královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Královně Alžbětě je dnes 92 let: Proč slaví narozeniny dvakrát? Královně Alžbětě je dnes 92 let: Proč slaví narozeniny dvakrát? Nejstarší panovnice světa slaví devadesáté druhé narozeniny. Královna Alžběta tento rok stráví oslavy… číst článek
Zapomeňte na prezidenta! Alžběta II. žádá státníky, aby po ní nastoupil princ Charles Zapomeňte na prezidenta! Alžběta II. žádá státníky, aby po ní nastoupil princ Charles Nástupcem královny Alžběty II. v čele britského Společenství (Commonwealth) by se měl stát princ Charles.… číst článek
Smrt v britské královské rodině: Zemřel její milovaný člen! Smrt v britské královské rodině: Zemřel její milovaný člen! Britskou královnu Alžbětu II. hluboce zasáhla smrt posledního z jejích milovaných psů, píše britský… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Roman Berbr
Roman Berbr
zobrazit profil Michael Kocáb
Michael Kocáb
zobrazit profil Aleš Koc
Aleš Koc
zobrazit profil Bohdan Pomahač
Bohdan Pomahač
zobrazit profil Vlastislav Navrátil
Vlastislav Navrátil
zobrazit profil Ondra  Kusý
Ondra Kusý
zobrazit profil Michaela Hávová
Michaela Hávová
zobrazit profil Martin Latka
Martin Latka