Jiří Rusnok

Datum narození: 16.10.1960
Místo narození: Ostrava
Profese: ekonom a politik
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Guvernér ČNB Jiří Rusnok je velký příznivec Miloše Zemana, což mu vyneslo post premiéra. Památný je jeho premiérský výrok „Ty vole, umřel Mandela“, který obletěl svět.

Absolvent Národohospodářské fakulty pražské Vysoké školy ekonomické Jiří Rusnok působil před listopadem 1989 ve Státní plánovací komisi, později na Federálním ministerstvu pro strategické plánování. Stihl být také kandidátem členství v KSČ. V 90. letech pracoval pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

JIŘÍ RUSNOK - GUVERNÉR ČNB

Jeho politická kariéra začíná rokem 1998, kdy Jiří Rusnok vstoupil do ČSSD. Nejprve mu to vyneslo funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly ve vládě Miloše Zemana, později v témže kabinetu post ministra financí a nakonec křeslo ministra průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly, který ale musel po konfliktu s premiérem v roce 2003 opustit.

Několik let potom působil Jiří Rusnok v soukromém sektoru jako ekonomický expert, především v ING Penzijním fondu. Na politické výsluní se vrátil v roce 2013, když předtím výrazně podporoval Miloše Zemana v jeho kampani před historicky první přímou volbou prezidenta. Ostatně už v lednu 2010 Jiří Rusnok vystoupil z ČSSD a kandidoval na starostu Prahy-Vinoře, kde žije, ze Stranu práv občanů-Zemanovce.

Intervence České národní banky pod vedením Rusnoka >>>

 

Když se pak někdejší šéf ČSSD hlavou státu skutečně stal, a když poté padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou vedl Petr Nečas, pověřil Miloš Zeman v létě 2013 Jiřího Rusnoka sestavením „vlády odborníků“. Půl roku byl tedy Jiří Rusnok premiérem, byť vládl bez důvěry vyslovené sněmovnou (vystřídal ho až v lednu 2014 vítěz předčasných voleb Bohuslav Sobotka). Ještě když byl Jiří Rusnok premiérem, slíbil mu Miloš Zeman, že jej jmenuje do bankovní rady ČNB.

ZAJÍMAVOSTI O JIŘÍM RUSNOKOVI NAJDETE ZDE

Během krátkého premiérského působení se jméno Jiřího Rusnoka objevilo ve všech světových médiích poté,co zemřel první jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela.  Jiří Rusnok a jeho ministři Jan Fischer a Vlastimil Picek si totiž ve sněmovně nevšimli, že jsou zapnuté mikrofony, a tak se do éteru dostal tento jejich rozhovor (který ve světě vyvolal podiv a kritiku):

Rusnok: Ty vole, teď eště zase zemřel Mandela.

Picek: Ty vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!

Picek: Dyť von má problémy se schodama.

Fischer: To je úplná blbost, eště tam bude ňákej průser, čoveče.

Rusnok: No tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Jiří Rusnok je ženatý, s inženýrkou ekonomie Ivetou Rusnokovou má tři děti.

 

Články o celebritě

Sobotka ke kauze OKD: Překvapilo mě, že to dostal Bakala! Sobotka ke kauze OKD: Překvapilo mě, že to dostal Bakala!  To, že černouhelný gigant OKD nakonec uvízl za nehty finančníka Zdeňka Bakaly (57), překvapilo expremiéra… číst článek
Sobotka dorazil „na kobereček“ k OKD. Dřív prý nemohl kvůli dovolené s dětmi Sobotka dorazil „na kobereček“ k OKD. Dřív prý nemohl kvůli dovolené s dětmi Před sněmovní vyšetřovací komisí k privatizaci těžební společnosti OKD v pátek přišel vypovídat někdejší… číst článek
Poslanci si letos prodloužili dovolenou. Hromadně nezasednou 61 dní Poslanci si letos prodloužili dovolenou. Hromadně nezasednou 61 dní Téměř 9 týdnů volna budou mít poslanci mezi schůzemi dolní parlamentní komory. Oproti roku 2017 si… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
zobrazit profil Ivan Gabal
Ivan Gabal
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
zobrazit profil Fidel  Castro
Fidel Castro
zobrazit profil Jindřich Florián
Jindřich Florián