Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá studovala Iva Janžurová pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do divadla Národního. Jejími kolegyněmi byly například fenomenální Jana Brejchová nebo Olga Schoberová. Od devadesátých let si také užívala toulky s rodinou ve vlastním zájezdovém divadle.

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni, Od sedmdesátých let se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala například v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla například Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala dva České lvy. Ve své sbírce má i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 ji prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které má s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S Remundou se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

VIDEO: Nejkrásnější řeč na pohřbu Munzara pronesla Janžurová. Její slova nešlo neoplakat VIDEO: Nejkrásnější řeč na pohřbu Munzara pronesla Janžurová. Její slova nešlo neoplakat Legendární herečka Iva Janžurová (77) na žádost dcery Luďka Munzara (†85) Báry (48) promluvila na… číst článek
Poslední rozloučení s Luďkem Munzarem (†85): Největší hádky před smrtí Poslední rozloučení s Luďkem Munzarem (†85): Největší hádky před smrtí Ve zlaté kapličce se dnes veřejnost a kolegové od 11 hodin naposledy rozloučí s Luďkem Munzarem (†85)!… číst článek
Filmový kritik si rýpl do role zesnulého Munzara (†85): Reakce přišla okamžitě! Filmový kritik si rýpl do role zesnulého Munzara (†85): Reakce přišla okamžitě! Po odchodu hereckého velikána Luďka Munzara (†85) na něj vzpomínají diváci i herečtí kolegové jako… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lucie Šteflová
Lucie Šteflová
zobrazit profil Filip Blažek
Filip Blažek
zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší
zobrazit profil Kamila Kikinčuková
Kamila Kikinčuková
zobrazit profil Deana Horváthová Jakubisková
Deana Horváthová Jakubisková
zobrazit profil Josef Abrhám
Josef Abrhám
zobrazit profil Stanislav Majer
Stanislav Majer
zobrazit profil Jan Hartl
Jan Hartl