Tomáš Zima

Tomáš Zima

Datum narození: 2. 7. 1966
Místo narození: Praha
Profese: lékař, biochemik, od února 2014 rektor UK
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Lékař a biochemik Tomáš Zima, někdejší člen KSČ, který byl sedm let děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, se v roce 2014 stal rektorem UK.

Po gymnáziu Tomáš Zima absolvoval všeobecné lékařství na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, a to roku 1990. Toho roku vystoupil z KSČ, jíž byl jako předseda fakultní SSM členem ještě před maturitou.

TOMÁŠ ZIMA A KAUZA KOLEM PENĚZ Z ČÍNY

Po dokončení vysoké školy Tomáš Zima působil mj. coby aspirant a posléze asistent na Ústavu lékařské chemie 1. lékařské fakulty UK nebo sekundář na Záchytné stanici Praha.

Atestoval se v oboru vnitřní lékařství, nástavbové specializaci nefrologie a získal dvě atestace z klinické biochemie. V roce 1996 se Tomáš Zima na 1. lékařské fakultě UK habilitoval a o pět let později byl jmenován profesorem UK v oboru lékařská chemie a biochemie.

Absolvoval kurs MBA na Pražské mezinárodní manažerské škole Vysoké škole ekonomické. Od roku 2001 je Tomáš Zima soudním znalcem se zvláštní specializací pro klinickou biochemii a laboratorní medicínu a od roku 2006 působí jako předseda Nadačního fondu Scientia.

V době, kdy byl proděkanam 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Tomáš Zima jako soukromá osoba zasedl v porotě soutěže krásy Miss UK, za což sklidil kritiku. Přesto se roku 2005 stal děkanem zmíněné fakulty, jímž byl sedm let.

Roku 2014 se Tomáš Zima stal 508. rektorem UK. Post obhájil i v roce 2017 a byl jím opět jmenován prezidentem Milošem Zemanem.

Tomáš Zima zasedl v mnoha redakčních radách odborných periodik, společnostech a také v grantových komisích. Je autorem řady článků a publikací, které vyšly nejen u nás, ale i v zahraničí.

Stal se držitelem desítek ocenění. Jmenujme např. Výroční cenu Společnosti klinické biochemie (1997), Čestný titul Finalista soutěže manažer roku 2007 nebo Stříbrnou medaili UK (2014). V roce 2018 Tomáš Zima obdržel mj. Stříbrnou pamětní medaili Senátu.

O TOMÁŠI ZIMOVI ČTĚTE ZDE>>

Lékař a biochemik Tomáš Zima je rozvedený. Má dceru Markétu (narozena 1995) a syna Jiřího (narozen 2000).

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Eliška Březinová
Eliška Březinová
zobrazit profil Patrik Flaišinger
Patrik Flaišinger
zobrazit profil Stanislav Grospič
Stanislav Grospič
zobrazit profil Rostislav Osička
Rostislav Osička
zobrazit profil Kamal Farhan
Kamal Farhan
zobrazit profil Marek Suchý
Marek Suchý
zobrazit profil Aleš Cabicar
Aleš Cabicar
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera