Jiří Paroubek

Datum narození: 21.8.1952
Místo narození: Olomouc
Profese: politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Za svou nekompromisní zarputilost si vysloužil přezdívku Buldozer. Expremiér Jiří Paroubek patřil svého času mezi nejvýraznější politiky Česka. Pak ale vystoupil z ČSSD a politická hladina se nad ním zavřela.

Do Československé strany socialistické vstoupil Jiří Paroubek už v roce 1970. Po Sametové revoluci se podílel na obnově ČSSD, kterou později několik let vedl. Ještě předtím v Praze vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Přes deset let pracoval Jiří Paroubek jako hlavní ekonom společnosti Restaurace a jídelny. Po roce 1989 měl pak podíl v několika firmách. V ČSSD působil jako ústřední tajemník a místopředseda. Post předsedy převzal po Stanislavu Grossovi, který odstoupil kvůli své bytové aféře. Do té doby zastával Jiří Paroubek funkci ministra pro místní rozvoj. Poté vedl rok českou vládu.

I přes vyhrané volby nedokázal v roce 2010 politik Jiří Paroubek sestavit novou vládní koalici. Z funkce předsedy ČSSD proto odstoupil. O rok později založil vlastní stranu Národní socialisté – Levice 21. století.

Jeho politická kariéra je kromě úspěchu, kdy se stal v roce 2005 předsedou vlády i ČSSD jen vlivem okolností, protkána spíše neúspěchy. V roce 1993 se chtěl stát šéfem ČSSD a propadl. V roce 2000 se snažil dostat do senátu a neprobojoval se ani do druhého kola. V roce 2005 chtěl vést aspoň pražskou ČSSD, spolustraníci ho nechtěli. Kasal se, že bude kandidovat na hlavu státu, vůbec k tomu nedošlo. Když si založil svou stranu LEV 21, nezískal v parlamentních volbách 2013 ani promile hlasů.

Ještě než se stal Jiří Paroubek členem vlády, působil díky opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS jak náměstek primátora hlavního města Prahy a přihlížel až desetinásobnému předražování investic. Byly organizovány petice za jeho odstup z politických funkcí, na mítincích byl terčem vajíčkových útoků.

Jeho největším politickým rivalem byl Mirek Topolánek. Soudil se také s médii, včetně Reflexu za zobrazení v komiksu Zelený Raul. Krom toho je Paroubek předsedou společnosti, která vydávala politický časopis Trend. V roce 2010 založil názorový server Vaše věc. Napsal několik knih.

Svou první ženu, překladatelku a lektorku Zuzanu Paroubkovou, poznal už při studiích. Žili spolu téměř třicet let. Mají syna Jiřího. Jeho druhá žena, také tlumočnice Petra Paroubková byla uchvácena jeho „sexy mozkem“ - alespoň podle jejího slaveného výroku a v roce 2007 se vzali. Mají dceru Margaritu.

 

Články o celebritě

Paroubkovi utekla Petra: Podezíral ji z nevěry! Začíná rozvodová bitva o dceru a domy Paroubkovi utekla Petra: Podezíral ji z nevěry! Začíná rozvodová bitva o dceru a domy Zpráva o rozvodu manželů Paroubkových přišla jako rána z čistého nebe. Nejdřív ji někdejší premiér… číst článek
Paroubkova pomsta? Expremiér zveřejnil dopisy s manželkou! Je to hlína… Paroubkova pomsta? Expremiér zveřejnil dopisy s manželkou! Je to hlína… Manželství Jiřího a Petry Paroubkových je nad propastí. Expremiér nyní přišel s prohlášení k nepříjemné… číst článek
Paroubková opustila manžela: Do manželství jim vstoupila exmanželka Zuzana! Paroubková opustila manžela: Do manželství jim vstoupila exmanželka Zuzana! Zdroj blízký rodině Paroubkových nedávno potvrdil, že se Petra (43) od manžela (64) odstěhovala.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Geist
Zdeněk Geist
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
zobrazit profil Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
zobrazit profil Josef Pavlík
Josef Pavlík
zobrazit profil Vladimír Derner
Vladimír Derner
zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Milan Kolář
Milan Kolář
zobrazit profil Tomio  Okamura
Tomio Okamura

Nejnovější profily celebrit