Jiří Drahoš fyzikální chemik | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Fyzikální chemik Jiří Drahoš, dlouholetý předseda Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, se ve volbách 2018 stal senátorem.

Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologická v Praze se Jiří Drahoš roku 1972 vydal na vědeckou dráhu, když nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV (nynější Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky). V letech 1992 až 1995 zastával post zástupce ředitele, poté ústav sedm let šéfoval. Od roku 2005 působil čtyři léta v Akademii věd ČR na postu místopředsedy, posléze ji až do 24. března 2017 řídil.

JIŘÍ DRAHOŠ – ROZHOVOR PRO REFLEX

Roku 1994 Jiří Drahoš získal titul docent na VŠCHT v Praze a pět let nato obhájil doktorát věd. Roku 2003 se stal univerzitním profesorem v oboru chemické inženýrství. Čestný doktorát mu udělila Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Jiří Drahoš má za sebou i zkušenosti ze zahraničí. Působil ve Spolkové republice Německo či na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty, vydal na šest desítek prací v odborných mezinárodních periodikách.

V říjnu 2016 Jiří Drahoš oznámil, že zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta ČR. Koncem března 2017 svá slova potvrdil s tím, že se o tento post hodlá ucházet jako nezávislý, nikoli stranický kandidát. Postoupil do druhého kola voleb 2018, v něchž ho těsnou většinou porazil Miloš Zeman.

Ve volbách 2018 se Jiří Drahoš rozhodl kandidovat na senátora. Získal podporu TOP 09, ODS, hnutí STAN a Strany zelených. Křeslo v horní komoře získal hned v prvním kole, když porazil svou někdejší podřízenou Evu Sykovou, která byla senátorkou za ČSSD.

O JIŘÍM DRAHOŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Drahoš je ženatý. S manželkou Evou má dvě dcery – Radku a Lenku.

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

           

 

Články o celebritě

Zemanovi rivalové se loučili s Fischerovou: Drahoš, Franz a Dienstbier se poklonili Táně Zemanovi rivalové se loučili s Fischerovou: Drahoš, Franz a Dienstbier se poklonili Táně Byla herečkou, divadelní kolegyní Dagmar Havlové, ale také političkou. S Táňou Fischerovou (†72),… číst článek
Zeman ostře vyhrožuje Kuberovi: „U mne skončíš!“ Odporný nátlak, ozval se Topolánek Zeman ostře vyhrožuje Kuberovi: „U mne skončíš!“ Odporný nátlak, ozval se Topolánek Plánováním cesty na Tchaj-wan předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) jedná proti ekonomickým zájmům… číst článek
Moderátorka ČT Witowská nespala kvůli Zemanovi. Proč se cítí jak „bordelmamá“? Moderátorka ČT Witowská nespala kvůli Zemanovi. Proč se cítí jak „bordelmamá“? Za kamarádku má Alexandru Mynářovou, vzhlíží k moderátorské legendě Kamile Moučkové. Světlana Witowská… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Miroslav Matyáš
Miroslav Matyáš
zobrazit profil Klára Spilková
Klára Spilková
zobrazit profil Tomáš Krulich
Tomáš Krulich
zobrazit profil Lucie Vondráčková
Lucie Vondráčková
zobrazit profil Diego Maradona
Diego Maradona
zobrazit profil Martin Doktor
Martin Doktor
zobrazit profil Ester Janečková
Ester Janečková
zobrazit profil Aferdita Dreshaj
Aferdita Dreshaj