Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá studovala Iva Janžurová pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do divadla Národního. Jejími kolegyněmi byly například fenomenální Jana Brejchová nebo Olga Schoberová. Od devadesátých let si také užívala toulky s rodinou ve vlastním zájezdovém divadle.

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni, Od sedmdesátých let se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala například v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla například Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala dva České lvy. Ve své sbírce má i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 ji prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které má s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S Remundou se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Velký den Petra Nárožného: 80 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Třeba že mu zmizel táta Velký den Petra Nárožného: 80 věcí, které jste o něm (ne)věděli! Třeba že mu zmizel táta Letošní rok má na svém kontě dalšího hvězdného jubilanta! Osmdesáté narozeniny v sobotu oslavil herec… číst článek
Zesnulý Juraj Herz (†83): Na lůžko ho upoutala mozková ataka! Zesnulý Juraj Herz (†83): Na lůžko ho upoutala mozková ataka! Legenda českého filmu Juraj Herz (†83) po dlouhé těžké nemoci zemřel. Osudnou se mu stala ataka mozku,… číst článek
Iva Janžurová (76) PO ZÁPALU PLIC A PO OPERACI SRDCE: Jsem na tom hůř, než si myslíte! Iva Janžurová (76) PO ZÁPALU PLIC A PO OPERACI SRDCE: Jsem na tom hůř, než si myslíte! I přesto, že herečku Ivu Janžurovou (76) trápí v poslední době zdravotní problémy a má dva roky po… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Matt Bomer
Matt Bomer
zobrazit profil Neil Patric Harris
Neil Patric Harris
zobrazit profil Alena Antalová
Alena Antalová
zobrazit profil Jaromír Nosek
Jaromír Nosek
zobrazit profil Anna-Marie Valentová
Anna-Marie Valentová
zobrazit profil Jan Teplý
Jan Teplý
zobrazit profil Michal Dlouhý
Michal Dlouhý
zobrazit profil Mel  Gibson
Mel Gibson