Václav Postránecký

Datum narození: 8.9.1943
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Za svůj život ztvárnil Václav Postránecký více jak 150 postav. I herecká asociace ocenila jeho úspěchy, a tak se Cena Thálie roku 1994 konečně „usadila“ i u tohoto herce a dabéra.

Klíč k prolomení brány úspěchu nenašel při zámečnickém učení, jak se možná domníval, ale až jako divadelní ochotník. Nejprve přičichl Václav Postránecký k rozhlasovým hrám (byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru), poté přišly i jeho první filmové roličky, například Punťa a čtyřlístek. Vyzkoušel si také, jaké to je stát se jevištním technikem libereckého divadla.

V 60. letech už Václav Postránecký působil jako opravdový herec. Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti se chopil role Petra v Deníku Anny Frankové, nebo Hájmána ve hře Antigona a ti druzí. Nyní je více než 30 let věrný činohrám Národního divadla – Naši furianti, Král Lear, Idiot, Romeo a Julie, Ze života hmyzu, Čaj pana senátora, Být či nebýt, aj.

70. léta prožil Václav Postránecký ve znamení kriminálních rolí. Dráze zločinu věnoval pozornost ve filmech Po stopách krve, Poselství zlatého Buddhy, Motiv pro vraždu,…

Mladší diváci si ho budou pamatovat především z filmů S Tebou mě baví svět, Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh, Rock podvraťáků, Bobule či ze seriálu Doktoři z počátků.

To, že je pro něj důležitá práce s hlasem, dokazuje svou spoluprací s Českým rozhlasem i dabováním třeba Antonyho Hopkinse nebo Dustina Hoffmana. V roce 2005 přibyla na poličku herce Cena Františka Filipovského za dabing filmu Zločin v ráji. Navíc Václav Postránecký moderuje zábavné televizní pořady, je pedagogem na FAMU a prezidentem Herecké asociace.

Manželku, tanečnici Helenu Postráneckou, si vzal za manželku před více než 50 lety a mají spolu i dvě děti – syna Viléma a dceru Lucii.

 

Články o celebritě

Pohřeb Květy Fialové (†88): Výbuchy smíchu nad bílou rakví! Pohřeb Květy Fialové (†88): Výbuchy smíchu nad bílou rakví! Poslední rozloučení s legendární herečkou Květou Fialovou (†88) začalo ve čtvrtek… číst článek
Postránecký bere prášky na ředění krve! O zdraví přišel kvůli stěhování Postránecký bere prášky na ředění krve! O zdraví přišel kvůli stěhování Moderátor pořadu Váš prima receptář Václav Postránecký (73) má vážné zdravotní problémy. Trpí prý… číst článek
Herec Václav Postránecký (73): Zákeřná nemoc žil! Herec Václav Postránecký (73): Zákeřná nemoc žil! Stačil jeden neopatrný pohyb a následky si Václav Postránecký (73) nese sebou už několik let. Oblíbený… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Kamila Kikinčuková
Kamila Kikinčuková
zobrazit profil Stanislav Zindulka
Stanislav Zindulka
zobrazit profil Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer
zobrazit profil Jason Statham
Jason Statham
zobrazit profil Vlastimil Harapes
Vlastimil Harapes
zobrazit profil Sandra Nováková
Sandra Nováková
zobrazit profil Simona Postlerová
Simona Postlerová