Colin Firth

Datum narození: 10. 9. 1960
Místo narození: Grayshott, Anglie
Výška: 187 cm
Profese: herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Colin Firth je gentleman a sympaťák. To ví každý. I Bridget Jones. Za svůj šarm ve filmu Králova řeč dokonce sklidil i Oscara.

Colin Firth se už jako dítě celkem dost nacestoval. Své první roky života strávil v Nigérii, kde jeho otec, profesor historie byl pracovně vázán. V roce 1971 se rodina přesunula do Ameriky a v osmnácti letech, pevně rozhodnutý stát se hercem, vrhl se své kariéře vsříc do Londýna, kde v letech 1980 – 83 studoval na prestižním Drama Center London.

Přes těžké začátky se mu ale podařilo prorazit a při zaznění jména Colin Firth si ho už automaticky spojujeme s jeho nejslavnějšími filmovými rolemi ve filmech Pýcha a Předsudek, Zamilovaný Shakespeare, Anglický pacient, Láska nebeská s Hugh Grantem a Keirou Knightly, Deník Bridget Jones s Reneé Zelweger nebo Valmont,  režírovaný naším Milošem Formanem.

Za Královu řeč dostal Oscara i Zlatý glóbus

Colin Firth má za sebou už více než šest desítek filmů, ale teprve v roce 2011 se mu dostalo toho největšího možného ocenění. Drama Králova řeč o přátelství krále Jiřího VI. s  jeho logopedem dostalo celkem 12 nominací na Oscara a z toho čtyři byly proměněny. Colin Firth tak vlastní Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a zárověň za stejný film i Zlatý glóbus a cenu BAFTA.

I když ve filmu často svým šarmem omámí kdejakou ženu, ve skutečném životě Colina Firtha byly doposud jen dvě. S první, Meg Tilly, se rozvedl a nyní žije s druhou manželkou, italskou režisérkou Liviou Giuggioli. Celkem má tři syny a žije střídavě v Anglii a Itálii. Plynně tak hovoří nejen anglicky, ale i italsky.

 

Články o celebritě

Policie hledá slavného dabéra Pantůčka (55): Naposledy zavolal synovi… Je to už devět dnů! Policie hledá slavného dabéra Pantůčka (55): Naposledy zavolal synovi… Je to už devět dnů! Od úterního večera je v hledáčku policie ČR známý dabér Zbyšek Pantůček (55). Po pohřešovaném muži b... číst článek
Zas*ané dárky a zku*vené plýtvání papírem: Které celebrity nenávidí Vánoce? Zas*ané dárky a zku*vené plýtvání papírem: Které celebrity nenávidí Vánoce? Vánoce jsou snad nejoblíbenějšími svátky na světě. Kdo by nezatoužil alespoň jednou do roka po chvíl... číst článek
Colin Firth poprvé vyvedl novou lásku: Po rozvodu s nevěrnou manželkou konečně září štěstím! Colin Firth poprvé vyvedl novou lásku: Po rozvodu s nevěrnou manželkou konečně září štěstím! Herec Clin Firth (62) a jeho nová láska mají za sebou premiéru na červeném koberci! Scénáristka Magg... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tati Gabrielle
Tati Gabrielle
zobrazit profil Kristína Greppelová
Kristína Greppelová
zobrazit profil Tomáš Vorel ml.
Tomáš Vorel ml.
zobrazit profil Milla Jovovich
Milla Jovovich
zobrazit profil Valentina Bellè
Valentina Bellè
zobrazit profil Miroslav Vladyka
Miroslav Vladyka
zobrazit profil Berenika Suchánková
Berenika Suchánková
zobrazit profil Anna-Marie Valentová
Anna-Marie Valentová