Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: herec, režisér
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ravensbrück. Tak se jmenoval koncentrační tábor na severu Německa, kam byl mladý hoch převezen půl roku před koncem světové války. Přežil. Vyrostl z něj světoznámý režisér, herec a scénárista Juraj Herz. Dvakrát se oženil a dvakrát se rozvedl.

Jeho film Spalovač mrtvol na motivy groteskní novely Ladislava Fukse byl nominován na Oscara a stal se svého času druhým nejnavštěvovanějším filmem ve Francii.

Po válce vystudoval Herz fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější vůdčí zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze režisérů Kadára a Klose.

Samostatně debutoval Juraj Herz až se snímkem Sběrné surovosti natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol.

Juraj Herz proto přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před revolucí utekl do Spolkové republiky. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

Mezi jeho poslední filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus nebo Českého lva.

Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou – předtím byl ještě dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvaceti letech.

 

Články o celebritě

Záhadná smrt Jiřího Hrzána (†41): Všechno bylo jinak! Kdo měl prsty v jeho pádu! Záhadná smrt Jiřího Hrzána (†41): Všechno bylo jinak! Kdo měl prsty v jeho pádu! Tak tohle je zvrat! Včera to bylo přesně 36 let, co po tragickém pádu z 18 metrů zemřel slavný herec… číst článek
Ťukněte si s celebritou: Režisér Juraj Herz dnes slaví 82! Ťukněte si s celebritou: Režisér Juraj Herz dnes slaví 82! Narozeniny dnes slaví režisér, scénárista a příležitostný herec Juraj Herz. Přejeme všechno nejlepší,… číst článek
Exmanželka Juraje Herze tajila milence, který nyní zemřel: Byl to známý člověk Exmanželka Juraje Herze tajila milence, který nyní zemřel: Byl to známý člověk Za svůj život kráska z filmu Láska mezi kapkami deště Tereza Pokorná Herzová (56) moc mužů nepotkala.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martina Randová
Martina Randová
zobrazit profil Kevin Spacey
Kevin Spacey
zobrazit profil Igor Orozovič
Igor Orozovič
zobrazit profil Jan Révai
Jan Révai
zobrazit profil Martin Zbrožek
Martin Zbrožek
zobrazit profil Zuzana Bydžovská
Zuzana Bydžovská
zobrazit profil Erdogan Atalay
Erdogan Atalay
zobrazit profil Sofía Vergara
Sofía Vergara

Nejnovější profily celebrit