Jiří Vondráček | Celebwiki.cz

Jiří Vondráček

Datum narození: 7. 1. 1951
Místo narození: Chrudim
Profese: skladatel, zpěvák a herec

Související celebrity

Životopis

Hudebník Jiří Vondráček je otcem herečky a zpěvačky Lucie Vondráčkové a bratrem dlouholeté české popové star Heleny Vondráčkové.

Skladatel, muzikant a režisér Jiří Vondráček vystudoval herectví na pražské DAMU, ale dal přednost muzice; také si proto doplnil vzdělání na Lidové akademii o obor skladba-dirigování. Se svou manželkou Hanou Sorrosovou vytvořili zázemí pro dceru Lucii Vondráčkovou, která se díky nim stala hvězdou, podobně jako její velmi úspěšná teta Helena Vondráčková.

JIŘÍ VONDRÁČEK - NEMOC I SE PSEM

Na rozdíl od své sestry, na níž mířily kamery, Jiří Vondráček měl jiné priority. Dal přednost práci režiséra. Na tomto postu se podílel na muzikálu Starci na chmelu (2001).

Vzhledem k tomu, že jeho vztahy s Helenou nebyly vždycky zrovna idylické (zvlášť pak po jejím sňatku s Martinem Michalem), věnoval se také kariéře jiných muzikantů. Psal pro Lenku Filipovou a Vladimíra Mertu, poté i pro Václava Neckáře nebo Jitku Zelenkovou. Pomohl začínající Lucii Bílé. Ve svém Hyde parku dával prostor hudebníkům a skupinám všech žánrů. Jedním z jeho největších hitů byla skladba Máš chuť majoránky(1977) v podání „českého Elvise“ Karla Zicha.

V počátcích své kariéry se Jiří Vondráček věnoval i profesi, již vystudoval jako první, tedy herectví. V roce 1969 si zahrál jednu z hlavních rolí spolu s Vladimírem Menšíkem v komedii Panenství a kriminál. Vedle půvabné Nadi Konvalinkové si zahrál hlavní mužskou postavu v pohádkovém muzikálu O Honzovi a Barušce (1977) režiséra Jiřího Adamce. Až do roku 1990 ztvárnil ve filmech jen menší role. Do popředí titulků se dostal ve zmíněném roce v komedii V žáru královské lásky (zde hráli mj. Ivana Chýlková, Vilém Čok, Bolek Polívka, Jiří Bartoška, Josef Abrhám, Pavel Landovský). Objevil se i v seriálech My z konce světa, Malý pitaval z velkého města a Čapkovy kapsy.

S manželkou Hanou Sorrosovou (narozena 1958), která absolvovala filozofickou fakultu, ale známou se stala především jako textařka (psala pro Lucii a Helenu Vondráčkovou a řadu dalších zpěváků), měl Jiří Vondráček již zmíněnou dceru Lucii a také syna Davida. Úspěšná zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková se vdala za hokejistu Tomáše Plekance.

Na české hudební scéně působí ještě další talentovaný muzikant a herec, jmenoec zmíněného klanu, Petr Vondráček. Ten však s nimi není nijak pokrevně zpřízněn.

 

Články o celebritě

Táta dostal čočku, moc mluví! Vondráčková otevřeně o rozvodu s Plekancem Táta dostal čočku, moc mluví! Vondráčková otevřeně o rozvodu s Plekancem Jméno Lucie Vondráčkové (39) je nyní nejčastěji skloňováno v souvislosti s jejím rozvodem s hokejist... číst článek
Studená sprcha pro Vondráčkovou: Nejzásadnější krok Plekance a Šafářové! Studená sprcha pro Vondráčkovou: Nejzásadnější krok Plekance a Šafářové! Lucie Vondráčková musí jen zírat. Její zanedlouho už bývalý manžel udělal další vážný krok s jeho no... číst článek
Lucie Vondráčková je v Česku: Přiletěla bez dětí, jen s dvěma kufry Lucie Vondráčková je v Česku: Přiletěla bez dětí, jen s dvěma kufry Po osmi v letech v Kanadě je zpěvačka Lucie Vondáčková (39) zpátky v Česku! Přiletěla pravidelnou li... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Zdeněk Merta
Zdeněk Merta
zobrazit profil Kristina Barta
Kristina Barta
zobrazit profil Daddy Yankee
Daddy Yankee
zobrazit profil Šimon Ornest
Šimon Ornest
zobrazit profil Janis Sidovský
Janis Sidovský
zobrazit profil Vlasta Redl
Vlasta Redl
zobrazit profil Aleš Lehký
Aleš Lehký
zobrazit profil Vladivojna La Chia
Vladivojna La Chia