Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: režisér, scénárista, herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Režisér Juraj Herz, který mezinárodního uznání a slávy dobyl již roku 1968 svým Spalovačem mrtvol nominovaným na Oscara, se stal držitelem Křišťálového glóbu a Českého lva za umělecký přínos světové kinematografii.

Po válce, jejíž konec prožil v Ravensbrücku, což byl koncentrační tábor na severu Německa, Juraj Herz vystudoval fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze.

JURAJ HERZ - JAK REFLEX A ČTENÁŘI ŘADILI FILMY

Samostatně Juraj Herz debutoval snímkem Sběrné surovosti (1965) natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol (1968), který byl nominován na Oscara.

Juraj Herz, aby mohl dále točit, přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před Sametovou revolucí utekl do Spolkové republiky Německo. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

O JURAJI HERZOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi jeho další slavné filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru Juraj Herz získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus a Českého lva.

Jiří Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou. Slavný režisér byl dvakrát ženatý. Se svou druhou chotí Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvacetiletém manželství.

 

Články o celebritě

Další Filmaři

zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis