královna Alžběta II.

Datum narození: 21.4.1926
Místo narození: Mayfair, Londýn
Profese: královna
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Její Veličenstvo královna Alžběta II. je matka čtyř dětí, trojnásobná prababička a panovnice šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth Realm.

Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je královna Alžběta II. považována od 2. června 1953 (což je datum její korunovace) za panovnici samostatného státu. Plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Dále je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. I přes velký počet funkcí v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky jen výjimečně.

ALŽBĚTA II. - UNIKÁTNÍ VÝPOVĚĎ PANOVNICE

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu a královský pár má čtyři potomky. Alžběta je také jedním z nejdéle vládnoucích britských panovníků (déle vládla jen královna Viktorie). V současnosti je královna trojnásobnou prababičkou. Její pravnuk v přímé následnické linii princ George z Cambridge se narodil v červenci 2013.

Narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

O KRÁLOVNĚ ALŽBĚTĚ II. ČTĚTE ZDE>>

Královna Alžběta se do svého budoucího manžela Philipa, prince řeckého a dánského, zamilovala už ve třinácti letech po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939. Provdala se za něj 20. listopadu 1947, to jí bylo jedenadvacet. Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu. Alžběta a Philip obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964.

 

Články o celebritě

„Rozsekne“ brexit královna? Jsme unavení, vzkazují po vleklém jednání zástupci EU „Rozsekne“ brexit královna? Jsme unavení, vzkazují po vleklém jednání zástupci EU Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow v pondělí nečekaně zasáhl do brexitového procesu… číst článek
Gentleman princ Charles: Místo oprávněných výčitek vytasil polibky! Gentleman princ Charles: Místo oprávněných výčitek vytasil polibky! Princ Charles (70) a španělská královna Letizia (46) se setkali v londýnské Národní galerii, a i… číst článek
Hra na usmíření rivalkám Meghan a Kate nevyšla: Ledový polibek a úšklebky! Hra na usmíření rivalkám Meghan a Kate nevyšla: Ledový polibek a úšklebky! Přestože zahraniční média dnes a denně plní zprávy z Kensingtonského paláce o tom, jak se Meghan… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Amy Schumer
Amy Schumer
zobrazit profil Jiří Polanský
Jiří Polanský
zobrazit profil Anna Šišková
Anna Šišková
zobrazit profil Josef Jandač
Josef Jandač
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Chester Bennington
Chester Bennington
zobrazit profil František Kaberle
František Kaberle
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková