Colin Firth | Celebwiki.cz

Colin Firth

Datum narození: 10.9.1960
Místo narození: Grayshott, Anglie
Výška: 187 cm
Profese: herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Britský herec Colin Firth je gentleman a sympaťák. To ví každý. I Bridget Jones. Za svůj šarm ve filmu Králova řeč dokonce sklidil i Oscara.

Colin Firth se už jako dítě celkem dost nacestoval. Své první roky života strávil v Nigérii, kde jeho otec, profesor historie byl pracovně vázán. V roce 1971 se rodina přesunula do Ameriky a v osmnácti letech, pevně rozhodnutý stát se hercem, vrhl se své kariéře vsříc do Londýna, kde v letech 1980 – 83 studoval na prestižním Drama Center London.

Přes těžké začátky se mu ale podařilo prorazit a při zaznění jména Colin Firth si ho už automaticky spojujeme s jeho nejslavnějšími filmovými rolemi ve filmech Pýcha a Předsudek, Zamilovaný Shakespeare, Anglický pacient, Láska nebeská s Hugh Grantem a Keirou Knightly, Deník Bridget Jones s Reneé Zelweger nebo Valmont,  režírovaný naším Milošem Formanem.

Colin Firth má za sebou už více než šest desítek filmů, ale teprve v roce 2011 se mu dostalo toho největšího možného ocenění. Drama Králova řeč o přátelství krále Jiřího VI. s  jeho logopedem dostalo celkem 12 nominací na Oscara a z toho čtyři byly proměněny. Colin Firth tak vlastní Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a zárověň za stejný film i Zlatý glóbus a cenu BAFTA.

I když ve filmu často svým šarmem omámí kdejakou ženu, ve skutečném životě Colina Firtha byly doposud jen dvě. S první, Meg Tilly, se rozvedl a nyní žije s druhou manželkou, italskou režisérkou Liviou Giuggioli. Celkem má tři syny a žije střídavě v Anglii a Itálii. Plynně tak hovoří nejen anglicky, ale i italsky.

 

Články o celebritě

Chyby ve filmu Láska nebeská: Tyhle záběry se vážně nepovedly! Chyby ve filmu Láska nebeská: Tyhle záběry se vážně nepovedly! Komedie Láska nebeská neodmyslitelně patří k vánoční klasice, kterou většina filmových fanoušků zná… číst článek
Colin Firth: Konec lásky nebeské! Podvedla ho manželka! Colin Firth: Konec lásky nebeské! Podvedla ho manželka! Patřili k nejstabilnějším párům šoubyznysu, a tak není divu, že oznámení konce manželství herce Colina… číst článek
Odtajněno! Televizní program pro letošní Vánoce! Přehledně v Blesk tv MAGAZÍNU Odtajněno! Televizní program pro letošní Vánoce! Přehledně v Blesk tv MAGAZÍNU V pátek 23. listopadu si budete moct pořídit speciální Blesk TV magazín a v něm, kromě mnoha zajímavých… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Meryl Streep
Meryl Streep
zobrazit profil Julie Gayet
Julie Gayet
zobrazit profil Tomáš Pavelka
Tomáš Pavelka
zobrazit profil Vin Diesel
Vin Diesel
zobrazit profil Morgan Freeman
Morgan Freeman
zobrazit profil Miloš Kopecký
Miloš Kopecký
zobrazit profil Irena Máchová
Irena Máchová
zobrazit profil Jan Potměšil
Jan Potměšil