Václav Postránecký

Datum narození: 8.9.1943
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Za svůj život ztvárnil Václav Postránecký více jak 150 postav. I herecká asociace ocenila jeho úspěchy, a tak se Cena Thálie roku 1994 konečně „usadila“ i u tohoto herce a dabéra.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve přičichl Václav Postránecký k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i jeho první filmové roličky, například Punťa a čtyřlístek. Vyzkoušel si také, jaké to je stát se jevištním technikem libereckého divadla.

V 60. letech už Václav Postránecký působil jako opravdový herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové, nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Nyní je více než 30 let věrný činohrám Národního divadla – Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora, Být či nebýt, aj.

70. léta prožil Václav Postránecký ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy, Motiv pro vraždu,…

Mladší diváci si ho budou pamatovat především z filmů S Tebou mě baví svět, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule či ze seriálu Doktoři z počátků.

To, že je pro něj důležitá práce s hlasem, dokazuje svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. V roce 2005 přibyla na poličku herce Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji. Navíc Václav Postránecký moderuje zábavné televizní pořady, je pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

Manželku, tanečnici Helenu Postráneckou, si vzal za manželku před více než 50 lety a mají spolu i dvě děti – syna Viléma a dceru Lucii.

 

Články o celebritě

Chyby v komedii S tebou mě baví svět: Tohle se filmařům nepovedlo! Chyby v komedii S tebou mě baví svět: Tohle se filmařům nepovedlo! První klapka a hned první chyba. Představitelka Dášenky si totiž první natáčecí den zlomila ruku,… číst článek
Hvězda S tebou mě baví svět po 35 letech: Postráneckého poznáte podle hrníčku! Hvězda S tebou mě baví svět po 35 letech: Postráneckého poznáte podle hrníčku! Kulicha vyměnil za klobouk, trochu se zakulatil, ale úsměv a zvyky má Václav Postránecký (74) pořád… číst článek
Herecká asociace má nového prezidenta: Hromada skončil kvůli zdraví Herecká asociace má nového prezidenta: Hromada skončil kvůli zdraví Režisér, scenárista a herec Ondřej Kepka (48) povede Hereckou asociaci, a to do konání řádné valné… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Pavel Trávníček
Pavel Trávníček
zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka
zobrazit profil Martina Menšíková
Martina Menšíková
zobrazit profil Tomáš Vorel ml.
Tomáš Vorel ml.
zobrazit profil Miroslav Hruška
Miroslav Hruška
zobrazit profil Brandon Lee
Brandon Lee
zobrazit profil Andrea Černá
Andrea Černá
zobrazit profil Zuzana Slavíková
Zuzana Slavíková