královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

Královna Alžběta se raduje! Další porod v paláci jí dal už 7. pravnouče! Královna Alžběta se raduje! Další porod v paláci jí dal už 7. pravnouče! Nejstarší vnučka královny Alžběty (92) Zara Phillipsová (37) má druhou dceru. Oznámil to Buckinghamský… číst článek
Otec Meghan zmrazil Harryho: To, co mu vpálil po telefonu, je k nevíře! Otec Meghan zmrazil Harryho: To, co mu vpálil po telefonu, je k nevíře! Jako by nestačilo, že několikrát potvrdil a odřekl svou účast na svatbě své dcery a všemožnými způsoby… číst článek
Nejlepší kámošky? Vévodkyni Meghan se povedlo roztát ledovou královnu! Bojovala s vlasy a pravidly Nejlepší kámošky? Vévodkyni Meghan se povedlo roztát ledovou královnu! Bojovala s vlasy a pravidly Poprvé trávit celý den královskými povinnostmi a ještě mít za zády samotnou královnu. Pro vévodkyni… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Julie Gayet
Julie Gayet
zobrazit profil Tomáš Tureček
Tomáš Tureček
zobrazit profil Jiří Chum
Jiří Chum
zobrazit profil Kordula Stropnická
Kordula Stropnická
zobrazit profil Eva Puskarčíková
Eva Puskarčíková
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek
zobrazit profil Ivana Zemanová
Ivana Zemanová
zobrazit profil Emil Zátopek
Emil Zátopek