Lubomír Zaorálek | Celebwiki.cz

Lubomír Zaorálek

Datum narození: 6.9.1956
Místo narození: Ostrava
Profese: politik ČSSD, bývalý ministr zahraničí, šéf resortu kultury
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek se věnoval dramaturgii, ale po Sametové revoluci se pustil do politiky. V Sobotkově vládě byl ministrem zahraničí, v Babišově kabinetu se stal šéfem resortu kultury.

Studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně politickou ekonomii. Poté Lubomír Zaorálek pracoval v Československé televizi Ostrava jako dramaturg, podílel se např. na seriálu Velké sedlo, ve kterém si zahrál Vítězslav Jandák, jeho pozdější sociálně demokratický souputník.

LUBOMÍR ZAORÁLEK NA REFLEX.CZ 

Z politických důvodů Lubomír Zaorálek místo v televizi opustil a od roku 1986 působil u Československé socialistické strany, kde zůstal do roku 1989. Téhož roku byl spoluzakladatelem Občanského fóra v Ostravě.

V lednu 1990 zasedl do Sněmovny lidu v rámci Federálního shromáždění jako poslanec za Občanské fórum. V roce 1996 byl Lubomír Zaorálek zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, mandát obhájil i v letech 1998, 2002, 2006 a 2010. V letech 2002 až 2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny po Václavu Klausovi.

V roce 2010 se  Lubomír Zaorálek stal 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny a zároveň byl stínovým ministrem zahraničních věcí. Ve volbách 2013 svůj mandát znovu obhájil a v roce 2014 byl jmenován Sobotkovou vládou do postu ministra zahraničních věcí.

Lubomír Zaorálek ve funkci ministra zahraničí sklidil kritiku, když na návštěvě Číny řekl, že Česko není pro samostatnost Tibetu, což vyvolalo patřičný rozruch.

Po odchodu Bohuslava Sobotky z postu předsedy strany v červnu 2017 se Lubomír Zaorálek stal jejím volebním lídrem. První místo pro volby 2017 zaujal na kandidátce Moravskoslezského kraje.

Koncem srpna 2019 byl Lubomír Zaorálek jmenován ministrem kultury  ve vládě Andreje Babiše.

Dále je o Lubomíru Zaorálkovi známo, že má v oblibě porušovat dopravní předpisy svojí nepřiměřenou rychlostí, ať už ve svém nebo vládním autě. Může se tedy "pyšnit" i titulem Pirát silnic.

O LUBOMÍRU ZAORÁLKOVI ČTĚTE ZDE>>

Se svou bývalou ženou má tři děti. Manželství ale nevydrželo a Lubomír Zaorálek se roku 2000 rozvedl. Jeho ex je sestrou někdejšího ostravského primátora Petra Kajnara, takže dokud byl Lubomír Zaorálek ženat, mohl se chlubit, že do jeho rodiny patři jedna z nejpůvabnějších českých hereček Zuzana Kajnarová.

V září 2017 měl potilik autonehodu, při níž se odhalilo, že přítelkyní Lubomíra Zaorálka je Šárka Bednářová, bývalá moderátorka České televize.

 

 

Články o celebritě

Kdo všechno Gottovi (†80) poslal věnec? Ochránce jeho manželky Leon i tajná láska Kdo všechno Gottovi (†80) poslal věnec? Ochránce jeho manželky Leon i tajná láska Tisíce lidí přicházejí na pražský Žofín dát poslední sbohem Karlu Gottovi (†80),… číst článek
Čaputová se Gottovi pokloní až u hrobu. Na mši do Prahy pošle „záskok“ a věnec Čaputová se Gottovi pokloní až u hrobu. Na mši do Prahy pošle „záskok“ a věnec Posledního rozloučení se zesnulým Karlem Gottem se v sobotu zúčastní také řada významných hostů.… číst článek
Smrt Karla Gotta (†80) může změnit zákony. Vláda zřejmě jasně definuje státní pohřeb Smrt Karla Gotta (†80) může změnit zákony. Vláda zřejmě jasně definuje státní pohřeb Až praxe mnohdy ukáže, co je potřeba měnit. V tomto je bohužel inspirující až smrt zpěváka Karla… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří  Zemánek
Jiří Zemánek
zobrazit profil Miroslav Antl
Miroslav Antl
zobrazit profil Matěj Stropnický
Matěj Stropnický
zobrazit profil Karel IV.
Karel IV.
zobrazit profil Dalibor Zelený
Dalibor Zelený
zobrazit profil Josef Řihák
Josef Řihák
zobrazit profil Andrej Babiš
Andrej Babiš
zobrazit profil Martin Luther King
Martin Luther King