Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

Zdražení balíčků z Číny opět pozdrženo: Senát novelu vrací kvůli daním pro ČT a rozhlas Zdražení balíčků z Číny opět pozdrženo: Senát novelu vrací kvůli daním pro ČT a rozhlas Senát chce prodloužit širší nároky na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) pro Českou televizi a Čes... číst článek
Ivana Zemanová dnes v tichosti slaví. První dáma se zbrojním pasem a schopností nebýt příliš vidět Ivana Zemanová dnes v tichosti slaví. První dáma se zbrojním pasem a schopností nebýt příliš vidět O dvacet let mladší manželka prezidenta Miloše Zemana není ženou, která by vyhledávala pozornost méd... číst článek
Zdrcující reakce na náhlou smrt Vodňanského (†79): Oplakává ho Boura i slavná žena Petra Skoumala (†76)! Zdrcující reakce na náhlou smrt Vodňanského (†79): Oplakává ho Boura i slavná žena Petra Skoumala (†76)! Smutné ráno pro českou kulturní scénu! Zesnul známý spisovatel, básník, zpěvák, písničkář a humorist... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Kačena
Petr Kačena
zobrazit profil MenT Macák Jan
MenT Macák Jan
zobrazit profil Veronika Kopřivová
Veronika Kopřivová
zobrazit profil Zuzana Kardová
Zuzana Kardová
zobrazit profil Ivan Miloš Havel
Ivan Miloš Havel
zobrazit profil Zdeněk Buštík
Zdeněk Buštík
zobrazit profil Pavol Demitra
Pavol Demitra
zobrazit profil Petr Zámorský
Petr Zámorský