Alena Schillerová

Datum narození: 18. 3. 1964
Místo narození: Brno
Profese: politička za hnutí ANO 2011, právnička
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Alena Schillerová byla po volbách 2017, které vyhrálo hnutí ANO, jmenována ministryní financí, stejně jako roku 2018. Ve volbách 2021 získala křeslo ve Sněmovně. V prosinci ve vládě skončila.

Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde promovala roku 1986, dva roky nato Alena Schillerová získala titul JUDr. a posléze tam dálkově absolvovala obor správní a zemědělsko-družstevní právo.

ALENA SCHILLEROVÁ O PÁDU WEBU ÚČTENKOVKY

Schillerová byla náměskyní Babiše

Kariéru Alena Schillerová zahájila na Finančním úřadu Brno-venkov. Zde se vypracovala až na post ředitelky. Začala externě spolupracovat s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a přednášet mj. pro Komoru daňových poradců ČR. Roku 2009 se stala členkou vědecké rady Fakulty podnikatelské VUT v Brně.

V lednu 2016 byla Alena Schillerová jmenována náměstkyní ministra financí, tedy tehdy Andreje Babiše, a to pro daně a cla. Do povědomí široké veřejnosti se dostala zejména kvůli kritizované elektronické evidenci tržeb (EET), jejíž přípravu měla na starosti.

Jako náměstkyně se Alena Schillerová dostala na pranýř také za propagaci údajně podvodné statistiky, která měla prokazovat růst vykázaných tržeb díky EET v kempech, hospodách, penzionech či hotelích až o sto procent. Dle Českého statistického úřadu byl ale pouze necelých osm procent.

Sobotka Schillerovou na finance nechtěl

Po odchodu Andreje Babiše z postu ministra financi ve vládě Bohuslava Sobotky se dle názoru šéfa hnutí ANO 2011 měla právě Alena Schillerová ujmout vedení resortu. To ale tehdejší premiér odmítl.

Znovu se Alena Schillerová kandidátkou na funkci ministryně financí stala po volbách 2017. Prezident Miloš Zeman ji 13. prosince 2017 jmenoval šéfkou tohoto resortu v menšinové vládě Andreje Babiše a 27. června 2018 i do jeho dalšího kabinetu.

Do parlamentních voleb 2021 hnutí ANO Alenu Schillerovou vyslalo jako jedničku své jihomoravské kandidátky. Získala poslanecký mandát. Stala se šéfkou poslaneckého klubu ANO. V prosinci ve vládě skončila - nastoupil kabinet Petra Fialy (ODS).

Schillerové hrozí trestní stíhání

V dubnu 2022 média přišla se zprávou, že Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem se zabývá propagací Aleny Schillerové na sociální síti Instagram za miliony korun. Obvodní státní zástupce Jan Lelek řekl, že by mohlo jít o podezření z porušení povinností při správě cizího majetku.

O ALENĚ SCHILLEROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Dcera Aleny Schillerové Petra, které se provdala za podnikatele Davida Rusňáka, se stala radní za hnutí ANO v Brně.

 

 

 

Články o celebritě

Pavel je doma ze Slovenska: Oznámí postoj k valorizaci Pavel je doma ze Slovenska: Oznámí postoj k valorizaci Návštěvu Slovenska má prezident Petr Pavel (61) úspěšně za sebou. Cesta do Bratislavy byla jeho vůbe... číst článek
Omezený růst důchodů? Česko tím do roku 2030 ušetří 250 miliard, vysvětluje rozpočtová rada Omezený růst důchodů? Česko tím do roku 2030 ušetří 250 miliard, vysvětluje rozpočtová rada Navržené snížení mimořádné valorizace penzí by do roku 2030 znamenalo omezení růstu výdajů celkem zh... číst článek
Pavel na Slovensku: Pomatené poděkování v knize i sraz s Kollárem. Co čeká prezidenta dál? Pavel na Slovensku: Pomatené poděkování v knize i sraz s Kollárem. Co čeká prezidenta dál? Nový český prezident Petr Pavel úspěšně zvládl svou zahraniční cestu na Slovensko. S manželkou Evou ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tereza Hyťhová
Tereza Hyťhová
zobrazit profil Petr Navrátil
Petr Navrátil
zobrazit profil Jiří Šír
Jiří Šír
zobrazit profil Martin Kuba
Martin Kuba
zobrazit profil Jiří Snížek
Jiří Snížek
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Jana Bačíková
Jana Bačíková
zobrazit profil Marta Nováková
Marta Nováková