královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Victoria Beckham stanula před princem: Dostala řád za módu a charitu Victoria Beckham stanula před princem: Dostala řád za módu a charitu Victoria Beckham včera mohla konečně odložit svou typickou kamennou tvář a doširoka se usmát. Z rukou… číst článek
Princezna Diana dohnala Charlese k psychiatrům: Pokusila se i o sebevraždu Princezna Diana dohnala Charlese k psychiatrům: Pokusila se i o sebevraždu Britská princezna Diana (†36) sice navenek svou osobností okouzlovala davy, žít s ní ale muselo být… číst článek
Vévodkyně Kate ukázala svalnaté ruce. Kdy jindy ještě porušila královská módní pravidla? Vévodkyně Kate ukázala svalnaté ruce. Kdy jindy ještě porušila královská módní pravidla? Vévodkyně Kate je bezesporu jednou z největších módních ikon dnešní doby. Ženy po celém světě se… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Barbora Strýcová
Barbora Strýcová
zobrazit profil Jiří Dopita
Jiří Dopita
zobrazit profil Bára Nesvadbová
Bára Nesvadbová
zobrazit profil Vilém Čok
Vilém Čok
zobrazit profil Šárka Zdvořilá
Šárka Zdvořilá
zobrazit profil Jana Hanušová
Jana Hanušová
zobrazit profil Daisy Ridley
Daisy Ridley
zobrazit profil Andrea Bezděková
Andrea Bezděková