královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Princ William & vévodkyně Kate: Třetí dítě na cestě! Princ William & vévodkyně Kate: Třetí dítě na cestě! Jen pár dní poté, co si Británie připomněla smutné výročí tragické smrti princezny Diany (†36), přináší… číst článek
Putin z paláce na Kampě prchl na pivo a buřta, nacisty tu zaskočila velká voda Putin z paláce na Kampě prchl na pivo a buřta, nacisty tu zaskočila velká voda Státnické recepce i přívětivý hotel, Lichtenštejnský palác na pražské Kampě zvládne obojí. Naposledy… číst článek
Eva Herzigová v slzách: Smrt přítele! Kamarádil se s Dianou, zemřel na její výročí! Eva Herzigová v slzách: Smrt přítele! Kamarádil se s Dianou, zemřel na její výročí! Supermodelka Eva Herzigová (44) je na dně. Oplakává totiž smrt svého velmi dobrého přítele, milionáře… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Lenka Skopalová
Lenka Skopalová
zobrazit profil Vladimír Dryml
Vladimír Dryml
zobrazit profil Bořek Šípek
Bořek Šípek
zobrazit profil Kamila Magálová
Kamila Magálová
zobrazit profil Lukáš Lizánek
Lukáš Lizánek
zobrazit profil Tomáš Kocman
Tomáš Kocman
zobrazit profil Roman Hamrlík
Roman Hamrlík
zobrazit profil Marek Hlavica
Marek Hlavica