Vítězslav Jandák | Celebwiki.cz

Vítězslav Jandák

Datum narození: 3. 8. 1947
Místo narození: Praha
Profese: politik, herec, kandidát do Senátu ve volbách 2020
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Herce a politika Vítězslava Jandáka, který byl ministrem a poslance, hnutí ANO 2011 vyslalo do voleb 2020 vybojovat křeslo v Senátu za obvod číslo 15 - Pelhřimov.

Rodilý Pražák Vítězslav Jandák se po vystudování všeobecné střední školy vydal na dráhu herce. Svá studentská léta začínal na brněnské FAMU. Po roce studia ale přestoupil na DAMU, kterou v roce 1970 absolvoval.

VÍTĚZSLAV JANDÁK O NATÁČENÍ POPELKY

Od roku 1969 Vítězslav Jandák hrál v Divadle na zábradlí, kde byl do roku 1977. Od téhož roku nastoupil do Filmového studia Barrandov (jak sám řekl: „Divadlo mě nikdy nelákalo."), kde působil do roku 1992.

Za svou kariéru stihl Vítězslav Jandák natočit řadu filmů. Pamatovat si ho můžeme z veleúspěšné pohádky Tři oříšky pro Popelku, kde si zahrál po boku Libuše Šafránkové a Pavla Trávníčka, nebo z filmové klasiky jako jsou Láska z pasáže s Lukášem Vaculíkem, Černí baroni (kde si zahráli např. Pavel Landovský, Jiří Schmitzer, Václav Postránecký nebo Miroslav Donutil). Zahrál si také v seriálu Velké sedlo, na kterém se dramaturgicky podílel jeho bývalý politický kolega Lubomír Zaorálek.

Po Sametové revoluci 1989 Vítězslav Jandák postupně herectví vyměnil za politiku. Zkoušel to v různých stranách, dokonce jako Sládkův republikán, pak také v KDU-ČSL či ODS, až zakotvil v ČSSD. Nejprve byl členem zastupitelstva hlavního města Prahy a pak radním pro kulturu. 

Ve vládě Jiřího Paroubka Vítězslav Jandák v roce 2005 zasedl ještě jako nestraník do křesla ministra kultury. Tehdejšímu šéfovi ČSSD se odvděčil tím, že se mu v roce 2007 na březnovém sjezdu strany pokusil sbalit jeho vyvolenou Petru Kováčovou jen pár měsíců před svatbou (v září se pak stala Petrou Paroubkovou).

Bodrý a prostořeký Vítězslav Jandák (např. zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně nazval buzerací) byl svého času hodnocen veřejností jako nejpopulárnější politik, takže ho ČSSD stavěla do voleb a Vítězslav Jandák svůj poslanecký mandát skutečně opakovaně obhájil. V dolní komoře byl v letech 2006 až 2017, kdy řady ČSSD opustil.

Do voleb 2020 si nestraníka Vítězslava Jandáka vybralo hnutí ANO 2011 jako svého kandidáta na post v horní komoře za obvod č. 15 - Pelhřimov.

SEZNAM KANDIDÁTŮ PODLE OBVODŮ NAJDETE ZDE>>

O VÍTĚZSLAVU JANDÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželka Zdena dala Vítězslavu Jandákovi dvě děti.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

 

Články o celebritě

Klaus slaví 79 let, party na Hanspaulce ale zrušil. Zeman ho pozval na Hrad Klaus slaví 79 let, party na Hanspaulce ale zrušil. Zeman ho pozval na Hrad Tradiční oslava narozenin Václava Klause (79) dnes nebude. Bývalý prezident nechce pořádat party v d... číst článek
ČSSD před volbami opustily známé tváře. Maláčová ostře zkritizovala Zimolu s Foldynou ČSSD před volbami opustily známé tváře. Maláčová ostře zkritizovala Zimolu s Foldynou Krátce před podzimními volbami opouštějí vládní sociální demokracii (ČSSD) výrazné tváře. Někdejší p... číst článek
Exministr a herec Jandák se za ANO chce rvát o Senát. „Stařecká demence?“ rýpl si šéf STAN Exministr a herec Jandák se za ANO chce rvát o Senát. „Stařecká demence?“ rýpl si šéf STAN Nedávno zaujala zpráva o tom, že by se volebním manažerem ČSSD měl stát Michal Hašek, někdejší korun... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník
zobrazit profil Milan Rychtařík
Milan Rychtařík
zobrazit profil Jan Horník
Jan Horník
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil Dominik Feri
Dominik Feri
zobrazit profil Milan Hnilička
Milan Hnilička
zobrazit profil Jindřich Florián
Jindřich Florián