královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Královský pár slaví 70. výročí svatby. Jaký je jejich recept na šťastné manželství? Královský pár slaví 70. výročí svatby. Jaký je jejich recept na šťastné manželství? Je to sice neuvěřitelné, ale právě dnes 20. listopadu uplynulo přesně sedmdesát let od svatby britské… číst článek
Syn královny Alžběty v Praze: Odznáčky od prince! Syn královny Alžběty v Praze: Odznáčky od prince! Jsou mladí, talentovaní a teď mají i zážitek na celý život. Stovka mladých lidí z celého světa převzala… číst článek
Další královské miminko? Nemanželské dítě Alžbětu II. nepotěší! Další královské miminko? Nemanželské dítě Alžbětu II. nepotěší! Velkou Británií otřásla zpráva o těhotenství Meghan Markle.  Magazín OK tvrdí, že čeká s princem… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Ondřej  Kratěna
Ondřej Kratěna
zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Klára Jerneková
Klára Jerneková
zobrazit profil Sheryl Crow
Sheryl Crow
zobrazit profil Antonio Banderas
Antonio Banderas
zobrazit profil Viktor Antonio
Viktor Antonio
zobrazit profil Veronika Šebková
Veronika Šebková