Ilja Šmíd | Celebwiki.cz

Ilja Šmíd

Datum narození: 14.2.1952
Místo narození: Plzeň
Profese: politik za hnutí ANO, muzikolog, sbormistr, skladatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Muzikolog Ilja Šmíd, který spoluzaložil Pražskou komorní filharmonii, byl po volbách 2017 jmenován ministrem kultury v menšinovém kabinetu Babišova hnutí ANO.

Po absolvování českého jazyka a hudební výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni Ilja Šmíd vystudoval ještě hudební vědu na Filozofické fakultě UK v Praze. Roku 1986 složil rigorózní zkoušku a získal titul PhDr. (hudební věda a historie).

Svou profesní dráhu Ilja Šmíd započal jako sbormistr a vedoucí lidové skupiny Vojenského uměleckého souboru v Táboře. Dále byl mj. vedoucím uměleckého oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze, spolumajitelem a ředitelem nakladatelství a vydavatelství Clarton.

V roce 1994 Ilja Šmíd spolu s Jiřím Bělohlávkem založil Pražskou komorní filharmonii, již deset let vedl. Posléze působil jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, umělecký šéf opery Divadla J. K. T. v Plzni, dramaturg Centra uměleckých těles, šéf umělecké agentury AuraMusica či pedagog na Katedře Arst managementu VŠE v Praze.

Během svého působení v Pražské komorní filharmonii Ilja Šmíd připravoval koncerty pro rodiče s dětmi v Rudolfinu, komorní koncerty v sále Philharmonia, dále pak pro Český rozhlas a Českou televizi hudebně-vzdělávací pořady pro děti. Příležitostně komponuje a upravuje lidové písně. Napsal mj. komorní operu.

Po parlamentních volbách 2017 se Ilja Šmíd stal kandidátem na post ministra kultury v menšinové vládě hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Prezident Miloš Zeman muzikologa jmenoval šéfem resortu kultury 13. prosince 2017.

Ve volném čase Ilja Šmíd rád sportuje, hraje tenis a dříve dělal závodně volejbal, ale také maluje.

 

Články o celebritě

Houslista Hudeček v šoku ze smrti Kulínského (†59): Tohle se nemělo stát! Houslista Hudeček v šoku ze smrti Kulínského (†59): Tohle se nemělo stát! Zpráva o smrti někdejšího sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského (†59), který byl v sobotu… číst článek
Kalousek skončil na operačním sále: Akutní operace břicha trvala hodiny Kalousek skončil na operačním sále: Akutní operace břicha trvala hodiny Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek skončil ve vojenské… číst článek
Útok spisovatelů na Gotta: Prý je »prospěchář bez názoru«. Tohle jsou jeho soupeři Útok spisovatelů na Gotta: Prý je »prospěchář bez názoru«. Tohle jsou jeho soupeři Žádá očištění svého jména! Asociace spisovatelů protestovala proti tomu, aby na zahájení Roku české… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Melissa Rauch
Melissa Rauch
zobrazit profil Michal Kortyš
Michal Kortyš
zobrazit profil Milena Štolpová
Milena Štolpová
zobrazit profil Scott Patterson
Scott Patterson
zobrazit profil Petr Forman
Petr Forman
zobrazit profil Michal Kempný
Michal Kempný
zobrazit profil Martin Doktor
Martin Doktor
zobrazit profil Josef Novotný
Josef Novotný