Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: režisér, herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ravensbrück. Tak se jmenoval koncentrační tábor na severu Německa, kam byl mladý hoch převezen půl roku před koncem světové války. Přežil. Vyrostl z něj světoznámý režisér, herec a scénárista Juraj Herz. Dvakrát se oženil a dvakrát se rozvedl.

Jeho film Spalovač mrtvol na motivy groteskní novely Ladislava Fukse byl nominován na Oscara a stal se svého času druhým nejnavštěvovanějším filmem ve Francii.

Po válce vystudoval Juraj Herz fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější vůdčí zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze.

JURAJ HERZ - JAK REFLEX A ČTENÁŘI ŘADILI FILMY

Samostatně debutoval Juraj Herz až se snímkem Sběrné surovosti natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol.

Juraj Herz proto přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před Sametovou revolucí utekl do Spolkové republiky. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

O JURAJI HERZOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi jeho další slavné filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru Juraj Herz získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus nebo Českého lva.

Jiří Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou – předtím byl ještě dvakrát ženatý. Se svou druhou ženou Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvaceti letech.

 

Články o celebritě

Juraj Herz trpí: Mou nemoc vyřeší jen SMRT! Juraj Herz trpí: Mou nemoc vyřeší jen SMRT! Juraj Herz (82) definitivně skončil. Jako režisér i jako herec. Srdeční fibrilace už mu nedovoluje… číst článek
Juraj Herz trpí: Mou nemoc vyřeší jen SMRT! Juraj Herz trpí: Mou nemoc vyřeší jen SMRT! Juraj Herz (82) definitivně skončil. Jako režisér i jako herec. Srdeční fibrilace už mu nedovoluje… číst článek
Po rozvodu s Herzem (82) si našla dalšího kmeta: Lásku ke Gottovu textaři tajila roky Po rozvodu s Herzem (82) si našla dalšího kmeta: Lásku ke Gottovu textaři tajila roky Autor hitů Karla Gotta (77) Rosťa Černý (†78) byl velký tajnůstkář. Podařilo se mu utajit dokonce… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lubomír Kostelka
Lubomír Kostelka
zobrazit profil Magdaléna Sidonová
Magdaléna Sidonová
zobrazit profil Jaroslava Hanušová
Jaroslava Hanušová
zobrazit profil Hilary  Duff
Hilary Duff
zobrazit profil Uma Thurman
Uma Thurman
zobrazit profil Kateřina Hrachovcová-Herčíková
Kateřina Hrachovcová-Herčíková
zobrazit profil Chuck Norris
Chuck Norris
zobrazit profil Dušan Sitek
Dušan Sitek