Vladimír Balaš

Vladimír Balaš

Datum narození: 20. 4. 1959
Místo narození: Prostějov
Profese: politik hnutí STAN, právník, pedagog
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí STAN Vladimír Balaš v parlamentních volbách 2021 získal poslanecký mandát. V červnu 2022 jej prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem školství.

Právník Vladimír Balaš, odborník na mezinárodní právo veřejné a srovnávací právo ústavní, byl mj. ředitelem Ústavu státu a práva Akademie věd ČR a v 1993 až 1999 děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Podílel se na řadě odborných publikací.

O VLADIMÍRU BALAŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Dvě funkční období Vladimír Balaš zastupoval Česko v Committee for Constitutional and Legal matters FAO (Potravinářská a zemědělská organizace Spojených národů). Roku 2017 se stal místopředsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře ČR.

ODS Vladimír Balaš vyměnil za STAN

V komunálních volbách 1994 Vladimír Balaš coby nestraník za ODS zasedl do Zastupitelstva města Plzně. V něm setrval do roku 1998.

V senátních volbách 2014 Vladimír Balaš neuspěl s kandidaturou do horní komory za TOP 09 a hnutí STAN v obvodu č. 21 - Praha 5. Nepostoupil ani do druhého kola.

Balašovi pomohly preferenční hlasy

V parlamentních volbách 2021 Vladimír Balaš kandidoval již coby člen hnutí STAN. Díky preferenčním hlasům se ze sedmé příčky pražské kandidátky koalice Piráti a Starostové dostal na třetí a získal křeslo v dolní komoře.

V druhé polovině června 2022 dostal Vladimír Balaš nabídku stát se ministrem školství po Petru Gazdíkovi, který na tento post rezignoval kvůli svým kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem podezřelým v kauze Dozimetr.

Prezident Miloš Zeman Vladimíra Balaše šéfem resortu jmenoval 29. června 2022.

 

Články o celebritě

Bojkotů Zemanových metálů přibývá: Fiala přijde, kdo z politiků na Hrad odmítá vyrazit? Bojkotů Zemanových metálů přibývá: Fiala přijde, kdo z politiků na Hrad odmítá vyrazit? Na předávání státních vyznamenání v pátek nedorazí velká část vlády Petra Fialy (ODS). V sále budou ... číst článek
Balašovi pomůže vést rezort školství 16 lidí. Radit mu bude i Babišův exministr či předchůdce Gazdík Balašovi pomůže vést rezort školství 16 lidí. Radit mu bude i Babišův exministr či předchůdce Gazdík Ministru školství Vladimíru Balašovi (za STAN) bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců. Jsou... číst článek
Politici jako sběratelé funkcí: Volby znovu obnažily nešvar. Kdo z poslanců či senátorů kumuluje? Politici jako sběratelé funkcí: Volby znovu obnažily nešvar. Kdo z poslanců či senátorů kumuluje? Někdo sbírá pivní tácky, někdo zase známky a čeští politici funkce. Řada poslanců, senátorů či členů... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Lajtoch
Jiří Lajtoch
zobrazit profil Petr Pávek
Petr Pávek
zobrazit profil Simona Kratochvílová
Simona Kratochvílová
zobrazit profil Vladimír Dryml
Vladimír Dryml
zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.
zobrazit profil Oldřich Bubeníček
Oldřich Bubeníček
zobrazit profil Fidel  Castro
Fidel Castro