Vladimír Drha

Vladimír Drha

Datum narození: 7. 5. 1944
Datum úmrtí: 21. 6. 2017
Místo narození: Praha
Profese: režisér, dokumentarista, scenárista, herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Režisér Vladimír Drha byl výraznou osobností české filmové a televizní tvorby. Uplatnil se i jako dokumentarista a scenárista. Žil v registrovaném partnerství s hercem Filipem Rajmontem.

Do povědomí divácké veřejnosti se Vladimír Drha poprvé zapsal krátkým dokumentem o stoupající hvězdě Karla Gotta s názvem On (1968). Z několika desítek jeho dokumentů jmenujme alespoň celovečerní snímek Velká pardubická koňská opera (1999), s nímž získal Velkou cenu a Cenu za nejlepší dokument na MFF sportovních filmů v Liberci.

VLADIMÍR DRHA PŘIŠEL O PŮLKU OBLIČEJE

Na stříbrném plátně měl Vladimír Drha společně se svými dvěma kolegy debutovat povídkovým dramatem o politických vězních Návštěvy (1970). Ten se však svého uvedení nedočkal. V rámci zásahu normalizačního vedení českého filmu nemohl být dokončen a již natočené materiály byly později zřejmě zničeny.

Přes počáteční nepřízeň komunistického režimu se Vladimíru Drhovi podařilo natočit desítky filmů, také televizních, a pohádek. Často spolupracoval s herečkou Janou Brejchovou. Hlavní roli ztvárnila např. v jeho dramatu Citlivá místa (1987), kde si zahrála se svou dcerou Terezou Brodskou.

Režie i scénáře se Vladimír Drha chopil v dramatu Početí mého mladšího bratra (2000), v němž hráli Jiří Bartoška, Lenka Termerová, Jaroslava Obermaierová, Jitka Ježková či Martha Issová. Snímek získal Zvláštní cenu mezinárodní poroty filmových klubů FICC na Finále Plzeň a byl uveden v hlavní soutěži MFF Moskva.

Posledním filmem Vladimíra Drhy bylo romantické válečné drama Anglické jahody (2008), kam obsadil mj. Viktora Preisse, Pavlu Tomicovou, Ninu Divíškovou a také Filipa Rajmonta, s nímž žil v registrovaném partnerství.

Cizí Vladimíru Drhovi nebyla ani seriálová tvorba. Společně s Jiřím Adamcem natočil úspěšný komediální seriál Nováci (1995). Podílel se také na režii velmi sledovaných Rodinných pout, Velmi křehkých vztahů a Bazénu.

O VLADIMÍRU DRHOVI ČTĚTE ZDE>>

Sám Vladimír Drha se nezdráhal objevit před kamerou. Drobnou roli ztvárnil v podobenství Jaromila Jireše a Milana Kundery Žert (1968), ve své komedii Mezek (1985) nebo též v seriálech, jako jsou Arabela, Dobrodružství kriminalistiky či Přítelkyně z domu smutku.

Zprávu o smrti významného režiséra na sociální síti oznámil jeho partner Filip Rajmont, známý především ze seriálu TV Nova Ulice. Vladimíra Drhu těžce zasáhla zákeřná rakovina. Zemřel 21. června 2017, a to ve svých 73 letech.

 

Články o celebritě

Další Filmaři

zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Martin Kuba
Martin Kuba
zobrazit profil Michal Hogenauer
Michal Hogenauer
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn