Juraj Herz

Datum narození: 4.9.1934
Místo narození: Kezmarok
Profese: režisér, scénárista, herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Režisér Juraj Herz, který mezinárodního uznání a slávy dobyl již roku 1968 svým Spalovačem mrtvol nominovaným na Oscara, se stal držitelem Křišťálového glóbu a Českého lva za umělecký přínos světové kinematografii.

Po válce, jejíž konec prožil v Ravensbrücku, což byl koncentrační tábor na severu Německa, Juraj Herz vystudoval fotografii, po které přešel na loutkařskou fakultu v Praze. Jako herec a režisér působil v divadle Semafor a na Barrandově. Zásadnější zkušenosti ale získal až při práci na filmu Obchod na korze.

JURAJ HERZ - JAK REFLEX A ČTENÁŘI ŘADILI FILMY

Samostatně Juraj Herz debutoval snímkem Sběrné surovosti (1965) natočeným podle předlohy Bohumila Hrabala. Právě různě vybičované surovosti, erotiku, horor, masochismus či schizofrenii vštěpoval i do svých filmů. Z komunistů tím udělal prachsprosté švadleny stříhající do koše jeden režimu nepohodlný záběr za druhým. Vsadil je také do rolí skladníků, když zamykali jeho filmy do pomyslných trezorů. Takový osud měl i Spalovač mrtvol (1968), který byl nominován na Oscara.

Juraj Herz, aby mohl dále točit, přesedlal na silně apolitická témata a pohádky. Zrežíroval například drama Petrolejové lampy, horor Upír z Feratu, mysteriózní Morgianu či pohádku Deváté srdce. Dva roky před Sametovou revolucí utekl do Spolkové republiky Německo. Poté se ale vrátil zpět do vlasti.

O JURAJI HERZOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi jeho další slavné filmy patří například horor T.M.A. nebo film o poválečné situaci českých Němců Habermannův mlýn. Za svou kariéru Juraj Herz získal několik tuzemských i zahraničních ocenění. Za umělecký přínos světové kinematografii obdržel karlovarský Křišťálový glóbus a Českého lva.

Jiří Herz žije s herečkou Martinou Hudečkovou, která je jeho třetí osudovou dámou. Slavný režisér byl dvakrát ženatý. Se svou druhou chotí Terezou Pokornou se rozvedl po třiadvacetiletém manželství.

 

Články o celebritě

Tragický pád Jana Třísky (†80): Milion za smrt! Kdo si pojistil jeho skon? Tragický pád Jana Třísky (†80): Milion za smrt! Kdo si pojistil jeho skon? Získat Jana Třísku (†80) do filmu byla pro každého režiséra vždycky výhra. Nejinak tomu bylo u Jiřího… číst článek
Milion za smrt Třísky (†80): Kdo si pojistil jeho smrt? Milion za smrt Třísky (†80): Kdo si pojistil jeho smrt? Zesnulý herec Jan Tříska v polovině srpna absolvoval rozsáhlou lékařskou prohlídku. Na tu musel vzhledem… číst článek
Režisér Juraj Herz: Tohle dělat nemusel… Režisér Juraj Herz: Tohle dělat nemusel… Režisér Juraj Herz nesnáší přírodu a je také urputně zapřisáhlým ateistou. Kvůli tomu a také kvůli… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák