Ladislav Mrkvička | Celebwiki.cz

Ladislav Mrkvička

Datum narození: 2.2.1939
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Ladislav Mrkvička se stal též uznávaným dabérem a recitátorem. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal v roce 2012 Cenu Františka Filipovského. V roce 2019 se dočkal i Thálie a roku 2020 Českého lva.

Po studiích na pražské DAMU působil Ladislav Mrkvička v ostravském Divadle Petra Bezruče (1962 až 1967) a poté přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové. V letech 1968 až 1974 byl členem Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), posléze (1977 až 1990) působil v Divadle Na zábradlí. Roku 1991 se stal členem Činohry Národního divadla v Praze.

LADISLAV MRKVIČKA - SYN PODLEHL DROGÁM

Na filmovém plátně se Ladislav Mrkvička poprvé objevil roku 1959, a to ve válečném dramatu natočeném podle předlohy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Svou první významnou roli ztvárnil v historickém snímku Atentát (1964) - po boku Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka a Luďka Munzara.

Výrazně se Ladislav Mrkvička do povědomí diváků zapsal rolí kriminalisty Stejskala v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana (1978). Podobně také postavami žokejů jak ve filmu Dostih (1981), tak v seriálu Dobrá voda (1982) s Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým.

Ladislav Mrkvička se předvedl v řadě filmů (Grandhotel, Celebrity s.r,o., Tenkrát v ráji), televizních inscenací a pohádek (Pták Žal, Paní Mlha, Kouzelnice, Korunní princ) či seriálů (mj. Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Policie Modrava).

Za vedlejší roli v rouad-movie Staříci byl Ladislav Mrkvička nominován na Českého lva, a to za ztvárnění postavy Tondy, jedné z dvojice seniorů, keří se vydávají na cestu za spravedlností.

LADISLAV MRKVIČKA ČELIL ZA TOTALITY REPRESÍM

Kromě herectví se Ladislav Mrkvička vždy věnoval dabingu. Jeho hlasem promlouvají mj. Dustin Hoffman či Jean-Paul Belmondo. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Stal se též uznávaným recitátorem a roku 1998 pedagogem na DAMU.

V roce 2019 Ladislav Mrkvička obdržel Cenu Thálie na celoživotní mistrovství v činohře. Rok nato dostal Českého lva za svůj výkon v road movie Staříci (2019).

O LADISLAVU MRKVIČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Herec a dabér Ladislav Mrkvička se ženil dvakrát. Má syna Jakuba.

 

Články o celebritě

Jiří Schmitzer: Za Vlastu ve Stařících rozšířil svou sbírku Českých lvů! Jiří Schmitzer: Za Vlastu ve Stařících rozšířil svou sbírku Českých lvů! Držitel řady cen, osobitý herec Jiří Schmitzer, získal za ztvárnění hlavní role v road movie Staříci,… číst článek
Stařík Tonda pro Ladislava Mrkvičku znamenal prvního Českého lva Stařík Tonda pro Ladislava Mrkvičku znamenal prvního Českého lva Uznávaný herec a vyhledávaný dabér Ladislav Mrkvička za ztvárnění jednoho z dvojice seniorů, kteří… číst článek
Vlastníci: Českého lva za souseda Švece David Novotný nezískal Vlastníci: Českého lva za souseda Švece David Novotný nezískal Herec David Novotný, držitel Ceny Alfréda Radoka, byl za ztvárnění vedlejší role v komedii režiséra… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Yvetta Blanarovičová
Yvetta Blanarovičová
zobrazit profil Petr Vágner
Petr Vágner
zobrazit profil Věra Křesadlová
Věra Křesadlová
zobrazit profil Ladilav Frej jr.
Ladilav Frej jr.
zobrazit profil Bill Nighy
Bill Nighy
zobrazit profil Carmen Electra
Carmen Electra
zobrazit profil Tereza Nvotová
Tereza Nvotová
zobrazit profil Marek Salvet herec
Marek Salvet herec