královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Nahotinka v královské rodině! Přítelkyně Alžbětina prasynovce ukázala všechno Nahotinka v královské rodině! Přítelkyně Alžbětina prasynovce ukázala všechno Její přítel je 22. v pořadí na britský královský trůn, z nějaké etikety si ale hlavu nedělá. Sophie… číst článek
Královské zlobení: Princeznička Charlotte se vztekala na letišti, George uchvátil vrtulník Královské zlobení: Princeznička Charlotte se vztekala na letišti, George uchvátil vrtulník Pět dní stačilo! Děti prince Williama (35) a Kate (35) už měly dost oficialit, pózování, mávání i… číst článek
Mayová získala důvěru britského parlamentu. Bylo to „o prsa“ Mayová získala důvěru britského parlamentu. Bylo to „o prsa“ Menšinový kabinet konzervativců vedených premiérkou Theresou Mayovou získal důvěru britského parlamentu.… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Pavel Trávníček
Pavel Trávníček
zobrazit profil Daniel Craig
Daniel Craig
zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Magdalena Čechová
Magdalena Čechová
zobrazit profil Tomáš Tureček
Tomáš Tureček
zobrazit profil Lubomír Franc
Lubomír Franc
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Jan Kopečný
Jan Kopečný