Viktor Preiss

Datum narození: 13.3.1947
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Prkna Divadla na Vinohradech nesou jeho slávu už téměř 30 let. Herec Viktor Preiss ale ztvárnil desítky rolí i v televizi. Přes 40 let je jeho manželkou Jana Preissová.

Původně chtěl být Viktor Preiss novinář. Přes poezii se nakonec dostal až k divadlu. Na pražské DAMU vystudoval herectví v roce 1969. Na scéně Městských divadel pražských se předvedl v Eurydice, Faustovi nebo v Únosu Sabrinek režiséra Oty Ornesta. Mozarta si zahrál v muzikálu Amadeus a Freda v americkém Chicagu. Po měsíční pauze přešel v roce 1983 Na Vinohrady, kde vydržel desítky let. Exceloval v Cyranovi z Bergeracu, ve Zdravém nemocném nebo v Brouku v hlavě od Jiřího Menzela.

Na filmovém plátně Viktor Preiss klidným hlasem znervózněl diváky v hororové Svatbě upírů (kde si zahrál po boku Ivety Bartošové či Rudolfa Hrušínského nejml.) nebo v komediálních Báječných létech pod psa. Mimoto nahrál i desky Ta naše písnička česká a Písně, které přinesl čas. Nezaměnitelnou atmosféru májí díky němu i filmoví Milenci v roce jedna, pohádka S čerty nejsou žerty (s Ondřejem Vetchým, Vladimírem Dlouhým a Karlem Heřmánkem) nebo romantické Anglické jahody. Viktor Preiss se objevil i v televizní Nemocnici na kraji města, v komedii Lakomec a ve válečné Operaci Silver A.

Jeho hlasem promlouvá britský herec Paul Eddington v nesmrtelné sérii Jistě, pane premiére nebo americký komik Robin Williams. Za dabing k jeho Tátovi v sukni získal Viktor Preiss Cenu Františka Filipovského. Stejné ocenění dostal i za film Oscar Wilde. Cenu Elsa obdržel Viktor Preiss za televizní drama In nomine patris, divadelní Thálii pak za roli v muzikálu Muž z kraje la Mancha. Píše také knihy.

Jana Preissová se jeho ženou stala ještě za studií v roce 1969. Jejich vztah trvající desetiletí mnozí označují za příkladný. Mají spolu syna Jana a Martina. Martin Preiss jde v otcových hereckých stopách.

 

Články o celebritě

Starosti Viktora a Jany Preissových: Syn Martin je znovu v léčebně! Starosti Viktora a Jany Preissových: Syn Martin je znovu v léčebně! Neustále se snaží dostat z psychických problémů. A Martin Preiss (46) tak znovu putoval za zdi ústavu… číst článek
Zoufalství Jany a Viktora Preissových: Milovaný syn skončil v blázinci! Je to vážné Zoufalství Jany a Viktora Preissových: Milovaný syn skončil v blázinci! Je to vážné Zoufalství, strach a nervy. To jsou pocity, které sužují Viktora Preisse (71) a jeho manželku Janu… číst článek
Jana Preissová slaví 71: Život jí ztrpčil slavný manžel, levoboček i vlastní syn! Jana Preissová slaví 71: Život jí ztrpčil slavný manžel, levoboček i vlastní syn! Něžná baletka Anna z nezapomenutelných filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Filip Kaňkovský
Filip Kaňkovský
zobrazit profil Július Satinský
Július Satinský
zobrazit profil Radoslav Brzobohatý
Radoslav Brzobohatý
zobrazit profil Pavel Trávníček
Pavel Trávníček
zobrazit profil Berenika Kohoutová
Berenika Kohoutová
zobrazit profil Šárka Vaculíková
Šárka Vaculíková
zobrazit profil Jaroslav Marvan
Jaroslav Marvan
zobrazit profil Eliška Boušková
Eliška Boušková