Jiří Čunek

Datum narození: 22.2.1959
Místo narození: Zlín
Profese: hejtman, senátor, starosta Vsetína
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Jiří Čunek - senátor, šéf KDU-ČSL, ministr a starosta Vsetína - to všechno má za sebou muž, který se přes nálepku rasisty stal ve volbách 2016 hejtmanem Zlínského kraje.

Jiří Čunek absolvoval Střední průmyslovou školu strojní v Napajedlech a poté pracoval jako automechanik ve Zlíně. V letech 1982–1997 byl zaměstnán jako bezpečnostní technik, resp. vedoucí bezpečnosti vsetínské Zbrojovky. Jeho politická kariéra začala v roce 1994, kdy vstoupil jako nově zvolený zastupitel a místostarosta Vsetína do komunální politiky. Jiří Čunek nemá vysokoškolské vzdělání, čímž argumentovali někteří odpůrci jeho předsednictví (třeba tehdejšíé člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek). Zároveň figuroval ve statutárních orgánech firem Zeveta a.s. a Avera s.r.o.

V letech 1998–2007 Jiří Čunek byl ve funkci starosty Vsetína. Od roku 2000 do roku 2008 byl zastupitelem Zlínského kraje. V roce 2006 úspěšně prošel senátními volbami a následně byl zvolen předsedou KDU-ČSL. Jako předseda strany se stal v roce 2007 místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka. Jiří Čunek je laureát Ceny PŘÍSTAV kterou mu v roce 2006 udělila Česká rada dětí a mládeže za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží.

V rámci trestního vyšetřování v listopadu 2007 byl Jiří Čunek donucen rezignovat na své posty. Do úřadů se vrátil v roce 2008, v lednu roku 2009 však na oba posty znovu rezignoval a nepodařilo se mu ve stejném roce obhájit post předsedy KDU-ČSL. V roce 2012 znovu vyhrál senátní volby v obvodě č. 77 - Vsetín a rovněž uspěl také v podzimních krajských volbách ve Zlínském kraji. Ve volbách 2016 se stal lidoveckou jedničkou, tedy kandidátem na hejtmana.

Jiří Čunek je kontroverzní osobou a je známý především kauzami, které se týkají Romů. Potíže měl také proto, že ho jeho bývalá asistentka Marcela Urbanová nařkla ze sexuálního obtěžování. To poté, co hrála klíčovou roli jako svědek údajné Čunkovy korupce. Čunkovu kauzu nařídila zastavit tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, což vyvolalo další kontroverze. Po letech ale byla Marcela Urbanová obviněna z křivého svědectví.

Jiří Čunek je ženatý a má čtyři děti. Od roku 2014 starosta města Vsetína.

 VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE 

Články o celebritě

Lidovec Čunek si z politiků vydělá nejvíc. Kumulací funkcí si dopřává 290 tisíc Lidovec Čunek si z politiků vydělá nejvíc. Kumulací funkcí si dopřává 290 tisíc Má tři politické funkce a k tomu také tři platy. Lidovec Jiří Čunek zvládá šéfovat Zlínskému kraji,… číst článek
Jermanová přestupem na kraj přišla o 60 tisíc měsíčně. Tratili by i další Jermanová přestupem na kraj přišla o 60 tisíc měsíčně. Tratili by i další Místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová opustila na přelomu roku vedení Sněmovny. Post v dolní… číst článek
Hysterie, předklon a ustrašenost: Senátoři sepsuli Zaorálka kvůli Číně Hysterie, předklon a ustrašenost: Senátoři sepsuli Zaorálka kvůli Číně Kvůli omluvnému prohlášení čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů, které bylo určené Číně, se… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav  Menšík
Jaroslav Menšík
zobrazit profil Daniel Herman
Daniel Herman
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil François Hollande
François Hollande
zobrazit profil Dalibor Horák
Dalibor Horák
zobrazit profil Věra Beranová
Věra Beranová
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Josef Nétek
Josef Nétek

Nejnovější profily celebrit