Václav Postránecký

Datum narození: 8.9.1943
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Za svůj život ztvárnil Václav Postránecký více jak 150 postav. I herecká asociace ocenila jeho úspěchy, a tak se Cena Thálie roku 1994 konečně „usadila“ i u tohoto herce a dabéra.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve přičichl Václav Postránecký k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i jeho první filmové roličky, například Punťa a čtyřlístek. Vyzkoušel si také, jaké to je stát se jevištním technikem libereckého divadla.

V 60. letech už Václav Postránecký působil jako opravdový herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové, nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Nyní je více než 30 let věrný činohrám Národního divadla – Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora, Být či nebýt, aj.

70. léta prožil Václav Postránecký ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy, Motiv pro vraždu,…

Mladší diváci si ho budou pamatovat především z filmů S Tebou mě baví svět, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule či ze seriálu Doktoři z počátků.

To, že je pro něj důležitá práce s hlasem, dokazuje svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. V roce 2005 přibyla na poličku herce Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji. Navíc Václav Postránecký moderuje zábavné televizní pořady, je pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

Manželku, tanečnici Helenu Postráneckou, si vzal za manželku před více než 50 lety a mají spolu i dvě děti – syna Viléma a dceru Lucii.

 

Články o celebritě

Pohřeb »Máničky« Heleny Štáchové (†72): Záplava věnců, davy lidí a velká jména Pohřeb »Máničky« Heleny Štáchové (†72): Záplava věnců, davy lidí a velká jména Minulou středu zemřela herečka, dabérka, režisérka a ředitelka Divadla Spejbla a… číst článek
Pohřeb režiséra Mišky: Rozloučit se přišla i nemocná Divíšková Pohřeb režiséra Mišky: Rozloučit se přišla i nemocná Divíšková Pohřeb Rytíře české kultury, režiséra Františka Mišky (†97), si… číst článek
Pohřeb režiséra Františka Mišky (†97): Býval jen veselý, nebo nas*aný, vzpomíná Josef Zíma Pohřeb režiséra Františka Mišky (†97): Býval jen veselý, nebo nas*aný, vzpomíná Josef Zíma Rodina a rovněž bývalí kolegové z Městských divadel pražských se rozloučili s režisérem Františkem… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jan Budař
Jan Budař
zobrazit profil Sabina Laurinová
Sabina Laurinová
zobrazit profil Anna Remková
Anna Remková
zobrazit profil Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
zobrazit profil Adam Sandler
Adam Sandler
zobrazit profil Roman Štabrňák
Roman Štabrňák
zobrazit profil Jiřina Švorcová
Jiřina Švorcová
zobrazit profil Jeremy Renner
Jeremy Renner