Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: herec, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ravensbrück. Tak se jmenoval koncentrační tábor na severu Německa, kam byl mladý hoch převezen půl roku před koncem světové války. Přežil. Vyrostl z něj světoznámý režisér, herec a scénárista Juraj Herz. Dvakrát se oženil a dvakrát se rozvedl.

Jeho film Spalovač mrtvol na motivy groteskní novely Ladislava Fukse byl nominován na Oscara a stal se svého času druhým nejnavštěvovanějším filmem ve Francii.

Po válce vystudoval Herz fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější vůdčí zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze režisérů Kadára a Klose.

Samostatně debutoval Juraj Herz až se snímkem Sběrné surovosti natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol.

Juraj Herz proto přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před revolucí utekl do Spolkové republiky. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

Mezi jeho poslední filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus nebo Českého lva.

Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou – předtím byl ještě dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvaceti letech.

 

Články o celebritě

Po rozvodu s Herzem (82) si našla dalšího kmeta: Lásku ke Gottovu textaři tajila roky Po rozvodu s Herzem (82) si našla dalšího kmeta: Lásku ke Gottovu textaři tajila roky Autor hitů Karla Gotta (77) Rosťa Černý (†78) byl velký tajnůstkář. Podařilo se mu utajit dokonce… číst článek
Zahájení Febiofestu: Havlová s ortézou, rozjuchaný Tříska na červeném koberci a kdo další?  Zahájení Febiofestu: Havlová s ortézou, rozjuchaný Tříska na červeném koberci a kdo další? Rozzářené hvězdy na červeném koberci. Kdo na něj vstoupil, ten měl úsměv od ucha k uchu. V Obecním… číst článek
Herz o Spalovači mrtvol: „Komparzisté se báli, abychom je nešoupli do kamen“ Herz o Spalovači mrtvol: „Komparzisté se báli, abychom je nešoupli do kamen“ Letos oslaví už 83. narozeniny. Režisérská legenda Juraj Herz ale přesto neztrácí energii a s nadšením… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marek Němec
Marek Němec
zobrazit profil Scarlett Johansson
Scarlett Johansson
zobrazit profil George Clooney
George Clooney
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup
zobrazit profil Adolf Filip
Adolf Filip
zobrazit profil Svatopluk Skopal
Svatopluk Skopal
zobrazit profil Igor Bareš
Igor Bareš
zobrazit profil Pavel Kikinčuk
Pavel Kikinčuk