Viktor Preiss

Datum narození: 13.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Potvrzeno! Nový Pan Tau má být Preiss! Jen o tom ještě neví... Potvrzeno! Nový Pan Tau má být Preiss! Jen o tom ještě neví... To, co téměř před měsícem předpověděla Jiřina Bohdalová (86), se naplnilo. Žhavým kadidátem na roli… číst článek
Předpověď Bohdalové se naplnila: Nový Pan Tau by měl být Preiss! Předpověď Bohdalové se naplnila: Nový Pan Tau by měl být Preiss! Věštkyně české kinematografie! Takový titul by si zasloužila Jiřina Bohdalová (86). Jakmile se začalo… číst článek
Viktor Preiss (70): Šance na super roli! Viktor Preiss (70): Šance na super roli! Německá společnost Caligari plánuje natočit dalších 52 dílů slavného seriálu Pan Tau. A k tomu dva… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vladimír Brabec
Vladimír Brabec
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson
zobrazit profil Veronika Senciová
Veronika Senciová
zobrazit profil Jason Statham
Jason Statham
zobrazit profil Pavla  Beretová
Pavla Beretová
zobrazit profil Klára Doležalová
Klára Doležalová
zobrazit profil Libor Stach
Libor Stach
zobrazit profil Eva Josefíková
Eva Josefíková