Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: herec, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ravensbrück. Tak se jmenoval koncentrační tábor na severu Německa, kam byl mladý hoch převezen půl roku před koncem světové války. Přežil. Vyrostl z něj světoznámý režisér, herec a scénárista Juraj Herz. Dvakrát se oženil a dvakrát se rozvedl.

Jeho film Spalovač mrtvol na motivy groteskní novely Ladislava Fukse byl nominován na Oscara a stal se svého času druhým nejnavštěvovanějším filmem ve Francii.

Po válce vystudoval Herz fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější vůdčí zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze režisérů Kadára a Klose.

Samostatně debutoval Juraj Herz až se snímkem Sběrné surovosti natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol.

Juraj Herz proto přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před revolucí utekl do Spolkové republiky. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

Mezi jeho poslední filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus nebo Českého lva.

Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou – předtím byl ještě dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvaceti letech.

 

Články o celebritě

Režisér Herz (82) má stehy v oku a bojuje s únavou. Najde síly na filmovou roli? Režisér Herz (82) má stehy v oku a bojuje s únavou. Najde síly na filmovou roli? Slavný režisér Juraj Herz (82) má problémy s nalezením producenta svého nově připravovaného filmu.… číst článek
Oběsil svoji ženu a stal se nesmrtelným. Spalovač mrtvol budí strach i v novém provedení Oběsil svoji ženu a stal se nesmrtelným. Spalovač mrtvol budí strach i v novém provedení Nejspíš všichni ho znají díky geniálnímu filmovému podání Rudolfa Hrušínského (†73). „Co kdybych… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Herečka Jana Šulcová slaví 70 Ťukněte si s celebritou! Herečka Jana Šulcová slaví 70 Herečka Jana Šulcová byla sexy symbolem 80. let a patřila k hvězdám českého… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Bára Fišerová
Bára Fišerová
zobrazit profil Luděk Munzar
Luděk Munzar
zobrazit profil Jana Plodková
Jana Plodková
zobrazit profil Martin Kavan
Martin Kavan
zobrazit profil Jana Stryková
Jana Stryková
zobrazit profil Miroslav Etzler
Miroslav Etzler
zobrazit profil James McAvoy
James McAvoy
zobrazit profil Julie Gayet
Julie Gayet

Nejnovější profily celebrit