Ladislav Mrkvička herec | Celebwiki.cz

Ladislav Mrkvička

Datum narození: 2.2.1939
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Ladislav Mrkvička se stal též uznávaným dabérem a recitátorem. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal v roce 2012 Cenu Františka Filipovského. V roce 2019 se dočkal i Thálie.

Po studiích na pražské DAMU působil Ladislav Mrkvička v ostravském Divadle Petra Bezruče (1962 až 1967) a poté přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové. V letech 1968 až 1974 byl členem Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), posléze (1977 až 1990) působil v Divadle Na zábradlí. Roku 1991 se stal členem Činohry Národního divadla v Praze.

LADISLAV MRKVIČKA - SYN PODLEHL DROGÁM

Na filmovém plátně se Ladislav Mrkvička poprvé objevil roku 1959, a to ve válečném dramatu natočeném podle předlohy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Svou první významnou roli ztvárnil v historickém snímku Atentát (1964) - po boku Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka a Luďka Munzara.

Výrazně se Ladislav Mrkvička do povědomí diváků zapsal rolí kriminalisty Stejskala v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana (1978). Podobně také postavami žokejů jak ve filmu Dostih (1981), tak v seriálu Dobrá voda (1982) s Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým. Ladislav Mrkvička se předvedl v řadě filmů (Grandhotel, Tenkrát v ráji), televizních inscenací a pohádek (Pták Žal, Paní Mlha, Kouzelnice, Korunní princ) či seriálů (mj. Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Policie Modrava).

LADISLAV MRKVIČKA ČELIL ZA TOTALITY REPRESÍM

Kromě herectví se Ladislav Mrkvička vždy věnoval dabingu. Svůj hlas propůjčil mj. Dustinu Hoffmanovi či Jean-Paulu Belmondovi. Stal se též uznávaným recitátorem. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Od roku 1998 působil jako pedagog na DAMU.

V roce 2019 Ladislav Mrkvička obdržel Cenu Thálie na celoživotní mistrovství v činohře.

O LADISLAVU MRKVIČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Herec a dabér Ladislav Mrkvička se ženil dvakrát. Má syna Jakuba.

 

Články o celebritě

Herec Ladislav Mrkvička (80): Proč se třásl na Cenách Thálie? Herec Ladislav Mrkvička (80): Proč se třásl na Cenách Thálie? Hraje už šedesát let. Ladislav Mrkvička (80) si došel na jeviště Národního divadla pro zaslouženou… číst článek
Předávání Thálií: Cenu získal Mrkvička, Dyk i Svěrák! Nechyběla řeč o Gottovi (†80) Předávání Thálií: Cenu získal Mrkvička, Dyk i Svěrák! Nechyběla řeč o Gottovi (†80) Umělci z prken, která znamenají svět, měli v sobotu večer tak trochu předčasné Vánoce. V Národním… číst článek
Jiří Štěpnička šokoval na Tháliích se smrtí Karla Gotta (†80): Přeju mu to! Jiří Štěpnička šokoval na Tháliích se smrtí Karla Gotta (†80): Přeju mu to! Dnes večer se koná slavnostní 26. ročník cen Thálie, jehož přímý přenos bude vysílat České televize… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Julia Roberts
Julia Roberts
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová
zobrazit profil Frank Vincent
Frank Vincent
zobrazit profil Kateřina Hrachovcová-Herčíková
Kateřina Hrachovcová-Herčíková
zobrazit profil Nelly Řehořová
Nelly Řehořová
zobrazit profil Jaromír Hanzlík
Jaromír Hanzlík
zobrazit profil Dominick Benedikt
Dominick Benedikt
zobrazit profil Ladislav Županič
Ladislav Županič