Jiří Janeček | Celebwiki.cz

Jiří Janeček

Datum narození: 24. 5. 1956
Místo narození: Jindřichův Hradec
Profese: 7. generální ředitel ČT, moderátor
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

V letech 2003 – 2011 působil Jiří Janeček jako generální ředitel ČT. Za tu dobu si vydělal desítky milionů, kvůli čemuž byl často kritizován.

Původně vystudoval Jiří Janeček chemické učiliště. Dále studoval dálkově chemickou průmyslovou školu a v roce 1979 odmaturoval. V dálkovém studiu pokračoval na tehdejší Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy a promoval v roce 1989.

Jiří Janeček zpočátku pracoval jako dělník a pomocný dělník, studia chemie zúročil na pozici výzkumného pracovníka v tomto oboru. Od roku 1979 byl kandidátem strany KSČ a v srpnu 1981 byl do strany přijat. Navštěvoval VUML (večerní univerzitu marxismu-leninismu) a údajně patřil mezi elitní komunisty v okrese Tábor. Na konci roku 1989 své členství ve straně ukončil a v životopise při kandidatuře na post generálního ředitele ČT pro první funkční období ho vůbec neuvedl, za což byl později kritizován a předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer ho vyzval k rezignaci.

Od roku 1986 pracoval Jiří Janeček jako redaktor a později dokonce vedoucí redaktor táborského týdeníku Palcát, který vydával Okresní výbor KSČ. Od revolučního roku 1989 pracoval jako zpravodaj Československé televize. Později se dostal k uvádění hlavní zpravodajské relace České televize Události a stal se ředitelem zpravodajství. V červenci roku 2003 byl zvolen generálním ředitelem ČT a v červenci roku 2009 ho rada ČT zvolila do této funkce na dalších 6 let. V červnu dalšího roku mu rada odsouhlasila jednorázovou odměnu ve výši 700 000 Kč. V následujícím červnu byl Jiří Janeček nucen na svou pozici rezignovat kvůli rakovině. Oficiálně z této funkce odešel 31. srpna 2011.

Jako generální ředitel České televize Jiří Janeček vydělával kolem 225 tisíc korun měsíčně, čímž se dostal mezi nejlépe placené manažery v České republice. V prosinci roku 2010 kvůli tomu celkem 150 známých osobností (mimo jiné Zdeněk Svěrák či Helena Třeštíková) napsalo společně dopis politikům, který kritizoval Janečkovy velmi vysoké prémie. Janeček jako odpověď pohrozil, že na internetu zveřejní výrobní náklady pořadů včetně honorářů zúčastněných. Kvůli penězům si Janeček prošel i několika dalšími skandály. Pro Lidové noviny se k tématu vyjádřil takto: „Kdyby si vynásobili můj měsíční plat a manažerské odměny, tak by jim vyšlo, že jen za posledních sedm let jsem vydělal minimálně 14 milionů. A taky je mi 54, takže snad není neobvyklé mít něco našetřeno.“

 V letech 1998 – 2006 prožil Jiří Janeček vážný vztah s moderátorkou České televize IvetouToušlovou.

 

Další Moderátoři

zobrazit profil Martin Smolík
Martin Smolík
zobrazit profil Jasmina Alagič
Jasmina Alagič
zobrazit profil Gabriela Kratochvílová Lašková
Gabriela Kratochvílová Lašková
zobrazit profil Michaela Ochotská
Michaela Ochotská
zobrazit profil Michal Jagelka
Michal Jagelka
zobrazit profil Alexander Hemala
Alexander Hemala
zobrazit profil Šárka Kubelková Volemanová
Šárka Kubelková Volemanová
zobrazit profil Eva Perkausová
Eva Perkausová