Ladislav Mrkvička

Datum narození: 2. 2. 1939
Datum úmrtí: 27. 12. 2020
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Ladislav Mrkvička se stal též uznávaným dabérem a recitátorem. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal v roce 2012 Cenu Františka Filipovského. V roce 2019 se dočkal i Thálie a roku 2020 Českého lva.

Po studiích na pražské DAMU působil Ladislav Mrkvička v ostravském Divadle Petra Bezruče (1962 až 1967) a poté přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové. V letech 1968 až 1974 byl členem Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), posléze (1977 až 1990) působil v Divadle Na zábradlí. Roku 1991 se stal členem Činohry Národního divadla v Praze.

LADISLAV MRKVIČKA - SYN PODLEHL DROGÁM

Na filmovém plátně se Ladislav Mrkvička poprvé objevil roku 1959, a to ve válečném dramatu natočeném podle předlohy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Svou první významnou roli ztvárnil v historickém snímku Atentát (1964) - po boku Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka a Luďka Munzara.

Výrazně se Ladislav Mrkvička do povědomí diváků zapsal rolí kriminalisty Stejskala v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana (1978). Podobně také postavami žokejů jak ve filmu Dostih (1981), tak v seriálu Dobrá voda (1982) s Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým.

Ladislav Mrkvička se předvedl v řadě filmů (Grandhotel, Celebrity s.r,o., Tenkrát v ráji), televizních inscenací a pohádek (Pták Žal, Paní Mlha, Kouzelnice, Korunní princ) či seriálů (mj. Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Policie Modrava).

LADISLAV MRKVIČKA ČELIL ZA TOTALITY REPRESÍM

Kromě herectví se Ladislav Mrkvička vždy věnoval dabingu. Jeho hlasem promlouvají mj. Dustin Hoffman či Jean-Paul Belmondo. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Stal se též uznávaným recitátorem a roku 1998 pedagogem na DAMU.

V roce 2019 Ladislav Mrkvička obdržel Cenu Thálie na celoživotní mistrovství v činohře. Rok nato dostal Českého lva za svůj výkon v road movie Staříci.

O LADISLAVU MRKVIČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Herec a dabér Ladislav Mrkvička se ženil dvakrát. Měl pět potomků, z toho dva nemanželské.

Ladislav Mrkvička zemřel 27. prosince 2020.

 

Články o celebritě

Tajemství Ivanky Deváté: ŽÁRLIVOST A VÝHRŮŽKY KVŮLI MILENCI! Tajemství Ivanky Deváté: ŽÁRLIVOST A VÝHRŮŽKY KVŮLI MILENCI! Přestože je herečka, celý život se Ivanka Devátá (87) považuje spíše za spisovatelku. Na svém kontě ... číst článek
Poslední díl seriálu Policie Modrava nezklamal: Téměř 2 miliony diváků a dojemné vyznání Norisové! Poslední díl seriálu Policie Modrava nezklamal: Téměř 2 miliony diváků a dojemné vyznání Norisové! Krimiseriál Policie Modrava, v němž hrála hlavní roli vyšetřovatelky slovenská herečka Soňa Norisová... číst článek
Petr Čepek –  velký herec, velký charakter. Zastal se zatčeného Mrkvičky, jako jeden z mála odmítl hrát v Majorovi Zemanovi Petr Čepek – velký herec, velký charakter. Zastal se zatčeného Mrkvičky, jako jeden z mála odmítl hrát v Majorovi Zemanovi Hypnotický pohled, ostré rysy, hluboký hlas a expresivní psychologické herectví. Výjimečný talent Pe... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Timothy Olyphant
Timothy Olyphant
zobrazit profil Milan Šteindler
Milan Šteindler
zobrazit profil Zuzana Stavná
Zuzana Stavná
zobrazit profil Kevin  Costner
Kevin Costner
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup
zobrazit profil Tomáš Matonoha
Tomáš Matonoha
zobrazit profil Dana Verzichová
Dana Verzichová
zobrazit profil Ondřej Malý
Ondřej Malý