královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Největší pikantnosti a skandály Alžběty II. Největší pikantnosti a skandály Alžběty II. Alžběta II. (90) slaví 65 let na britském trůně, na nějž usedla 6. února 1952 po smrti svého otce… číst článek
Alžběta II. slaví 65 let na trůně: Má 13,3 miliardy a sama je dobrým kšeftem! Alžběta II. slaví 65 let na trůně: Má 13,3 miliardy a sama je dobrým kšeftem! Psalo se datum 6. února 1952 a Velká Británie oplakávala náhlou smrt svého krále Jiřího VI. (†56).… číst článek
Strach obchází Windsor: Střelba u královny! Strach obchází Windsor: Střelba u královny! Už 12 těžce raněných labutí musela ošetřovat organizace Swan Support na březích Temže u britského… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill
zobrazit profil Barbora Munzarová
Barbora Munzarová
zobrazit profil Michaela Jílková
Michaela Jílková
zobrazit profil Michaela  Červinková
Michaela Červinková
zobrazit profil Filip Tomsa
Filip Tomsa
zobrazit profil Catherine Zeta-Jones
Catherine Zeta-Jones
zobrazit profil Melinda Gates
Melinda Gates
zobrazit profil Michal Janotka
Michal Janotka