Jiří Paroubek

Datum narození: 21.8.1952
Místo narození: Olomouc
Profese: politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Za svou nekompromisní zarputilost si vysloužil přezdívku Buldozer. Expremiér Jiří Paroubek patřil svého času mezi nejvýraznější politiky Česka. Pak ale vystoupil z ČSSD a politická hladina se nad ním zavřela.

Do Československé strany socialistické vstoupil Jiří Paroubek už v roce 1970. Po Sametové revoluci se podílel na obnově ČSSD, kterou později několik let vedl. Ještě předtím v Praze vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Přes deset let pracoval Jiří Paroubek jako hlavní ekonom společnosti Restaurace a jídelny. Po roce 1989 měl pak podíl v několika firmách. V ČSSD působil jako ústřední tajemník a místopředseda. Post předsedy převzal po Stanislavu Grossovi, který odstoupil kvůli své bytové aféře. Do té doby zastával Jiří Paroubek funkci ministra pro místní rozvoj. Poté vedl rok českou vládu.

I přes vyhrané volby nedokázal v roce 2010 politik Jiří Paroubek sestavit novou vládní koalici. Z funkce předsedy ČSSD proto odstoupil. O rok později založil vlastní stranu Národní socialisté – Levice 21. století.

Jeho politická kariéra je kromě úspěchu, kdy se stal v roce 2005 předsedou vlády i ČSSD jen vlivem okolností, protkána spíše neúspěchy. V roce 1993 se chtěl stát šéfem ČSSD a propadl. V roce 2000 se snažil dostat do senátu a neprobojoval se ani do druhého kola. V roce 2005 chtěl vést aspoň pražskou ČSSD, spolustraníci ho nechtěli. Kasal se, že bude kandidovat na hlavu státu, vůbec k tomu nedošlo. Když si založil svou stranu LEV 21, nezískal v parlamentních volbách 2013 ani promile hlasů.

Ještě než se stal Jiří Paroubek členem vlády, působil díky opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS jak náměstek primátora hlavního města Prahy a přihlížel až desetinásobnému předražování investic. Byly organizovány petice za jeho odstup z politických funkcí, na mítincích byl terčem vajíčkových útoků.

Jeho největším politickým rivalem byl Mirek Topolánek. Soudil se také s médii, včetně Reflexu za zobrazení v komiksu Zelený Raul. Krom toho je Paroubek předsedou společnosti, která vydávala politický časopis Trend. V roce 2010 založil názorový server Vaše věc. Napsal několik knih.

Svou první ženu, překladatelku a lektorku Zuzanu Paroubkovou, poznal už při studiích. Žili spolu téměř třicet let. Mají syna Jiřího. Jeho druhá žena, také tlumočnice Petra Paroubková byla uchvácena jeho „sexy mozkem“ - alespoň podle jejího slaveného výroku a v roce 2007 se vzali. Mají dceru Margaritu.

 

Články o celebritě

Další Politici

zobrazit profil Kim Čong Un
Kim Čong Un
zobrazit profil Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek
zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Jitka Zikmundová
Jitka Zikmundová
zobrazit profil Filip IV. Španělský
Filip IV. Španělský
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan