Jiří Drahoš fyzikální chemik | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

„Hnus k blití.“ Zeman to schytal za přijetí šéfa KSČM během výročí, Ovčáčka štvou pokrytci „Hnus k blití.“ Zeman to schytal za přijetí šéfa KSČM během výročí, Ovčáčka štvou pokrytci Zatímco si lidé na řadě míst Česka připomínali tento týden 51. výročí vpádu sovětských tanků a 50.… číst článek
Dominik Hašek zváží boj o Hrad, u Drahoše je „ve hře“. Ovčáček nic nevylučuje Dominik Hašek zváží boj o Hrad, u Drahoše je „ve hře“. Ovčáček nic nevylučuje V první volbě Zeman vs. Schwarzenberg. Ve druhé Zeman vs. Drahoš. Dvojnásobný vítěz Miloš Zeman dotřetice… číst článek
„Lhář a křivopřísežník,“ peskuje Kalousek Zemana. Veselý ocenil Hamáčkovu sílu „Lhář a křivopřísežník,“ peskuje Kalousek Zemana. Veselý ocenil Hamáčkovu sílu Podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého páteční jednání v Lánech ukázalo, že Jan Hamáček… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Dušan Uhrin
Dušan Uhrin
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Milan Plodík
Milan Plodík
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo
zobrazit profil Aleš Razým
Aleš Razým
zobrazit profil Princezna Maria-Olympia
Princezna Maria-Olympia
zobrazit profil František Soukup
František Soukup