Hynek Bočan

Datum narození: 29. 4. 1938
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Hynek Bočan jako režisér stojí za slavným seriálem Zdivočelá země nebo za kultovní pohádkou S čerty nejsou žerty. Je zároveň schopným scénáristou.

Po absolutoriu na pražské FAMU Hynek Bočan začal počátkem 70. let 20. století spolupracovat coby asistent režie v Barrandovských ateliérech, a to mj. s Jindřichem Polákem, Karlem Kachyňou a Jiřím Weissem.

HYNEK BOČAN - PIKNIK V HVĚZDNÉM OBSAZENÍ

Svůj první celovečerní snímek Hynek Bočan samostatně natočil roku 1965. Šlo o film Nikdo se nebude smát, natočený podle anekdotické předlohy Milana Kundery. Do hlavní role plachého kunsthistorika režisér obsadil Jana Kačera.

Seriály Hynka Bočana zná každý

Mezi nejznámější seriály Hynka Bočana jednoznačně patří Záhada hlavolamu, Přítelkyně z domu smutku, Zdivočelá země, O zvířatech a lidech a Nemocnice na kraji města po dvaceti letech.

Z vydařených televizních inscenací Hynka Bočana jmenujme třeba krimi Zvláštní případ, komedie Dívky světových parametrů a Šéfe, jdeme na to! nebo pohádku Láska rohatá.

Mezi nejúspěšnější celovečerní filmy Hynka Bočana se jednoznačně řadí komedie Soukromá vichřice, historický snímek Čest a sláva, drama Plavení hříbat a zejména dnes již kultovní výpravná pohádka S čerty nejsou žerty, natočená podle knihy Boženy Němcové (konkrétně pohádky Čertův švagr).

Hynek Bočan byl spoluautorem knihy Moje cesta Zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty (2012). Rok nato získal Cenu Josefa Škvoreckého za své čtyři řady Zdivočelé země.

O HYNKU BOČANOVI ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Zemřel Josef Somr (†88): Zdraví ho trápilo posledních 20 let Zemřel Josef Somr (†88): Zdraví ho trápilo posledních 20 let Česká kinematografie dostala další drsný zásah. Podle informací Blesku se do hereckého nebe odebrala... číst článek
Pohádkový klenot S čerty nejsou žerty a drobné chyby, které vám možná unikly Pohádkový klenot S čerty nejsou žerty a drobné chyby, které vám možná unikly Pohádková komedie S čerty nejsou žerty (režie Hynek Bočan,1984) se vepsala do paměti mnoha diváků, k... číst článek
Výročí seriálové legendy: Sen kovbojů odhalila Zdivočelá země před 25 lety Výročí seriálové legendy: Sen kovbojů odhalila Zdivočelá země před 25 lety Byl to skoro přízrak, který bez servítků ukazoval největší rány naší poválečné historie, jeden z výj... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Ethan Hawke
Ethan Hawke
zobrazit profil Andrea Sedláčková
Andrea Sedláčková
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Robert Redford
Robert Redford
zobrazit profil Gustav Oplustil
Gustav Oplustil
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová