Andrej Hryc

Datum narození: 30. 11. 1949
Datum úmrtí: 31. 1. 2021
Přezdívka: Andy
Místo narození: Bratislava, Československo
Profese: herec, dabér, diplomat, podnikatel
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Slovenský herec Andrej Hryc se českým divákům předvedl jako zloduch v dnes již kultovních Kamarád do deště I a II či svérázný otec rodiny Nekonečných v seriálu Ulice.

Absolvent VŠMU Andrej Hryc, přezdívaný Andy, jako divadelní herec působil ve Státním divadle v Košicích či na Nové scéně v Bratislavě, kde byl jistou dobu i generálním ředitelem. Diváci jej mohli vidět v muzikálech v Hudebním divadle Karlín, Divadle Broadway, Divadle Hybernia a na Nové scéně v Bratislavě.

ANDREJ HRYC: KOLEGOVÉ KÁŽOU BLUDY

Na televizní obrazovce se Andrej Hryc poprvé objevil roku 1970. Ve filmu debutoval o pět let později, a to v komedii Sebechlebskí hudci, v níž hráli Pavel Trávníček, Josef Somr či Marián Labuda. Za svou kariéru Andrej Hryc ztvárnil  desítky postav jak na stříbrném plátně, tak před TV kamerou. Uplatnil se i v rozhlase a také jako zkušený dabér.

České publikum si Andyho Hryce mohlo zapamatovat jako zloducha Bureše v dnes již kultovních krimi komediích Kamarád do deště (1988) a Kamarád do deště II (1992) s Lukášem Vaculíkem a Sagvanem Tofim v hlavních rolích.

Vedlejší úlohy Andrej Hryc zpodobnil v dramatu Útěk do Budíka (2002), v historickém snímku Juraje Jakubiska Bathory (2008) nebo v kriminálce Příběh kmotra (2013), inspirované životem mafiána Františka Mrázka, jehož si zahrál Ondřej Vetchý.

Televizním divákům se Andrej Hryc představil především v roli cirkusáka a svérázného otce rodiny Borise Nekonečného v seriálu TV Nova Ulice, jehož manželku si v něm zahrála Lenka Vlasáková, otce Oldřich Lipský a dceru Zuzana Vejvodová.

O ANDREJI HRYCOVI ČTĚTE ZDE>>

Andrej Hryc se věnoval též politice a podnikání. Založil rádio Twist a v pozici jeho ředitele byl organizátorem řady veřejných aktivit ve prospěch dětských domů, dobročinných organizací, např. Červeného kříže, Ligy proti rakovině, nadace Úsmev ako dar, nadace Twist kontra AIDS. Jako honorární konzul Seychelské republiky na Slovensku se stal vedoucím její ambasády.

Syn Andreje Hryce Hugo († 22) zemřel při autonehodě. Dcera Wanda se stala producentkou. Na MFF v Karlových Varech 2017 Wanda Adamík Hrycová představila thriller Čára, v němž si kromě jejího otce zahráli mj. Emília Vášáryová, Tomáš Maštalír a Zuzana Fialová.

Andy Hryc zemřel 31. ledna 2021. Bylo mu 71 let.

 

 

Články o celebritě

Dcera Andreje Hryce promluvila: Když táta umíral, máma bojovala o život! Dcera Andreje Hryce promluvila: Když táta umíral, máma bojovala o život! Odchod slovenského herce Andyho Hryce (†71) zůstával dlouho obestřen tajemstím a nejasnostmi, mnozí ... číst článek
Wanda Hrycová upřímně o smrti táty Andyho (†71): Když umíral, máma ležela ve vysokých horečkách o patro výš! Wanda Hrycová upřímně o smrti táty Andyho (†71): Když umíral, máma ležela ve vysokých horečkách o patro výš! 31. ledna to byl rok, co zemřel slovenský herec Andy Hryc (†71). Jeho dcera Wanda (44) byla jako jed... číst článek
Wanda Hrycová upřímně o smrti táty Andyho (†71): Když umíral, máma ležela na JIP o patro výš! Wanda Hrycová upřímně o smrti táty Andyho (†71): Když umíral, máma ležela na JIP o patro výš! 31. ledna to byl rok, co zemřel slovenský herec Andy Hryc (†71). Jeho dcera Wanda (44) byla jako jed... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Michaela Doležalová
Michaela Doležalová
zobrazit profil Michal Holán
Michal Holán
zobrazit profil Andrea Daňková
Andrea Daňková
zobrazit profil Darija Pavlovičová
Darija Pavlovičová
zobrazit profil Igor Chmela
Igor Chmela
zobrazit profil Vojtěch Vodochodský
Vojtěch Vodochodský
zobrazit profil Markéta Frösslová
Markéta Frösslová
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek