Vítězslav Jandák | Celebwiki.cz

Vítězslav Jandák

Datum narození: 3. 8. 1947
Místo narození: Praha
Profese: politik, herec, kandidát do Senátu ve volbách 2020
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Herce a politika Vítězslava Jandáka, který byl ministrem a poslance, hnutí ANO 2011 vyslalo do voleb 2020 vybojovat křeslo v Senátu za obvod číslo 15 - Pelhřimov.

Rodilý Pražák Vítězslav Jandák se po vystudování všeobecné střední školy vydal na dráhu herce. Svá studentská léta začínal na brněnské FAMU. Po roce studia ale přestoupil na DAMU, kterou v roce 1970 absolvoval.

VÍTĚZSLAV JANDÁK O NATÁČENÍ POPELKY

Od roku 1969 Vítězslav Jandák hrál v Divadle na zábradlí, kde byl do roku 1977. Od téhož roku nastoupil do Filmového studia Barrandov (jak sám řekl: „Divadlo mě nikdy nelákalo."), kde působil do roku 1992.

Za svou kariéru stihl Vítězslav Jandák natočit řadu filmů. Pamatovat si ho můžeme z veleúspěšné pohádky Tři oříšky pro Popelku, kde si zahrál po boku Libuše Šafránkové a Pavla Trávníčka, nebo z filmové klasiky jako jsou Láska z pasáže s Lukášem Vaculíkem, Černí baroni (kde si zahráli např. Pavel Landovský, Jiří Schmitzer, Václav Postránecký nebo Miroslav Donutil). Zahrál si také v seriálu Velké sedlo, na kterém se dramaturgicky podílel jeho bývalý politický kolega Lubomír Zaorálek.

Po Sametové revoluci 1989 Vítězslav Jandák postupně herectví vyměnil za politiku. Zkoušel to v různých stranách, dokonce jako Sládkův republikán, pak také v KDU-ČSL či ODS, až zakotvil v ČSSD. Nejprve byl členem zastupitelstva hlavního města Prahy a pak radním pro kulturu. 

Ve vládě Jiřího Paroubka Vítězslav Jandák v roce 2005 zasedl ještě jako nestraník do křesla ministra kultury. Tehdejšímu šéfovi ČSSD se odvděčil tím, že se mu v roce 2007 na březnovém sjezdu strany pokusil sbalit jeho vyvolenou Petru Kováčovou jen pár měsíců před svatbou (v září se pak stala Petrou Paroubkovou).

Bodrý a prostořeký Vítězslav Jandák (např. zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně nazval buzerací) byl svého času hodnocen veřejností jako nejpopulárnější politik, takže ho ČSSD stavěla do voleb a Vítězslav Jandák svůj poslanecký mandát skutečně opakovaně obhájil. V dolní komoře byl v letech 2006 až 2017, kdy řady ČSSD opustil.

Do voleb 2020 si nestraníka Vítězslava Jandáka vybralo hnutí ANO 2011 jako svého kandidáta na post v horní komoře za obvod č. 15 - Pelhřimov.

O VÍTĚZSLAVU JANDÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželka Zdena dala Vítězslavu Jandákovi dvě děti.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

 

Články o celebritě

Herec Marián Labuda ml. (46) o roli Emanuela Moravce: Neuvěřitelná podoba! Herec Marián Labuda ml. (46) o roli Emanuela Moravce: Neuvěřitelná podoba! O muži, kterého měl hrát ve dvoudílném filmu Anatomie zrady, nejdřív nic nevěděl. Pak ale i Mariána ... číst článek
Prezident slavil sedm let na Hradě: Promiň, Kačenko! Prezident slavil sedm let na Hradě: Promiň, Kačenko! Skoro tisícovka věrných přišla oslavit s prezidentem Milošem Zemanem (75) jeho sedmý rok na Hradě. H... číst článek
Skutečná pravda o Popelce Šafránkové: To vážně? Skutečná pravda o Popelce Šafránkové: To vážně? Libuše Šafránková jako skromná dívka, jež nakonec okouzlila samotného prince, učarovala tenkrát i řa... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Eva Zamrazilová
Eva Zamrazilová
zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Barbora Antonová
Barbora Antonová
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková
zobrazit profil Theresa Mayová
Theresa Mayová
zobrazit profil Jan Zahradil
Jan Zahradil
zobrazit profil Alexandr Vondra
Alexandr Vondra
zobrazit profil Aleš Jakubec
Aleš Jakubec