Colin Firth

Datum narození: 10. 9. 1960
Místo narození: Grayshott, Anglie
Výška: 187 cm
Profese: herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Colin Firth je gentleman a sympaťák. To ví každý. I Bridget Jones. Za svůj šarm ve filmu Králova řeč dokonce sklidil i Oscara.

Colin Firth se už jako dítě celkem dost nacestoval. Své první roky života strávil v Nigérii, kde jeho otec, profesor historie byl pracovně vázán. V roce 1971 se rodina přesunula do Ameriky a v osmnácti letech, pevně rozhodnutý stát se hercem, vrhl se své kariéře vsříc do Londýna, kde v letech 1980 – 83 studoval na prestižním Drama Center London.

Přes těžké začátky se mu ale podařilo prorazit a při zaznění jména Colin Firth si ho už automaticky spojujeme s jeho nejslavnějšími filmovými rolemi ve filmech Pýcha a Předsudek, Zamilovaný Shakespeare, Anglický pacient, Láska nebeská s Hugh Grantem a Keirou Knightly, Deník Bridget Jones s Reneé Zelweger nebo Valmont,  režírovaný naším Milošem Formanem.

Za Královu řeč dostal Oscara i Zlatý glóbus

Colin Firth má za sebou už více než šest desítek filmů, ale teprve v roce 2011 se mu dostalo toho největšího možného ocenění. Drama Králova řeč o přátelství krále Jiřího VI. s  jeho logopedem dostalo celkem 12 nominací na Oscara a z toho čtyři byly proměněny. Colin Firth tak vlastní Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a zárověň za stejný film i Zlatý glóbus a cenu BAFTA.

I když ve filmu často svým šarmem omámí kdejakou ženu, ve skutečném životě Colina Firtha byly doposud jen dvě. S první, Meg Tilly, se rozvedl a nyní žije s druhou manželkou, italskou režisérkou Liviou Giuggioli. Celkem má tři syny a žije střídavě v Anglii a Itálii. Plynně tak hovoří nejen anglicky, ale i italsky.

 

Články o celebritě

Vánoční komedie Láska nebeská: Hvězdy před 18 lety a dnes! Vánoční komedie Láska nebeská: Hvězdy před 18 lety a dnes! Romantická komedie Láska nebeská se zařadila mezi filmové počiny neodmyslitelně patřící k vánočním s... číst článek
Psychiatrie i hrozby upálením! Co vyvedla problematická hvězda nyní? Psychiatrie i hrozby upálením! Co vyvedla problematická hvězda nyní? Ufff, tak tohle je trochu moc! Herečka Amanda Bynesová (33), která si svými opileckými skandály a ne... číst článek
Prachařovi napodruhé, Jágr i Adele! Drsné rozchody hvězd v roce 2019 Prachařovi napodruhé, Jágr i Adele! Drsné rozchody hvězd v roce 2019 Něco začíná a něco končí! A nejinak je tomu i v partnerských vztazích. Zatímco pro někoho byl rok 20... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Adam Vacula
Adam Vacula
zobrazit profil Petr Svojtka
Petr Svojtka
zobrazit profil Tomáš  Materna
Tomáš Materna
zobrazit profil Robert Jašków
Robert Jašków
zobrazit profil John Travolta
John Travolta
zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Jiří Dlouhý
Jiří Dlouhý