Vítězslav Jandák

Datum narození: 3.8.1947
Místo narození: Praha
Profese: politik, herec
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

V minulosti herec, dnes aktivní politik, to je Vítězslav Jandák, kterému se v politice daří a divadelní prkna opustil úplně.

Rodilý Pražák Vítězslav Jandák se po vystudování všeobecné střední školy vydal na dráhu herce. Svá studentská léta začínal na brněnské FAMU. Po roce studia ale přestoupil na DAMU, kterou v roce 1970 absolvoval.

Už od roku 1969 hraje v Divadle na zábradlí, kde byl do roku 1977. Od téhož roku nastupuje do Filmového studia Barrandov (jak sám řekl: „Divadlo mě nikdy nelákalo."), kde působil do roku 1992. Za svou kariéru stihl Vítězslav Jandák natočit řadu filmů. Pamatovat si ho můžeme z veleúspěšné pohádky Tři oříšky pro Popelku, kde si zahrál po boku Libuše Šafránkové a Pavla Trávníčka, nebo z filmové klasiky jako jsou Láska z pasáže s Lukášem Vaculíkem, Černí baroni (kde si zahráli například herci jako Pavel Landovský, Bronislav Poloczek, Jiří Schmitzer, Václav Postránecký nebo Miroslav Donutil), Arabela a další. Zahrál si také v seriálu Velké sedlo, na kterém se dramaturgicky podílel jeho nynější politický kolega Lubomír Zaorálek.

Vítězslav Jandák vyměnil po roce 1989 postupně herectví za politiku, zkoušel to v různých stranách, dokonce jako Sládkův republikán, pak také v KDU-ČSL či ODS, až zakotvil v ČSSD. Nejprve byl členem zastupitelstva hlavního města Prahy (1990-1992) a pak dokonce radním pro kulturu (1993-1994). 

Ve vládě Jiřího Paroubka zasedl v roce 2005 ještě jako nestraník do křesla ministra kultury. Paroubkovi se odvděčil tak, že se mu v roce 2007 na březnovém sjezdu strany pokusil sbalit jeho vyvolenou Petru Kováčovou jen pár měsíců před svatbou (teprve v září se pak stala Petrou Paroubkovou). Bodrý a prostořeký tlouštík (např. zákaz prodeje alkoholu ve sněmovně nazval buzerací) byl svého času hodnocen veřejností jako nejpopulárnější politik, takže ho ČSSD stavěla do voleb a Vítězslav Jandák svůj poslanecký mandát skutečně opakovaně obhájil.

Jeho manželka Zdena mu dala dvě děti. Dcera Jana, která mu dala dva vnuky Kryštůfka a Maxmiliána, pracuje v bankovním sektoru a vzala si o pět let staršího kolegu z branže, s nímž se poznala na golfu. Vzali se na zámku Zbiroh.

 

Články o celebritě

Léto politiků: Babiš volí Itálii, Kalousek Krétu, Okamura Mácháč. A jiní? Léto politiků: Babiš volí Itálii, Kalousek Krétu, Okamura Mácháč. A jiní? Loni to byla samá Palm „bíč“, Miami „bíč“, letos raději Třebíč? Vymění čeští politici po teroristických… číst článek
Klaus slavil 75 let. Přáli mu Langer, Bém či Genzer, zazpívali Brichta a Bílá Klaus slavil 75 let. Přáli mu Langer, Bém či Genzer, zazpívali Brichta a Bílá Pod širým nebem a u svých oblíbených kurtů oslavil exprezident Václav Klaus 75. narozeniny. Přes… číst článek
Smrdí mi i voňavky a nechci je zakazovat, cupoval poslanec zákaz kouření Smrdí mi i voňavky a nechci je zakazovat, cupoval poslanec zákaz kouření Poslaneckou sněmovnu ve středu opět zpestřila diskuse o zákazu kouření v restauracích. Poslanci sice… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Radim Babinec
Radim Babinec
zobrazit profil Petr Robejšek
Petr Robejšek
zobrazit profil Miroslav Antl
Miroslav Antl
zobrazit profil Zdeněk Geist
Zdeněk Geist
zobrazit profil Antonín Baudyš
Antonín Baudyš
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek

Nejnovější profily celebrit