Miroslav Sládek

Datum narození: 24.10.1950
Místo narození: Hradec Králové
Profese: politik, kandidát na prezidenta
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Pravicový politik Miroslav Sládek, publicista a někdejší šéf Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa, se ve volbách 2018 rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta.

Po absolvování oboru knihovnictví a vědeckých informací Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Miroslav Sládek pracoval v Českém úřadu pro tisk a informace, což před Sametovou revolucí 1989 byl obávaný cenzurní orgán KSČ. Ihned po pádu totality se začal angažovat v politice. Již v prosinci okolo něj vznikla pražská skupina nazvaná Republikánská strana. 24. února 1990 se konal ustavující sjezd Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa (SPR-RSČ), jehož byl trvale předsedou. V roce 1992 Miroslav Sládek neúspěšně kandidoval na prezidenta ČSFR a roku 1993 na prezidenta ČR.

MIROSLAV SLÁDEK A SKANDÁL PŘI VOLBÁCH

Ve volbách roku 1992 byl Miroslav Sládek za SPR-RSČ zvolen do Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Uspěl i v roce 1996, poslanecký mandát zastával do předčasných voleb roku 1998. V 90. letech se profiloval jako stoupenec připojení Zakarpatské oblasti zpět k Československu, když na hradě v Mukačevu vztyčil českou vlajku.

Miroslav Sládek proslul jako kontroverzní politik; byl hlavním aktérem několika afér. V červnu 1991 vedl demonstraci republikánů k sídlu Československé televize v Praze, kde zazněly vulgární urážky Václava Havla, v roce 1993 napadl v kadeřnictví ženu. Za svůj projev k Česko-německé deklaraci v roce 1997 byl zbaven imunity a trestně stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil.

V předčasných parlamentních volbách v roce 1998 republikáni propadli. Počátkem 21. století SPR-RSČ postihly finanční problémy a byl na ni vyhlášen konkurz. Strana tehdy dočasně zanikla, a tak Miroslav Sládek roku 2001 založil jinou s názvem Republikáni Miroslava Sládka (RMS), která neuspěla ve volbách 2002, ani v boji o křesla v Evropském parlamentu.

Do povědomí veřejnosti se Miroslav Sládek znovu dostal roku 2003, kdy se stal starostou brněnské městské části Útěchov, v předčasných volbách 2004 však post neobhájil. Strana RMS zanikla v dubnu 2007 a již v květnu 2008 byla pro změnu obnovena SPR-RSČ, v jejímž čele opět stanul Miroslav Sládek, který byl dva roky nato společně s Martinem Smetanou podmíněně odsouzen za předlužení strany. Ta roku 2013 znovu zanikla; na návrh vlády ji rozpustil Nejvyšší správní soud.

O MIROSLAVU SLÁDKOVI ČTĚTE ZDE>>

Počátkem roku 2016 se Miroslav Sládek vrátil do politiky jako předseda SPR-RSČ 2016. V červenci téhož roku se strana přejmenovala na Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka. V senátních volbách 2016 za ni kandidoval v obvodu č. 64 – Bruntál, ale nepostoupil ani do druhého kola. Stejně tak nepochodil v krajských volbách 2016. Miroslav Sládek však není z těch, kdo se vzdávají, a tak se opět stal jedním z kandidátů na funkci prezidenta.

Republikán Miroslav Sládek je autorem několika knih: ...A tak to vidím já (1992), Znamení doby (1994), To, co mám na mysli, je svoboda (1995), Právě Váš hlas rozhodne (1996) a Nikdy jsem Vám nelhal (1998).

Miroslav Sládek je ženatý. Jeho manželka Laura Sládková, rozená Laura Rajsiglová, se také angažovala ve vedoucích pozicích SPR-RSČ.

 

Články o celebritě

Komentář: U Okamury vědí, jak si pravdu odklidit z cesty. Děsí už i Babiše Komentář: U Okamury vědí, jak si pravdu odklidit z cesty. Děsí už i Babiše V SPD Tomia Okamury vzplála poslední dobou neobvykle filozofická diskuse o tom, co to je pravda.… číst článek
Exministr Ruml hájil dívku u soudu o hidžáb, ťal do Klause ml. a chce do Senátu Exministr Ruml hájil dívku u soudu o hidžáb, ťal do Klause ml. a chce do Senátu Jan Ruml platí za jednu z výrazných tváří polistopadové éry. Loni se objevil coby advokát dívky,… číst článek
Potáhne Okamura na Hrad? Zemana by obral o voliče, tvrdí průzkum Potáhne Okamura na Hrad? Zemana by obral o voliče, tvrdí průzkum Sněmovní volby jsou za námi a Česko se pomalu chystá na ty prezidentské. Těm se věnuje i Institut… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jonáš Zima
Jonáš Zima
zobrazit profil Monika Bagárová
Monika Bagárová
zobrazit profil Car Mikuláš  II.
Car Mikuláš II.
zobrazit profil Pavel Vítek
Pavel Vítek
zobrazit profil Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar
zobrazit profil Alice Stodůlková
Alice Stodůlková
zobrazit profil Tomáš Krulich
Tomáš Krulich
zobrazit profil Monika Vrágová
Monika Vrágová