignaci, Maláčová ho chce nahradit. Špidla přidal radu Červený svetr Jana Hamáčka (ČSSD) míří i s jeho nositelem dočasně do propadliště dějin sociální demo... číst článek
Debata Blesku o dopravě i drahém bydlení: Musíme lépe stavět byty i dálnice! Debata Blesku o dopravě i drahém bydlení: Musíme lépe stavět byty i dálnice! Existuje rychlé řešení nedostatku bytů? Podle většiny politiků, kteří přišli do předposlední debaty ... číst článek
Hádky o drahé bydlení v debatě Blesku: Havlíček chce snížit daň, Kovářová 100 tisíc bytů Hádky o drahé bydlení v debatě Blesku: Havlíček chce snížit daň, Kovářová 100 tisíc bytů Jaké jsou recepty stran na drahé a stále méně dostupné bydlení v Česku? Je dostatečná podpora mladýc... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Adolf Klepš
Adolf Klepš
zobrazit profil Michael Canov
Michael Canov
zobrazit profil Alexander Černý
Alexander Černý
zobrazit profil Vít Vomáčka
Vít Vomáčka
zobrazit profil Petr Sadovský
Petr Sadovský
zobrazit profil Ondřej Feber
Ondřej Feber
zobrazit profil Alexander Dubček
Alexander Dubček
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera