Jan Birke | Celebwiki.cz

Jan Birke

Datum narození: 1. 6. 1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik Jan Birke, který poslanecký mandát získal roku 2013, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji. Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Že se poslanci nestydí! Díky fíglu mají volné pátky Že se poslanci nestydí! Díky fíglu mají volné pátky Chtěli byste si taky odhlasovat, že v pátek skončíte v práci dřív? Anebo si vzít přestávku do konce ... číst článek
Mladí řidiči zabíjejí nejvíc. Ministerstvo chce řidičáky na zkoušku a psychotesty Mladí řidiči zabíjejí nejvíc. Ministerstvo chce řidičáky na zkoušku a psychotesty Mladí řidiči vloni zavinili přes 10 tisíc dopravních nehod. Usmrtili téměř sto lidí. Alarmující stat... číst článek
Svatba jako řemen: Starosta musel do plavek. Birke oddával s kyslíkem pod dohledem hasičů Svatba jako řemen: Starosta musel do plavek. Birke oddával s kyslíkem pod dohledem hasičů Jsou události, na které se nezapomíná. Svatba patří určitě k jedné z nich. Na jednu takovou určitě n... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Čunek
Jiří Čunek
zobrazit profil Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
zobrazit profil Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík
zobrazit profil Petr Nečas
Petr Nečas
zobrazit profil Pavel Staněk
Pavel Staněk
zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul
zobrazit profil Jaromír Kohlíček
Jaromír Kohlíček