Jan Birke | Celebwiki.cz

Jan Birke

Datum narození: 1.6.1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik Jan Birke, který poslanecký mandát získal roku 2013, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji. Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

„Pověření nepotřebuji.“ Faltýnek u mýta ukázal na Sobotku a dráždí sněmovní opozici „Pověření nepotřebuji.“ Faltýnek u mýta ukázal na Sobotku a dráždí sněmovní opozici Poslanci měli v úterý projednávat zapojení prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka do… číst článek
Dělal jsem to pro Česko, brání se Faltýnek v kauze mýtného. Co prozradily policejní nahrávky? Dělal jsem to pro Česko, brání se Faltýnek v kauze mýtného. Co prozradily policejní nahrávky? Policie v sobotu kolem 6:30 ukončila zásah na radnici Brno-střed, v pondělí už bude úřad v plném… číst článek
Faltýnek měl v korupční kauze Kapsch dělat spojku. Ve Sněmovně utíkal před dotazy Faltýnek měl v korupční kauze Kapsch dělat spojku. Ve Sněmovně utíkal před dotazy Začíná být jasněji, proč policie navštívila při čtvrteční šťáře i pravou ruku Andreje Babiše Jaroslava… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Vokřál
Petr Vokřál
zobrazit profil Ivo Svoboda
Ivo Svoboda
zobrazit profil Andrej Kiska
Andrej Kiska
zobrazit profil Josef Táborský
Josef Táborský
zobrazit profil Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
zobrazit profil Petr Zahradníček
Petr Zahradníček
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek