Viktor Preiss

Datum narození: 13.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Viktor Preiss (71): FOTKY, ZA KTERÉ SE BUDE STYDĚT! Viktor Preiss (71): FOTKY, ZA KTERÉ SE BUDE STYDĚT! Nic lidského mu není cizí. I takový slušnák jako Viktor Preiss (71) si musí občas odskočit do křoví.… číst článek
V pohádce Hodinářův učeň září krásná Slovenka V pohádce Hodinářův učeň září krásná Slovenka Už více než měsíc natáčí režisérka Jitka Rudolfová podle svého scénáře pohádku Hodinářův učeň, do… číst článek
Hanzlík myslí na Preisse: Staří pardálové v akci! Hanzlík myslí na Preisse: Staří pardálové v akci! Po scénáři ke snímku Léto s gentlemanem, který začal Jaromír Hanzlík (70) natáčet 16. července s… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Lubomír Lipský
Lubomír Lipský
zobrazit profil Bohdana Pavlíková
Bohdana Pavlíková
zobrazit profil Kelly Preston
Kelly Preston
zobrazit profil Mila Kunis
Mila Kunis
zobrazit profil Marek Němec
Marek Němec
zobrazit profil Zuzana Šulajová
Zuzana Šulajová
zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill