Marie Tomášová

Marie Tomášová

Datum narození: 18. 4. 1929
Místo narození: Dobrovice u Mladé Boleslavi
Profese: herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Marie Tomášová, držitelka Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství, byla manželkou režiséra Otomara Krejči. Proslavila se po boku Jana Třísky.

Po DAMU, kterou studovala v letech 1948 až 1952, Marie Tomášová působila na scénách v Jihlavě a Plzni. Záhy zaujala pražské režiséry a roku 1955 se stala členkou souboru Národního divadla. S hercem Janem Třískou podávala nezapomenutelné výkony, např. v Romeovi a Julii.

MARIE TOMÁŠOVÁ A JAN TŘÍSKA - IDEÁL TEHDEJŠÍ DOBY

Tomášová debutovala Annou proletářkou

V letech 1965 až 1972 Marie Tomášová působila v Divadle Za branou svého manžela, režiséra Otomara Krejči. Po násilném ukončení činnosti divadla poté, co Otomar Krejča podepsal 2000 slov a byl vyloučen z KSČ, zůstala bez stálého angažmá. Působila mj. jako recitátorka v Divadle Lyra Pragensis.

Poprvé se Marie Tomášová před televizní kamerou objevila v dramatu Anna proletářka (1952), a to v hlavní roli. S Janem Třiskou a Jaroslavem Marvanem si zahrála v komedii Váhavý střelec (1956). Další ústřední postavu něžná kráska dostala v psychologickém dramatu Taková láska (1959) po boku Vladimíra Ráže.

Tomášová zářila po boku Třísky i Valy

S dalším tehdejším krasavcem Jiřím Valou se Marie Tomášová objevila v dobrodružném příběhu Smrt na Cukrovém ostrově (1961). Též hlavní roli ztvárnila v poetickém snímku Jejich den (1962) po boku Luďka Munzara. Do "náruče" Jana Třísky se vrátila v thrilleru Čtyři v kruhu (1967). V dramatu První láska (1969) měla svůdná Marie Tomášová vedle sebe mj. Petra Štěpánka.

Po Sametové revoluci si Marie Tomášová zahrála jednu z ústředních postav v komedii Čarodějky z předměstí (1990), v dramatu Minulost (1998) a v krátkometrážním televizním snímku Vladimíra Michálka Jistota (1999).

Cenu Thálie Tomášové dali v 80 letech

V dubnu 1999 byl Marii Tomášové udělen titul čestné občanky Mladé Boleslavi. Deset let nato, tedy ve svých 80 letech, obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Manžel Marie Tomášové Otomar Krejča zemřel roku 2009. Bylo mu 87 let.

 

Další Herci

zobrazit profil Stevie Ryan
Stevie Ryan
zobrazit profil Svatopluk Matyáš
Svatopluk Matyáš
zobrazit profil Tomáš Dastlík
Tomáš Dastlík
zobrazit profil Robert  Englund
Robert Englund
zobrazit profil Bailey Bass
Bailey Bass
zobrazit profil Martin Stránský
Martin Stránský
zobrazit profil Nikol Kouklová
Nikol Kouklová
zobrazit profil Jakub Žáček
Jakub Žáček