Jiří Vondráček

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chrudim
Profese: skladatel, zpěvák a herec

Související celebrity

Životopis

Hudebník Jiří Vondráček je otcem herečky a zpěvačky Lucie Vondráčkové a bratrem dlouholeté české popové star Heleny Vondráčkové.

Skladatel, muzikant a režisér Jiří Vondráček vystudoval herectví na pražské DAMU, ale dal přednost muzice; také si proto doplnil vzdělání na Lidové akademii o obor skladba-dirigování. Se svou manželkou Hanou Sorrosovou vytvořili zázemí pro dceru Lucii Vondráčkovou, která se díky nim stala hvězdou, podobně jako její velmi úspěšná teta Helena Vondráčková.

JIŘÍ VONDRÁČEK - NEMOC I SE PSEM

Na rozdíl od své sestry, na níž mířily kamery, Jiří Vondráček měl jiné priority. Dal přednost práci režiséra. Na tomto postu se podílel na muzikálu Starci na chmelu (2001).

Vzhledem k tomu, že jeho vztahy s Helenou nebyly vždycky zrovna idylické (zvlášť pak po jejím sňatku s Martinem Michalem), věnoval se také kariéře jiných muzikantů. Psal pro Lenku Filipovou a Vladimíra Mertu, poté i pro Václava Neckáře nebo Jitku Zelenkovou. Pomohl začínající Lucii Bílé. Ve svém Hyde parku dával prostor hudebníkům a skupinám všech žánrů. Jedním z jeho největších hitů byla skladba Máš chuť majoránky(1977) v podání „českého Elvise“ Karla Zicha.

V počátcích své kariéry se Jiří Vondráček věnoval i profesi, již vystudoval jako první, tedy herectví. V roce 1969 si zahrál jednu z hlavních rolí spolu s Vladimírem Menšíkem v komedii Panenství a kriminál. Vedle půvabné Nadi Konvalinkové si zahrál hlavní mužskou postavu v pohádkovém muzikálu O Honzovi a Barušce (1977) režiséra Jiřího Adamce. Až do roku 1990 ztvárnil ve filmech jen menší role. Do popředí titulků se dostal ve zmíněném roce v komedii V žáru královské lásky (zde hráli mj. Ivana Chýlková, Vilém Čok, Bolek Polívka, Jiří Bartoška, Josef Abrhám, Pavel Landovský). Objevil se i v seriálech My z konce světa, Malý pitaval z velkého města a Čapkovy kapsy.

S manželkou Hanou Sorrosovou (narozena 1958), která absolvovala filozofickou fakultu, ale známou se stala především jako textařka (psala pro Lucii a Helenu Vondráčkovou a řadu dalších zpěváků), měl Jiří Vondráček již zmíněnou dceru Lucii a také syna Davida. Úspěšná zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková se vdala za hokejistu Tomáše Plekance.

Na české hudební scéně působí ještě další talentovaný muzikant a herec, jmenoec zmíněného klanu, Petr Vondráček. Ten však s nimi není nijak pokrevně zpřízněn.

 

Články o celebritě

Lucie Vondráčková: Trapas nezachránili ani rodiče! Lucie Vondráčková: Trapas nezachránili ani rodiče! Světová premiéra skončila fiaskem! Nejenže chyběla hlavní hvězda filmu Beyond Her Lens (Mimo objektiv)… číst článek
Premiéra filmu bez hlavní hvězdy Lucie Vondráčkové: Kino zelo prázdnotou! Premiéra filmu bez hlavní hvězdy Lucie Vondráčkové: Kino zelo prázdnotou! Světová premiéra skončila fiaskem! Nejenže chyběla hlavní hvězda filmu Beyond Her Lens (Mimo objektiv)… číst článek
Další rána pro Lucii Vondráčkovou: Truchlí celá rodina! Další rána pro Lucii Vondráčkovou: Truchlí celá rodina! Nejen že Lucie Vondráčková musí řešit rozvod s hokejistou Tomášem Plekancem, konec jeho kariéry v… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Luis Fonsi
Luis Fonsi
zobrazit profil Lukáš Bundil
Lukáš Bundil
zobrazit profil Michal Pavlíček
Michal Pavlíček
zobrazit profil Miroslav Barabáš
Miroslav Barabáš
zobrazit profil Avicii (Tim Bergling)
Avicii (Tim Bergling)
zobrazit profil Ricky Martin
Ricky Martin
zobrazit profil Zdeněk Hrášek
Zdeněk Hrášek