Hynek Bočan režisér | Celebwiki.cz

Hynek Bočan

Datum narození: 29.4.1938
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Režisér Hynek Bočan proslul též jako scenárista. Proslavil se jak v televizi, tak na filmovém plátně. Jen málokdo nezná jeho seriál Zdivočelá země či slavnou pohádku S čerty nejsou žerty.

Po absolutoriu na pražské FAMU Hynek Bočan začal počátkem 70. let 20. století spolupracovat coby asistent režie v Barrandovských ateliérech, a to mj. s Jindřichem Polákem, Karlem Kachyňou a Jiřím Weissem.

HYNEK BOČAN - PIKNIK V HVĚZDNÉM OBSAZENÍ

Svůj první celovečerní snímek Hynek Bočan samostatně natočil roku 1965. Šlo o film Nikdo se nebude smát, natočený podle anekdotické předlohy Milana Kundery. Do hlavní role plachého kunsthistorika režisér obsadil Jana Kačera.

Mezi nejznámější seriály Hynka Bočana jednoznačně patří Záhada hlavolamu, Přítelkyně z domu smutku, Zdivočelá země, O zvířatech a lidech a Nemocnice na kraji města po dvaceti letech.

Z vydařených televizních inscenací Hynka Bočana jmenujme třeba krimi Zvláštní případ, komedie Dívky světových parametrů a Šéfe, jdeme na to! nebo pohádku Láska rohatá.

Mezi nejúspěšnější celovečerní filmy Hynka Bočana se jednoznačně řadí komedie Soukromá vichřice, historický snímek Čest a sláva, drama Plavení hříbat a zejména dnes již kultovní výpravná pohádka S čerty nejsou žerty, natočená podle knihy Boženy Němcové (konkrétně pohádky Čertův švagr).

Hynek Bočan byl spoluautorem knihy Moje cesta Zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty (2012). Rok nato získal Cenu Josefa Škvoreckého za své čtyři řady Zdivočelé země.

O HYNKU BOČANOVI ČTĚTE ZDE>>

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Blažek
Jiří Blažek
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Václav Matějka
Václav Matějka
zobrazit profil Adam Skala
Adam Skala
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil David Ochman
David Ochman