Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá studovala Iva Janžurová pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do divadla Národního. Jejími kolegyněmi byly například fenomenální Jana Brejchová nebo Olga Schoberová. Od devadesátých let si také užívala toulky s rodinou ve vlastním zájezdovém divadle.

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni, Od sedmdesátých let se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala například v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla například Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala dva České lvy. Ve své sbírce má i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 ji prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které má s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S Remundou se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Proč nosí Jitka Čvančarová na těhotenském břiše rolničku? Důvod překvapí! Proč nosí Jitka Čvančarová na těhotenském břiše rolničku? Důvod překvapí! Jitka Čvančarová (40) si užívá druhé těhotenství a cítí se prý velmi dobře. Klidně si tak vyrazila… číst článek
40. narozeniny Nemocnice na kraji města: Cvach a spol. teď »operují« v Chebu 40. narozeniny Nemocnice na kraji města: Cvach a spol. teď »operují« v Chebu Doktor Cvach, Štrosmajer nebo Sova. Kdo by neznal ta jména, kdo by neznal tváře herců, kteří jim… číst článek
Nemocná Iva Janžurová odstřihnutá od divadla: Čeká na ortel lékařů! Nemocná Iva Janžurová odstřihnutá od divadla: Čeká na ortel lékařů! Těžká bronchitida sužuje Ivu Janžurovou (76). Poslechla lékaře a poctivě se doma kurýruje. číst článek

Další Herci

zobrazit profil Libuše Havelková
Libuše Havelková
zobrazit profil Adrien Brody
Adrien Brody
zobrazit profil Vlastina Svátková
Vlastina Svátková
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Petr Stach
Petr Stach
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková
zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Robert Charles Redford
Robert Charles Redford