Jan Birke

Jan Birke

Datum narození: 1. 6. 1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Jan Birke, který poslanecký mandát poprvé získal roku 2013, se ve volbách 2021 stal lídrem sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Birkemu pomohly preferenční hlasy

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

JAN BIRKE BYL ADEPTEM NA MINISTRA KULTURY

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

Jan Birke kvůli nemoci přestal kouřit

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji a poslanecký mandát obhájil.

Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Do parlamentních voleb 2021 strana Jana Birkeho opět vyslala jako svou jedničku královéhradecké kandidátky.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2021 ČTĚTE ZDE>>

 

 

 

Články o celebritě

Novým šéfem diplomacie bude náměstek Jakub Kulhánek: „Slušný kluk“ místo Zaorálka! Novým šéfem diplomacie bude náměstek Jakub Kulhánek: „Slušný kluk“ místo Zaorálka! Sociální demokraté už mají jasno, kdo usedne do čela ministerstva zahraničí. Po odmítnutí ministra k... číst článek
Hamáček přivedl na ministerstvo šedou eminenci ČSSD. Jaroš figuroval u předražených zakázek Hamáček přivedl na ministerstvo šedou eminenci ČSSD. Jaroš figuroval u předražených zakázek Novým náměstkem na ministerstvu zahraničí se stal sociální demokrat Pavel Jaroš, který v Černínském ... číst článek
Perný den Jana Hamáčka: Napřed vzpurný ministr a pak... KOLAPS! Perný den Jana Hamáčka: Napřed vzpurný ministr a pak... KOLAPS! Vládní rošády, vzpurný ministr a trvající pandemie. Na vicepremiéra Jana Hamáčka (42, ČSSD) toho byl... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Novák
Miroslav Novák
zobrazit profil Jaroslav Bžoch
Jaroslav Bžoch
zobrazit profil Věra Adámková
Věra Adámková
zobrazit profil Alena Schillerová
Alena Schillerová
zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Jiří Kobza
Jiří Kobza
zobrazit profil Marian Kotleba
Marian Kotleba
zobrazit profil Roman Kubíček
Roman Kubíček