Václav Postránecký

Datum narození: 8.9.1943
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Za svůj život ztvárnil Václav Postránecký více jak 150 postav. I herecká asociace ocenila jeho úspěchy, a tak se Cena Thálie roku 1994 konečně „usadila“ i u tohoto herce a dabéra.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve přičichl Václav Postránecký k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i jeho první filmové roličky, například Punťa a čtyřlístek. Vyzkoušel si také, jaké to je stát se jevištním technikem libereckého divadla.

V 60. letech už Václav Postránecký působil jako opravdový herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové, nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Nyní je více než 30 let věrný činohrám Národního divadla – Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora, Být či nebýt, aj.

70. léta prožil Václav Postránecký ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy, Motiv pro vraždu,…

Mladší diváci si ho budou pamatovat především z filmů S Tebou mě baví svět, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule či ze seriálu Doktoři z počátků.

To, že je pro něj důležitá práce s hlasem, dokazuje svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. V roce 2005 přibyla na poličku herce Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji. Navíc Václav Postránecký moderuje zábavné televizní pořady, je pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

Manželku, tanečnici Helenu Postráneckou, si vzal za manželku před více než 50 lety a mají spolu i dvě děti – syna Viléma a dceru Lucii.

 

Články o celebritě

Nemocný Václav Postránecký (74): Zrušil účast na svém křtu Nemocný Václav Postránecký (74): Zrušil účast na svém křtu Měl slavnostně pokřtít knižní podobu Receptáře Prima nápadů, ale musel to vzdát. Václava Postráneckého… číst článek
Vážně nemocný Postránecký: Zrušil křest, kde měl být hlavní hvězdou! Kvůli zdraví? Vážně nemocný Postránecký: Zrušil křest, kde měl být hlavní hvězdou! Kvůli zdraví? Jen před pár dny Václav Postránecký (74) vydal prohlášení o tom, že bojuje s vážným onemocněním.… číst článek
Léčba prací: I přes vážnou nemoc bude Václav Postránecký (74) dál natáčet Léčba prací: I přes vážnou nemoc bude Václav Postránecký (74) dál natáčet Postavil se k tomu jako chlap! Václav Postránecký (74) se rozhodl, že se nemoci postaví tím, co dělá… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Juraj Hrčka
Juraj Hrčka
zobrazit profil Michele  Mercier
Michele Mercier
zobrazit profil Sabina Králová
Sabina Králová
zobrazit profil Boris Hybner
Boris Hybner
zobrazit profil Leoš  Noha
Leoš Noha
zobrazit profil Jamie Dornan
Jamie Dornan
zobrazit profil Jaroslav Marvan
Jaroslav Marvan
zobrazit profil Arley Jover
Arley Jover