Jiří Paroubek

Datum narození: 21.8.1952
Přezdívka: Buldozer
Místo narození: Olomouc
Profese: politik, někdejší vysoký funkcionář ČSSD, expremiér
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Někdejší premiér Jiří Paroubek patřil svého času mezi nejvýraznější politiky Česka. Vysloužil si tehdy přezdívku Buldozer. Posléze ale vystoupil z ČSSD a politická hladina se nad ním zavřela.

Do Československé strany socialistické vstoupil Jiří Paroubek už v roce 1970. Po Sametové revoluci 1989 se podílel na obnově ČSSD, kterou později několik let vedl. Ještě předtím v Praze vystudoval Vysokou školu ekonomickou.

JIŘÍ PAROUBEK - VZTAH V DESETI OBRAZECH

Přes deset let pracoval Jiří Paroubek jako hlavní ekonom společnosti Restaurace a jídelny. Po Sametové revoluci 1989 měl podíl v několika firmách. V ČSSD působil jako ústřední tajemník a místopředseda. Post předsedy převzal po Stanislavu Grossovi, který odstoupil kvůli své bytové aféře. Do té doby zastával Jiří Paroubek funkci ministra pro místní rozvoj. Poté vedl rok českou vládu. Za svou nekompromisní zarputilost si vysloužil přezdívku Buldozer.

I přes vyhrané volby nedokázal Jiří Paroubek v roce 2010 sestavit novou vládní koalici. Z funkce předsedy ČSSD proto odstoupil. O rok později založil vlastní stranu Národní socialisté – Levice 21. století.

Jeho politická kariéra je kromě úspěchu, kdy se stal v roce 2005 předsedou vlády i ČSSD jen vlivem okolností, protkána spíše neúspěchy. V roce 1993 se chtěl stát šéfem ČSSD a propadl. V roce 2000 se snažil dostat do Senátu a neprobojoval se ani do druhého kola. V roce 2005 chtěl vést aspoň pražskou ČSSD, spolustraníci ho nechtěli. Kasal se, že bude kandidovat na hlavu státu, vůbec k tomu nedošlo. Když si založil svou stranu LEV 21, nezískal v parlamentních volbách 2013 ani promile hlasů.

Ještě než se stal Jiří Paroubek členem vlády, působil díky opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS jako náměstek primátora hlavního města Prahy, a přihlížel až desetinásobnému předražování investic. Byly organizovány petice za jeho odstup z politických funkcí. Na mítincích se stal terčem vajíčkových útoků.

Jeho největším politickým rivalem býval Mirek Topolánek. Soudil se také s médii, včetně Reflexu, a to za zobrazení v komiksu Zelený Raul. Krom toho se Jiří Paroubek stal předsedou společnosti, která vydávala politický časopis Trend. V roce 2010 založil názorový server Vaše věc. Napsal několik knih.

O JIŘÍM PAROUBKOVI ČTĚTE ZDE>>

Svou první ženu, překladatelku a lektorku Zuzanu Paroubkovou, poznal už při studiích. Žili spolu téměř třicet let. Mají syna Jiřího. Jeho druhá žena, také tlumočnice, Petra Paroubková, byla uchvácena jeho „sexy mozkem“ - alespoň podle jejího slavného výroku. Roku 2007 se vzali a mají spulu dceru Margaritu.

Po téměř destiletém manželství se Petra Paroubková od manžela odstěhovala. A tím mezi nimi vypukla válka.

 

Články o celebritě

Trapný okamžik na oslavě Krampola: Slováček zazdil kamaráda! Kvůli milence a Dádě? Trapný okamžik na oslavě Krampola: Slováček zazdil kamaráda! Kvůli milence a Dádě? Původně to vypadalo, že na oslavě narozenin manželů Jiřího (79) a Hany Krampolových (56), dojde k… číst článek
Hamáček vyslyšel Paroubka: Navrhne ČSSD jeho podporu ve volbách do Senátu Hamáček vyslyšel Paroubka: Navrhne ČSSD jeho podporu ve volbách do Senátu Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhne stranickému předsednictvu, aby schválilo kandidaturu bývalého premiéra… číst článek
Babiš bez důvěry trumfne i Topolánka. 227 dnů po volbách dál brázdí kraje Babiš bez důvěry trumfne i Topolánka. 227 dnů po volbách dál brázdí kraje Ani 227 dní od voleb nemá Česko vládu s důvěrou. Drtivé vítězství hnutí ANO stabilitu nepřineslo… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Dominique Strauss-Khan
Dominique Strauss-Khan
zobrazit profil Marek Ženíšek
Marek Ženíšek
zobrazit profil Vladimír  Remek
Vladimír Remek
zobrazit profil Dalibor Horák
Dalibor Horák
zobrazit profil Martin Kupka
Martin Kupka
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Josef Nétek
Josef Nétek
zobrazit profil Jiří Mihola
Jiří Mihola