Iva Janžurová

Datum narození: 19.5.1941
Místo narození: Žirovnice u Pelhřimova
Profese: česká herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Iva Janžurová své nenapodobitelné umění a kouzlo ukázala ve dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů. Přes dvacet let byla členkou činohry Národního divadla.

Jako malá studovala Iva Janžurová pedagogické gymnázium. Oba její rodiče byli učitelé a ona chtěla jít v jejich stopách. Pak ji ale uchvátilo divadlo. Pražskou DAMU absolvovala v roce 1963. Hned po ní nastoupila do libereckého Divadla F. X. Šaldy. O rok později se stala tahounkou Divadla na Vinohradech, kde zůstala až do roku 1988. Téhož roku totiž nastoupila do divadla Národního. Jejími kolegyněmi byly například fenomenální Jana Brejchová nebo Olga Schoberová. Od devadesátých let si také užívala toulky s rodinou ve vlastním zájezdovém divadle.

Do hlavních rolí stříbrného plátna ji prosadilo hlavně válečné drama Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni, Od sedmdesátých let se ukázala herečka Iva Janžurová v nespočtu komedií. Jiné role jí totiž komunistický režim nechtěl dovolit. Excelovala například v Penzionu pro svobodné pány, Svatbě jako řemen, Což takhle dát si špenát nebo v Zítra to roztočíme, drahoušku.

Za své výkony získala Iva Janžurová několik ocenění. V roce 1971 to byla například Cena pro nejlepší herečku na festivalu fantastických filmů v Terstu za komedii Pane, vy jste vdova. Za role ve snímcích Co chytneš v žitě a Výlet, získala dva České lvy. Ve své sbírce má i Cenu Thálie nebo Cenu Alfréda Radoka za roli ve hře Židle. V roce 2006 ji prezident Václav Klaus udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Medaili za zásluhy o stát.

V hereckých šlépějích následují Ivu Janžurovou i její dvě dcery, Theodora a Sabina, které má s hercem Stanislavem Remundou. Byla s ním přes čtyřicet let, až do května roku 2012, kdy zemřel. S Remundou se Iva Janžurová dala dohromady po rozvodu s kameramanem Janem Eisnerem.

 

Články o celebritě

Dykova Vilhelmová je prý strašně arogantní: Drsná kritika jejího chování! Dykova Vilhelmová je prý strašně arogantní: Drsná kritika jejího chování! Tohle si za rámeček nedá! Fotograf, který byl přítomen na natáčení nového filmu Teroristka, si vzal… číst článek
Herečka Iva Janžurová s puškou v ruce: Seď, nebo se netrefím! Herečka Iva Janžurová s puškou v ruce: Seď, nebo se netrefím! Uhladí si usedlé šaty s límečkem, vykasá rukávy u háčkovaného svetříku a s nesmlouvavým výrazem ve… číst článek
Těžce nemocný Václav Postránecký slavil 75: Gratulovat přišel i syn Vilém Těžce nemocný Václav Postránecký slavil 75: Gratulovat přišel i syn Vilém Jako první popřáli Václavu Postráneckému k 75. narozeninám na Primě, kde točí seriál Krejzovi. O… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lenka Skopalová
Lenka Skopalová
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková
zobrazit profil Barbra Streisand
Barbra Streisand
zobrazit profil Rudolf Jelínek
Rudolf Jelínek
zobrazit profil Johana Matoušková
Johana Matoušková
zobrazit profil Karel Hynek
Karel Hynek
zobrazit profil Tomáš Jeřábek
Tomáš Jeřábek
zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka