Viktor Preiss

Datum narození: 13.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Viktor Preiss (71): Zpověď plná hořkosti! O herectví a nové práci Viktor Preiss (71): Zpověď plná hořkosti! O herectví a nové práci Na kontě má nespočet filmů, divadelních představení, cen za herectví i dabing, ale při označení herec… číst článek
Herec Jan Potměšil (52) o nebezpečném natáčení Jasněnky: Mohl přijít o život! Herec Jan Potměšil (52) o nebezpečném natáčení Jasněnky: Mohl přijít o život! Když se před 31 lety poprvé vysílala pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, stal se herec… číst článek
Viktor Preiss: Stal se šaramantní  osobností roku! Viktor Preiss: Stal se šaramantní osobností roku! Nejvíc hlasů ve 22. ročníku rozhlasové ankety Šaramantní osobnost dostal Viktor Preiss (71), který… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Hynek Čermák
Hynek Čermák
zobrazit profil Karel Hynek
Karel Hynek
zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Zuzana Norisová
Zuzana Norisová
zobrazit profil Petr Buchta
Petr Buchta
zobrazit profil Jiří Hrzán
Jiří Hrzán
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura
zobrazit profil Milan Peroutka
Milan Peroutka