Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

Politolog Jágr v Blesku: Babiš to s billboardy přehnal. A co očekává od vítěze voleb? Politolog Jágr v Blesku: Babiš to s billboardy přehnal. A co očekává od vítěze voleb? Dnes se ve 14:00 hodin uzavřely volební místnosti a druhé kolo prezidentských voleb je tak u konce, ... číst článek
Volební účast očima politologů: Jak vysokou čekají, co hraje do karet Babišovi a co Pavlovi? Volební účast očima politologů: Jak vysokou čekají, co hraje do karet Babišovi a co Pavlovi? Těsně před druhým kolem prezidentské volby se oba finalisté v boji o Hrad snažili co nejvíce mobiliz... číst článek
Bouřlivé reakce na Babišova slova o NATO: Hanba, čílí se kritici. Šéf ANO mluví o pasti a provokaci Bouřlivé reakce na Babišova slova o NATO: Hanba, čílí se kritici. Šéf ANO mluví o pasti a provokaci Andrej Babiš (ANO) se dopustil v debatě na ČT výroku, který vzbudil nemalou pozornost nejen v Česku.... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Harazin
Petr Harazin
zobrazit profil Petr Kolář
Petr Kolář
zobrazit profil Kateřina Louthanová
Kateřina Louthanová
zobrazit profil Richard Gere
Richard Gere
zobrazit profil Markéta Irglová
Markéta Irglová
zobrazit profil Keanu Reeves
Keanu Reeves
zobrazit profil Jan Vodňanský
Jan Vodňanský
zobrazit profil Zbyněk Miklík
Zbyněk Miklík